Onko isännöitsijä pakollinen asunto-osakeyhtiössä?

rka1

Laissa sanotaan näin:
Yhtiöllä on oltava hallitus. Sillä voi olla myös isännöitsijä, jos yhtiöjärjestyksessä niin
määrätään tai yhtiökokous niin päättää.

Meillä on yhtiöjärjestys, jossa sanotaan, että yhtiöllä on oltava hallitus ja isännöitsijä.

Voimmeko kuitenkin yhtiökokouksessa päättää,
että isännöitsijää ei valita vaan hallitus vastaa isännöitsijän tehtävistä?

Uusi laki ei siis vaadi isännöitsijää ja tietysti voimme muuttaa yhtiöjärjestyksen
uuden lain mukaiseksi ja samalla poistaa maininnan isännöitsijästä, mutta tuo
muutos maksaa 380,- euroa eikä tätä nyt juuri haluttais maksaa.
Laissa ei sanota, että isännöitsijä on oltava, jos yhtiöjärjestys niin määrää vaan
laki sanoo, että yhtiöllä voi olla isännöitsijä jos yhtiöjärjestyksessä niin määrätään.

Eli miten tuo nyt on, voimmeko päättää olla valitsematta isännöitsijää?

9

1871

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jljfjjd

      Jos yhtiöjärjestyksessä sanotaan, että on oltava isännöitsijä, niin sitten yhtiöjärjestystä on muutettava. Miksi teillä on tuollainen yhtiöjärjestys? Meidän yhtiöjärjestyksessä sanotaan, että yhtiossä voi olla isännöitsijä, ja meillä sellainen on onkin. Isännöitsijä on hallituksen valitsema toimitusjohtaja, jota ei voida varmaan tuosta vaan hävittää ilman, että siitä tehdään julkinen rekisteri-ilmoitus. Itse kyllä luottaisin ostajana enemmän taloyhtiöön jossa on isännöitsijä kuin, että joku maallikkohallitus sählää kaikki asiat. Jos on ulkopuolinen hallitus ja siinä ammattilaisia, niin sitten on eri asia.

    • viilataanko.pilkkua

      Yhtiöjärjestys määrää. Hallitus nimeää esim. jonkun jäsenensä isännöitsijäksi. Hallituksen puheenjohtaja ei voi olla isännöitsijä.

      Toisaalta asialla ei ole kummempaa merkitystä jos kukaan ei tee oikeuteen kannetta väärästä menettelystä. Taloyhtiöissä yleensä vain joku riitapukari tekee näin.

    • Lisäyksenä edellisiin vastauksiin, niin isännöitsijän ei tarvitse olla alan ammattilainen, kunhan on oikeustoimikelpoinen ja EU-kansalainen.

      P.S. Miten te oikein hoidatte yhtiötänne? 380 € ei voi olla ylitsepääsemätön kulu!!

    • rka1

      Vielä kerran, siis laissa sanotaan, että taloyhtiöllä VOI olla isännöitsijä, jos...
      Siis ei niin, että ON OLTAVA, jos...
      Kukaan hallituksessa vain ei halua olla isännöitsijä ja kun uusi laki ei vaadi
      isännöitsijää, niin miksi emme voisi päättää, että hallitus vastaa isännöitsijän
      tehtävistä? Sehän on sama asia kuin jos joku hallituksen jäsen olisi isännöitsijä.
      Meillä on vanha yhtiöjärjestys ja sen aikaisen lain mukaan isännöitsijä oli oltava.
      Eihän tuo 380 euroa ole summa eikä mikään, mutta se tuntuu niin turhalta, jos
      sen voi hoitaa muutenkin.

      • Hölppä

        Jokainenko hallituksessa vastaisi isännöitsijän tehtävistä aika vaikea yksi on yhtä mieltä asiaa kysyttäessä toinen toista mieltä ja ilmoitukset menisi ristiin.


      • jljfjjd

        Hallituksen jäsen on hallituksen jäsen ja isännöitsijä on isännöitsijä. Mikään ei estä teitä poistamasta isännöitsijää kunhan siitä ei seuraan mitään jälkisotkuja. On pieniä taloyhtiötä, jota teettävät kirjanpidon tilitoimistossa ja hallitus vastaa kaikesta.

        Taloyhtiö on kuitenkin ilmoittanut patentti ja rekisterihallitukseen hallituksen ja isännöitsijän nimet. Niihin on tehtävä muutos.

        https://www.prh.fi/fi/kaupparekisteri/asunto-osakeyhtio/hallituksenjaisannoitsijanilmoittaminen.html

        Samalla joudutaan muuttamaan yhtiöjärjestystä.

        https://www.prh.fi/fi/kaupparekisteri/asunto-osakeyhtio/yhtiojarjestys.html


      • sukkeliini

        Kun isännöitsijä on poistettu, niin muistakaa, että hallituksella ei ole enää ketään parjattavaa, kun kuitenkin vedätte asiat semmoiselle rusetille, ettei kukaan niitä pysty selvittämään.


      • Hölppä

        Hallituksessa tulisi tappelu jänsenten välillä.


    • isännöitsijä

      Yhtiöjärjestys menee lain edelle, mikäli laissa ei toisin ole määrätty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      617
      1633
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      887
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      743
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      672
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      543
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      161
      498
    Aihe