Remontoin 60m2 kaksiota ja remontti kattaa asunnon kaikki pinnat. Remontin edetessä keksimme kuoria yhdeltä pienehköltä seinältä rappaukset pois ottaa alla olevan tiiliseinän esiin. Alta paljastui vuonna 1927 rakennettun talon alkuperäinen tiiliseinä. Seinä on kohtalaisen hyväkuntoinen ja teräsharjalla puhdistettuna jo nyt varsin hieno.
Jotain se kuitenkin edelleen kaipaa. Pidän siitä että seinässä on valkoisia ja punaisia tiiliä enkä haluaisi maalata sitä kokonaan esim. valkoiseksi. Onko tietoa tekeekö mikään firma tällaisten seinien "entisöintiä" ? Onko kellään kokemuksia tällaisesta projektista? Kaikenlaiset ehdotukset ja ideat ovat tervetulleita.
Jotain se kuitenkin edelleen kaipaa. Pidän siitä että seinässä on valkoisia ja punaisia tiiliä enkä haluaisi maalata sitä kokonaan esim. valkoiseksi. Onko tietoa tekeekö mikään firma tällaisten seinien "entisöintiä" ? Onko kellään kokemuksia tällaisesta projektista? Kaikenlaiset ehdotukset ja ideat ovat tervetulleita.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitä on se "jokin", mitä se seinä kaipaa? Äläkä ihmeessä maalaa sitä, se on tympeän näköinen.
Voisiko ajatella ihan vaan vielä perusteellisempaa puhdistusta, ja siten tavallaiseksi seinäksi? Ehkä jotain tekstiiliä, kirjahyllyä tms.?
Aivan näin. Tiiltä ei ole tarkoitettu maalattavaksi. Voisiko ajatella, että rappaisi seinän uudelleen ja jättäisi jonkin hienon kohdan tiilelle. esim. vain 50 x 50 cm. Toisaalta seinän voi saumata uudelleen jos on tarvetta.
Kaikki tiiliseinät eivät ole tarkoitettu näkyviin, joten tämä ei välttämättä ole entisöintiä. Jos seinä on puhtaaksi muurattu, niin sitten se ei muuta kaipaa, jos taas saumat pursuavat tai on koloja, niin se seinä ei ole ikinä ollut paljaalla tiilipinnalla, vaan tarkoitettu tasoitettavaksi. Niinhän ei ole pakko tehdä, mutta on huomioitava pinnan rosoisuus ja hyväksyttävä se. Voit lakata pinnan himmeällä lakalla tms., jolloin väri hieman kirkastuu.
Se on kantava seinä joka menee koko talon läpi ensimmäisestä kerroksesta aina kahdeksanteen saakka. Seinä on aina ollut rapattuna, eikä sitä alunperin ole varmastikaan tarkoitettu näkyviin. Tiilet ovat eriparisia ja saumat epätasaisia.
Kaikesta huolimatta, haluan seinän esiin koska sehän on pala talon historiaa eikä esteettisyys todellakaan ole vain sitä mikä näkyy. Fiilis on tärkeä. Sanoisin että suurin osa ihmisistä näkee seinän tällä hetkellä kummallisena ja irrallisena. Mun mielestä siinä no taas sitä fiilistä mitä haetaan.
Lakkaa ajattelin itsekin, mutta tiiliä pitää vielä yrittää jotenkin puhdistaa ja saumoja tasoitella. Ehdotuksia saa siis edelleen antaa! :)
haaveilen juuri tuollaisesta vanhasta tiiliseinästä joka ei koskaan voi olla liian räjähtäneen näköinen!=) koska itse rakennamme uutta taloa joudumme luonnollisesti käyttämään verhoilukiviä ja kuumeisesti mietin että miten saan seinän näyttämään riittävän vanhalta ja epäsäännölliseltä!
Vanhoja tiiliä kannattaa kysellä purkutöistä yms. Kuuleman mukaan esim. Tampereelta puretaan kosken vieressä olevia isoja tiiliteollisuusrakennuksia, sieltä vaan hakemaan :) Vanhoilla tiilillä saa kyllä varmasti autenttiseman ja fiilikseltään paremman lopputuloksen kuin verhoilukivillä. Vanhassa tiilessä on myös se historian lehtien havina ..
Ehdottomasti vanhoja tiiliä, ei mitään verhoilukiviä!
En tarkoittanut, ettei saisi olla rupusta, sanoin vain niin kuin asia on. Jotkut muuten ovat vetäneet saunasuojaa tiilen pintaan, se kun on himmeää ja sitoo pölyn.
Joskus olen vetänyt tällaisen seinän päälle lasilevyn keittiökaappien väliin, ihan siisti!
Onnea putsaukseen!
Laitetaan nyt vielä kuvat esille niin on helpompi arvioida :)
Ensimmäinen kuva on heti piikkauksen jälkeen
http://www.geocities.com/degauzz/loft/tiilet1.jpg
ja tämä toinen puhdistettuna
http://www.geocities.com/degauzz/loft/tiilet2.jpg
totahan vois säätää loputtomiin jos ois aikaa ja intoa. Kuitenkin se tuntuu joka kerta paremmalta kun kämpässä menee käymään.
Sekoita vetonit yleisdispersiota ja vettä 1:5 ja vedä muutama kerros pintaan. Pinnasta tulee lakatun näköinen eikä kerää pölyä. olen kokeillut koita vaikka jonnekkin piiloon jos et usko.
Ihan hienohan tuo, tollanen aika karkea. Jos muut pinnat sopii siihen niin varmaan hieno kokonaisuus. Maalamalla sais tietty rauhallisemman