Vuonna 1987 nuorukaisena jo tiesin mitä merkitsee Kingi Thaimaassa. Suru on todella syvä kaikilla aikuisilla täällä. Se tarttuu ja tunnen sen. Tytöt jotka päivittäin viestittlevät 5-10 kertaa ovat olleet aivan hiljaa. Jotkut kertoneet että sydän meni rikki. Kelatkaa 70 vuotta sama kuningas ja rauhan sekä Thaimaan symboli. Rakkauden lähettiläs 68 miljoonalle ihmiselle. Hätä ja epätietoisuus on käsinkosketeltavaa.
Hävetkää tietämättömät koirat. Ihminen tarvitsee asioita joihin uskoa. Kukapa ei haluaisi uskoa hyvään, rauhaan, kehittymiseen, toivoon ja rakkauteen. Sitä uskoa valoi kuningas Bhumibol Adulyadej.
Hävetkää tietämättömät koirat. Ihminen tarvitsee asioita joihin uskoa. Kukapa ei haluaisi uskoa hyvään, rauhaan, kehittymiseen, toivoon ja rakkauteen. Sitä uskoa valoi kuningas Bhumibol Adulyadej.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Putin edustaa juuri noita arvoja. Palvokaamme häntä.
No eipä tämä ukko paljoa maansa eteen tehnyt kun katsotaan missä jamassa se maa on. Diktatuuri jyllää ja ukko vaan tuijotti tyhjyyteen vaikka olisi voinut ruveta hommiin.
Lukasenka on myös tarjolla henkilöpalvontaa harrastaville. Sadunomainen isä kansalle.
Aloittajalla tyhjää lyö ja kielenkäyttö sen mukaista, haukkuu täällä tuntemattomia tietämättömiksi koiriksi. Jos haluat ihmisiä noin nimitellä, niin kyllä niitä tietämättömiä koiria löytyy thaikuistakin, että näin. Ota rennosti, tuskin sinun sydämesi särkyi hallitsijan kuoleman johdosta, varo ettet raivoltasi joudu/pääse kunkun perässä satukirjan taivaaseen, kun pumppusi tilttaa tuollaisen hullun raivon takia.
Kerrankin olen nakluan velkun kanssa samaa mieltä, ja lienee arvostelijoiden syytä pitää turpansa kiinni jos eivät asiasta mitään ymmärrä, tämä on thaimaassa todella iso juttu, kuollutta kuningasta surraan pitäkään, Kuningas kuollut on, kauan eläköön kuningas.
Mikäs siinä, senkun surevat, mutta ei nekään kepulaiset, jotka surivat ryssän asiamies Kekkosen kuolemaa, edellyttäneet, että thaikut ja muut kansat olisivat tehneet samaa.
Hei Nakluan.
Tämä on täysin väärä palsta aiheelle idioottien kommentoitavaksi.
Täytyisi nimittäin olla hieman valveutuneempi tietämään mitä Kuningas on tehnyt ja mitä Kuningas ei ole tehnyt, ennenkuin kirjoittelee omia idioottimielipiteitään.
Myös olisi syytä perustietona vähintäänkin ensin ymmärtää Thaimaalaisten kulttuuria, pääuskontoa ja elämänkatsomusta, joka tietoisuus ja ymmäŕrys ei ole saavuttanut tälle palstalle vittulijoiden korvien väliä, eikä tule koskaan saavuttamaankaan.
Vapaan kasvatuksen tulokset näkyvät tälläkin palstalla. Kun kotoa ei opita alkeellisempiakaan käytöstapoja, eivät ne sitten välity myöskään keskustelupalstoille.
Kyse ei ole siitä että, meidän pitäisi mennä samaan henkilöpalvontaan kuin Thaimaalaiset kuninkaansa suhteen. Kuitenkin toisten surua pitäisi osata kunnioittaa.
Thaimaassa kuitenkin eletään nyt hyvin epävarmoja aikoja. Uskon että kuninkaan poismenosta syntyy, aiheellistakin pelkoa. Pelko varmasti lisää myös surun tunnetta.
Monilla on nyt entistä suurempi huoli tulevaisuudestaan, ja syystä.
Parhaassa tapauksessa Vajiralongkorn lisää demokratiaa Thaimaassa.
Onhan hän tiettävästi taksinin kannattaja.
Taksinista voidaan olla montaa mieltä mutta, hän kuitenkin on vaaleilla valittu. Nauttii myös kansansuosiota. Lienee liiallinen suosio ollut uhka eliitille.
Kohdistin koira- nimittelyni niille, jotka väheksyvät edesmenneen kuninkaan merkitystä thaimaalaisille ja ehdottavat että tämä henkilönpalvonta johtuisi jollakin tapaa thaimaalaisten idioottimaisuudesta tai huonosta koulutuksesta yms. Enempää ei voisi olla metsässä tuollaisten ajatusten kanssa.
Bhumibol tarkoittaa maan voimaa ja sitä hän oli. Hänen kuninkuus ei koskaan ollut diktatuuria eikä hän käyttänyt valtaansa väärin, vaan oli aidosti kiinnostunut Thaimaan kansan hyvinvoinnista ja rauhasta. Tuki konfliktien aikana aina rauhanomaisia ratkaisuja asettuen kansan edun puolelle demokratiaa kunnioittaen. Hillitsi sotilasjunttien pyrkimyksiä ja valtaa.
Kuvitelkaa että vaikkapa meillä Suomessa olisi ollut vastaava esikuva, selkäranka, isänmaan puolustaja ja sen kansan hyvinvoinnin edistäjä viimeiset 70 vuotta, joka olisi jyrähdellyt auktoriteetillaan, laittanut korruptipoliitikkoja kuriin ja tähdännyt kaikessa kansan etuun.
Luulenpa että sellaisen herran kuoleman jälkeen olisi Suomikin sekaisin ja suruaika pitkä.
Suomessa on ollut valonpilkahduksia moisesta, mutta ei koskaan aurinkoa. Adolf Ehrnrooth, Arvo Ylppö, Kekkonen, Ryti, Mannerheim ja joitakin muita joilla on ollut paikka suomalaisuudessa.
Thaimaan kuninkaalla se paikka oli kansan sydämissä 70 vuotta.
Hienoa velkku, et taidakkaan olla menetetty tapaus, näin asia juuri on...
Kuningas on kuollut, kauan eläköön kuningas.
Nyt koittavat uudet ajat sielläkin, uusi kuningas onkin ihan toisen sorttinen, tatuoitu ja puolialastomana kekkuloi Saksassa lentoasemalla tyttöystävänsä kanssa. Eikös hänellä ole ollu kolmekin vaimoa muistaakseni, mutta eipä se tahtia haittaa.
Ja koira jonka nimitti marsalkaksi, hehehe. Lapset maanpaossa kuka missäkin, olisko ollut niin että heiltä vietiin tittelit? pois, jotain sellaista lehdissä mainittiin. Mutta ei saa puhua ääneen hyshyshys.
Pattispoissit ovat kummasti hiljenneet, liekö viinan vähyyttä, vai onko sydämet murtuneet hallitsijan kuolemasta. Oikein pojat, pysytelkääkin hissukseen, Soinikin kehoitti telkkarissa Thaikuissa olevia suomalaisia käyttäytymään hyvin hillitysti. Tarkoitti tietenkin ettei saa ryypätä ja rällätä kovaäänisesti, heh.
Miksi siellä jotkut paikalliset pidätetään epäkunnioittavien puheiden takia, kaikkihan rakastivat kunkkua, miksi he nyt häntä tai kuningashuonetta loukkaavat? Tähän ei tietenkään kukaan uskalla sieltä paikanpäältä vastata, voipi joutua putkaan kommenteista.
On tuo melkoista touhua, en ymmärrä, enkä haluakaan ymmärtää henkilöpalvontaa, älytöntä.
Suomessa henkilöpalvonta on valtion rahoittaman viranomaistensa hyvävelijärjestelmän jäsentensä toistensa palvontaa, jota myös kutsutaan korruption omaiseksi toiminnaksi.
Tämä suomessa tapahtuva melkoinen älytön touhu, jonka tosin valveutuneemmat ymmärtävät.
Täälä ei voipi joutua putkaan kommenteista, mutta kommenttien johdosta joutuu asemaan, jossa ei nauti rehellisten viranomaisten toiminnasta, eikä kansalaisen perusoikeuksista.
Thaimaassa on lait, joita noudatetaan, mutta kun täälä osuu kepillä nilkkaan tuomioistuimetkin lain sijaan viittaa lain valmisteluun.
Tämä kirjoitus ei tietenkään kuulu suoranaisesti Thaimaahan, mutta exilotytölle pohdittavaa ymmärryksen kartuttamiseksi.
Joo, ok kiitos hyvästä kommentista, fiksusti kirjoitettu!