Kelan kurmotus

köyttä.rasvaten

Sain hoitavalta lääkäriltäni sairauslomatodistuksen A, jolla haen Kelan sairauspäivärahaa 30 vrk ajaksi. Olen hakemassa jatkossa työkyvyttömyyseläkettä ja tutkimukset on tarkoitus tehdä kattavaan B-lausuntoon tämän kuukauden kuluessa.
Nyt Kela ei suostu maksamaan sairauspäivärahaa tälle kuukaudelle, koska minulla ei ole antaa heille tutkimusnäyttöä välittömästi. Olen hakenut jo aikaisemmin työkyvyttömyyseläkettä samalla sairaudella, jonka perusteella tämä uusi A-lausunto on tehty. Perusterveydenhuolto on hyvin kuormitettu, eikä potilas voi vaatia lääkäriltä yhtään mitään erikoiskohtelua.

Onko tämä ihan laillista touhua Kelalta? Miten potilas voi toimia, jos Kela jättää pitkäaikaissairaan rahatta oman mielivaltaisuutensa johdosta?
TE-toimisto ei myönnä työmarkkinatukea, koska olen sairas, ja Kela pimittää sairauspäivärahan. Miten tämä on mahdollista?
Olen 60-vuotias, työhistoriaa on likimain 40 vuotta.

4

165

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kelatoniukko

      <kelalla on sellaiset lääkärit istumassa lautakunnassa ettei kukaan A lausunnon lähettävä lääkäri ole heidän mielestään lääkäri vaan puoskari joka kirjoittelee ihmiselle jotain lausuntoja ja ne on helppo hylätä kela mikä kela

    • novoivoi

      Tilanne on kauhea. Ei kai siinä sitten muu auta kuin mennä ruinaamaan toimeentulotukea, ellei itsellä ole puskuria eli siis rahaa pankissa tai realisoitavaa omaisuutta.

      Itse pidän koko ajan tilillä sellaista puolen vuoden tarvetta vastaavaa rahasummaa pahan päivän varalle.

    • Petu_67

      Oletko nyt aivan varmasti käynyt TE-toimistossa ilmoittautumassa vajaakuntoiseksi työnhakijaksi? Jos olet eikä sitä ole hyävksytty niin sinun on pitänyt saada asiasta valituskelpoinen päätös. Mitä päätöksessä sanotaan. Eli miten asia on perusteltu?

      • onkokaikillasama

        Samaa mieltä mulla muutama tuttu jotka saa työmarkkinatukea ja ovat sairaslomalla.Ensin kelalta saikkupäivärahaa jos hylky saa työmarkkinatukee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1341
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1225
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      857
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      307
      555
    Aihe