Auttakaa ensikertalaista !

Olisin lähdössä yksin Arabiemiraatteihin marraskuun puolivälissä.
Lomaltani toivon altaalla/rannalla löhöilyä sekä Dubain nähtävyyksien katsastamista.

Eli minne majoittuisin? Hotelli voisi olla Aurinkomatkojen tai Finnmatkojen listoilta.

Olen vaalea mutta iältäni jo lähellä viittäkymppiä joten saahan tämmöiset vanhukset jo olla rauhassa pahansuopaisilta katseilta yksin liikkuessaan ?

Miten metrossa edetään, eipä täällä pohjoisessa niitä Suomessakaan ole tullut käytettyä.

Egyptissä olen käynyt kymmenisen kertaa yksin joten kohteena Dubai ei pelota.
2236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hotelli kannattaa ottaa Marinasta tai SZR:n varrelta, mutta eipä taida olla AM tai Finnin hotelleita tuon varrella.
Metro on hyvä ja helppo, esim 7days pass all zones. Naisille oma vaunu.

Äänestä

Dubaihin voi hyvin matkustaa vaikka yksin. Miehet kyllä tuijottavat, mutta siihen se jää. Itse olen liikunut kaupungilla usein yksin ja en ole koskaan kohdannut mitään ongelmia. Pukeutumisessa kannattaa kaupungilla liikkuessa muistaa sääntö, että vaatteet peittävät olkapäät ja polvet. Marinan alueella on eniten turisteja ja siellä toki pukeutuminenkin on vapaampaa. Ja yöelämä on tietysti vielä asia erikseen.

Metro on näppärä ja helppo koska metrolinjoja on vain kaksi. Metroja kulkee usein, joten se on nopea tapa liikkua. Sitä käyttävät pääasiassa aasialaiset työmatkustukseen ja ne ovat usein ruuhkaisia. Tuo 7 days all zones Silver card metropassi on hyvä ja sen voit ostaa metroaseman myyntikojusta. Se on voimassa 7 päivää ja käy myös Marinana alueella liikkuvaan raitiotievaunuun ja ainakin joihinkin busseihin. Maksaa muistaakseni n 110 dhs. Kortti käytetään aina asemalla olevassa lukijalaittessa laiturialueelle saavuttaessa ja sieltä lähdettäessä. Sitten rullaportailla tai hissillä ylös/alas laiturille. Helppoa - katsot vain mitä muut tekevät ja teet samalla tavalla :-) Metrolinjan suunta valitaan pääteaseman perusteella ja vaunuissa on selkeät kuulutukset arabiaksi ja englanniksi. Ja kartat tietysti. Naisten vaunu on kaikissa metroissa ja ainakin ruuhka-aikana hyvä vaihtoehto. Tavallisessa vaunussakin kohteliaat aasialaiset nuoret miehet ovat usein antaneet minulle istumapaikkansa.
Kannattaa katsoa hotelli läheltä metroasemaa jos aiot sillä liikkua.
Taksi on toki myös edullinen Dubaissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matkaanko kirjoitti:

Olisin lähdössä yksin Arabiemiraatteihin marraskuun puolivälissä.
Lomaltani toivon altaalla/rannalla löhöilyä sekä Dubain nähtävyyksien katsastamista.

Eli minne majoittuisin? Hotelli voisi olla Aurinkomatkojen tai Finnmatkojen listoilta.

Olen vaalea mutta iältäni jo lähellä viittäkymppiä joten saahan tämmöiset vanhukset jo olla rauhassa pahansuopaisilta katseilta yksin liikkuessaan ?

Miten metrossa edetään, eipä täällä pohjoisessa niitä Suomessakaan ole tullut käytettyä.

Egyptissä olen käynyt kymmenisen kertaa yksin joten kohteena Dubai ei pelota.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu