Kodin asennustyöt tulevat tuhottoman kalliiksi, kun pienimmätkin työt on paloiteltu monen eri firman kesken. Esimerkiksi keittiön asennus vaatii Suomessakalusteiden asentajan lisäksi, sähkömiehen, putkimiehen, maalarin, eristäjän jne.
Samoin omakotitalon lämmönvaihtajan asennus vaatii viiden kuuden miehen käynnin laitteen asentamiseksi ja säätämiseksi.
Onko tässäkin kysymys ammattiliittojen vallasta vai muusta pykäläviidakosta.
Taloudellisesti yritystenkin kannalta on järjetöntä niin kuin myös resurssimielessä juoksuttaa laumaa miehiä oikea-aikaisesti synkronoidusti joustavasti eri työvaiheet huomio ottaen. Asiakkaalle jokainen mies maksaa liikkeelle lähtiessään noin 200€ ja hukattu odotusaika työvaiheiden välillä lisää kustannuksia.
Byrokratiaa voidaan vähentää tässäkin ja työllistää mielekkäästi moniosaajia.
Useissa Euroopan maissa YKSI mies pystyy hoitamaan niin keittiön asennuksen useat muut työt kitkattomasti alusta loppuun.
Suomessa eletään vielä suuruuden aikaa kun rahasta ei ollut pulaa ja joka pikkuhommaan tarvittiin "projektipäällikkö" ja lauma alaisia.
Kodin asennustyöt
4
199
Vastaukset
- NickNailer
Osittain syynä ovat ammattiyhdistysliike ja luvat. Luvanvaraisia töitä ovat sähkötyöt ja kylmäaineisiin muodollisesti liittyvät työt. As Oy voi vaatia märkätilojen eristäjältä VTT:n sertifikaattia.
Keittiön asentaminen onnistuu ilman lupia.
Työn pirstaloitumisesta aiheutuu sekä kuluja että laatuongelmia. Ns. suunnittelukonfliktit ovat yleisiä.
Minä teen ja teetän laidasta laitaan. Ulkoistan osatn töistä, mutta pidän käsissäni kriittiset kohdat. Jos meidän työmailla on konflikti LVIS - töissä, niin vika on korvieni välissä. Yleensä ei ole konflikteja. Joskus saattaa jotain pientä jäädä huomaamatta, mutta se on äärimmäisen harvinaista.
Minä en myy tällä hetkellä muuta kuin ei oota. Asiakkuuteen pyrkivät odottavat vuoteen 2023.- otetaan_taas
Ja ensimmäinen perjantaipullo tyhjeni juuri:)))))))))))))))))
- NickNailer
Tu n'as vraiment rien de mieux à faire?
Itse ole sekä raivo, raitis että raivoraitis.
- zfgjsjs
Hassua etten ole keittiöremontissa tarvinnut vielä muuta kuin putkimiestä?
Sama putkimies kävi myös saunaosaston remontin yhteydessä.
Mistään muusta firmasta en ole tarvinnut ketään näihin remontteihin. Tarvikkeet toki maksaa. Jos tarvit tuollaisiin pikkuremontteihin erikseen maalareita ja eristäjiä niin voisit suosiolla muuttaa kerrostaloon. Tarvit varmaan kahta eri firmaa pelkästään postin hakuun laatikosta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t235078Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo613001Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122890HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432811Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi151583Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861570Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271486Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4091211- 681100
Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei209953