Pariskunta, joka on menossa naimisiin. Lapset: miehellä 0, naisella 3. Omaisuus: miehellä irtainta ja rahaa, naisella ok-talo. Omaisuuden arvo kummallakin lähes sama. Mies merkinnyt naisen henkivakuutuksensa edunsaajaksi. Naisen tarkoitus tehdä sama.
Yhteisesti on mietitty avioehtoa, joka rajaisi eron sattuessa oikeuden toisen ennen avioliittoa hankkimaan omaisuuteen. Hyvä näin.
Mutta testamentin suhteen on vielä epäselviä asioita. Miehelle käy testamentti, jossa nainen perii hänestä ajan jättäessä puolet ja loput miehen suvulle. Lienee tavallinen käytäntö?
Nainen empii omalta osaltaan vastaavaa testamenttia, koska haluaa testamentata jäämistönsä pääosin omille lapsilleen.
Yhteenveto: mahdollisen puolison poismenon sattuessa mies pelkää jäävänsä osattomaksi/palkattomaksi tai vastaavasti nainen pelkää lastensa jäävän osattomaksi.
Mikä olisi kohtuullinen ratkaisumalli turvaamaan kaikkien osapuolten edut? Puolueeton, kiihkoilematon vastaus, pliis...
Yhteisesti on mietitty avioehtoa, joka rajaisi eron sattuessa oikeuden toisen ennen avioliittoa hankkimaan omaisuuteen. Hyvä näin.
Mutta testamentin suhteen on vielä epäselviä asioita. Miehelle käy testamentti, jossa nainen perii hänestä ajan jättäessä puolet ja loput miehen suvulle. Lienee tavallinen käytäntö?
Nainen empii omalta osaltaan vastaavaa testamenttia, koska haluaa testamentata jäämistönsä pääosin omille lapsilleen.
Yhteenveto: mahdollisen puolison poismenon sattuessa mies pelkää jäävänsä osattomaksi/palkattomaksi tai vastaavasti nainen pelkää lastensa jäävän osattomaksi.
Mikä olisi kohtuullinen ratkaisumalli turvaamaan kaikkien osapuolten edut? Puolueeton, kiihkoilematon vastaus, pliis...
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lisätietoa: nainen empii sellaista vastaavaa testamenttia, jossa hänen kuollessaan mies perisi puolet ja naisen lapset toiset puolet.
Tässä muutamia vaihtoehtoja joita voisi harkita.
1. Hallintaoikeustestamentti
Miehelle testamentataan hallintaoikeus naisen omaisuuteen. Tällöin mies ei voi tuhlata (myydä/lahjoittaa) naisen omaisuutta ja kun miehestä aika jättää niin omaisuus menee sitten naisen lapsille. Tämä on sopiva keino varsinkin jos naisen omaisuus pääosin koostuu kiinteistöstä (sinänsä jos pariskunta muuttaa naisen taloon niin naisen kuollessa mies saa jokatapauksessa ilman testamenttiakin lesken asumissuojan nojalla elinikäisen hallintaoikeuden kiinteistöön. Mutta testamentti takaa sen että mahdollinen muu omaisuus jota naiselle kertyy (esim auto, kesämökki yms..) jää myös hallintaoikeudella miehelle käytettäväksi) Hallintaoikeustestamentin miehen hyväksi voi tehdä myös käsittämään vain osan omaisuutta jolloin osa menee suoraan naisen lapsille.
2. Toissijaisuusmääräykset. Testamentissa nainen testamenttaa haluamansa omaisuuden miehelle mutta tekee toissijaisuusmääräyksen jossa perintöomaisuus miehen kuoleman jälkeen menee naisen lapsille. Varmuuden vuoksi testamentiin laitetaan määräys että testamenttin toissijaisuusmääräys koskee perintönä saatua ja sen sijaantullutta omaisuutta. Siten jos mies myy naisen perintöä niin tällä tavalla sijaan tullut omaisuus (esim raha) menee naisen lapsille jos mies sitä ei ole elinaikanaan tuhlannut. Yleensäkin testamentissa nähdäkseni tekijä voi rajoittaa testamentilla saatavan omaisuuden käyttöä monella tavoin. Luulisin että testamenttiin voi em. määräysten lisäksi kieltää esim testamentilla saadun omaisuuden lahjoittamisen, tuhlaamisen yms. Käytännössä tälläisia ehtoja voi olla vaikea valvoa. Tällainen testamentti siis antaa miehelle enemmän vapauksia kuin hallintaoikeustestamentti mutta voi olla riskialtis naisen lasten kannalta sillä ihan aukottomasti ei omaisuuden tuhlaamista voida estää jos mies haluaa niin tehdä. Tälläisen testamentin voi luonnollisesti myös tehdä koskemaan vain osaa omaisuutta niin että osa menee suoraan lapsille.
Eipä ole tavallinen käytäntö. Kyllä tällaisessa tilanteessa tavallisesti jälkeen elävä puoliso saa kaiken. Sukuahan voisi muistaa vaikka toissijaismääräyksellä, jota Maanmittari on selostanut. Ilman testamenttia asia meneekin juuri näin.
Mistä hyvästä miehelle palkkaa pitäisi tulla?
Palkka on ehkä väärä ilmaus. Mies on osallistunut huomattavissa määrin rahallisesti sekä työpanoksellaan talon laajentamiseen sekä varustamiseen. Talon arvo on näiden toimenpiteiden ansiosta noussut huomattavasti. Myös eräs suuri ja kallis remontti olisi tarkoitus aloittaa, mutta mies empii siihen ryhtymistä. Tämä remontti menisi täysin hänen kukkarostaan. Jos nainen sattuisi saamaan kutsun ikuisuuteen, miehen nimeä ei näkyisi missään talon papereissa...bye bye!
Tilanne on ongelmallinen. Kuolemantapauksen sattuessa, kuka perii kenet? Miehellä ei lapsia, vain sisaruksia ja elossa olevat vanhemmat. Naisella lapsia ja vanhemmat kuolleet?
Mies pelkää jäävänsä puille paljaille, nainen taas perillistensä puolesta...pattitilanne?
Periaatteessa jos mies omalla kustannuksellaan tekee naisen kokonaan omistamaan taloon huomattavan (perus)parannuksen niin tämä ei kuulu naisen omistamaan taloon vaan naisen kuollessa hän voi vaatia perillisiltä perusparannukseen käyttämäänsä rahoja sillä tämä osuus talon arvon kasvusta ei mene kuulu perillisille.
Käytännössä ongelmaksi voi muodostua tälläisen perusparannuksen maksamisen toteennäyttäminen eli kuitit ja tiliotteet pitäisi säilyttää, muuten tulee näyttöongelmia. Siksi jonkinlainen testamenttijärjestely voisi olla myöhempiä aikoja ajatellen yksinkertaisempi.
>>Tilanne on ongelmallinen. Kuolemantapauksen sattuessa, kuka perii kenet? Miehellä ei lapsia, vain sisaruksia ja elossa olevat vanhemmat.
Kertausta: eli siis ilman mitään testamenttia perintö menee niin, että rintaperilliset perivät vanhempansa? Leskelle jää se 50 %, mutta kuitenkin asumis- ja hallintaoikeus asuntoon ja yhteiseen omaisuuteen? Sitten kun jäljellejäänyt leski kuolee, rintaperilliset saavat kaiken?
Jos nainen kuolee ensin, mies voi jäädä asumaan ja hallinnoimaan yhteistä kotia elämänsä loppuun asti? Jos mies kuolee, nainen luonnollisesti asuu kotiaan mutta miten käy miehen omaisuuden? Voiko nainen tehdä sille mitä haluaa? Nämä em. vaihtoehdot siis i l m a n testamenttia!
Kannattanee siis turvata joka tapauksessa jäljellejäävän puolison osuus testamentilla? Rintaperillisethän saavat aina osansa, joten naisen pelko lapsiensa osattomiksi jäämisestä lienee turha. Miehen pelko taas maksumieheksi joutumisesta taitaa olla aiheellinen, ellei mitään "mustaa valkoisella" sijoituksista taloon löydy!?
"Jos mies kuolee, nainen luonnollisesti asuu kotiaan mutta miten käy miehen omaisuuden? Voiko nainen tehdä sille mitä haluaa?"
Leskivaimo luonnollisesti perii koko miehen omaisuuden perintökaaren mukaan. Miehellä ei ole lapsia. Leski ei voi kuitenkaan testamentata mieheltä tullutta omaisuutta, koska miehen toissijaisilla perillisillä on perintöoikeus lesken kuoltua. Toissijaisia perillisiä ovat miehen vanhemmat ja näiden sijaantulijat eli miehen sisarukset jne.