Tanssi orkestereiden ohjelmisto

Morjens!
Kertokaa hyvät tanssijat, miltä tuntuu tanssia orkesterin kanssa,
joka soittaa samaa ohjelmistoa vuodesta toiseen.
Lauantaina oli esiintymässä orkesteri joka on soittanut mielestäni
jo kahden vuoden ajan samoja kappaleita.
Kaikenlisäksi ne soittaa Santanan kappaletta ihan hurmokseen asti.
Mielestäni tuntuu että tälle orkesterille on tärkeää esittää omaa
soittotaitoaan kuin viihdyttää yleisöä.
Onneksi tanssiyleisö voi äänestää jaloillaan mikä on tanssittavaa
musiikkia tai sitten muuten vain soitettavaa.
Terveisin ei niin hurmokseen asti vaipuva
22174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Käyn harvoin lavoilla, ja viime aikoina en niinkään usein, joten arvaukseni saattaa olla väärä, mutta tarkoitatko Hurma-nimistä orkkaa. He olivat alussa minun ehdoton suosikki ja raikas tuulahdus lavagenressä. Mutta en silti kovin usein heidänkään keikalla käynyt. Kun vielä olin fb:ssa erään nimeltä mainitsemattoman tanssiporukan jäsenenä, niin joku siellä sitten taannoin hehkutti, kuinka orkka on uusinut ohjelmistoaan ja kuulostaa ah niin ihkulta.

No minäpä siitä innostuneena kaivoin tanhukengät esille ja puhalsin pölyt pois ja baanalle. Siinä illan aikana koin aika monta desavuu elämystä ajatuksella tämän olen tainnut kuulla aiemminkin. En tiedä miksi se uusiutumiskyky on heiltä kadonnut. Soittotaito on erinomainen eikä heidän musiikkinsa tanssittavuudessa ole moitittavaa ainakaan minulla ollut.

Mutta joo, ei nyt ruoskita pelkästään heitä, vaan kyllä se kautta linjan tuntuu olevan lavasoiton ongelma, että samaa ohjelmistoa kierrätetään aivan liian kauan. Minä toivoisin ainakin paljon enemmän ylläreitä ja kokeiluja. Maailmassa kun on tehty aika monta erinomaisen hyvää tanssikappaletta, joita ei ikinä liene soitettu Suomen tanssilavoilla.

Äänestä

Tätä tautia on paljon liikkeellä. Kukkamekko heilahtaa, Sininen huivi, Valkoinen ruusu, Punatukkaiselle tytölleni, Jotain jää, Nälkämaa twist ym. ym. Näillä kosiskellaan yleisöä - ja hyvällä menestyksellä uppoaa perusjuntteihin.
Mutta ei minuun. Kun näitä esittävät vaatimattomilla laulunlahjoilla siunatut "laulajat" niin minua raivostuttaa ja korvat kerää vaikkua :(

Äänestä
  • Sekin on jonkinmoinen sairaus, että korvat kerää vaikka. Apteekista saa siihen lääkettä ja sen jälkeen musiikki kuulostaa hyvältä eikä pipo kiristä.

    Äänestä

Jokaisella on oikeus mielipiteeseen. Sitä en ymmärrä, että kun joku laittaa jonkun jutun alulle ja vaikka kenestäkään ei olis aikaisemmin joku tanssiorkesteri tai tanssipaikka ollut huono niin laumasielut,ne joilla ei ole omaa mielipidettä, lähtee mukaan ja on ne orkesterit ja tanssipaikat sitten huonoja. Onneksi voin itse päättää mistä tykkään ja minne menen ja pää asia on, että musiikki soi ja on ihania tansittajija. En välitä onko ohjelmisto uusi tai vanha kunhan on rytmillisesti hyvää.

Äänestä

Tulevaisuudessa DJ:t hoitavat musiikin. Soittolistaan voi valita juuri sille illalle sopivaa musiikkia. Kuka jaksaa noita bändejä kuunnella vuodesta toiseen. Samat kappaleet ja jopa samat välispiikit. Nykyisin DJ hoitaa monessa paikassa illan musiikit.
Upeita tanssittavia kappaleita löytyy vaikka kuinka paljon.
Orkesterit vaan soittavat samoja loppuunkuluneita biisejä.
Menen mielummin tansseihin jossa on DJ. Uusia helmiä tuntuu löytyvän joka kerta.

Äänestä

Suurempi ongelma on, että yleisö aina sama. Samat tyypit kiertää tanssilavoja valittamassa volumesta ja ilmastoinnista.

Äänestä
  • Tuo on totta. Käykää eri artistien keikoilla. Kuka jaksaa samaa kuunnella viikosta toiseen.

    Äänestä

Miksi orkat ei vaihde ohjelmistoa vaikka yleisö on sama? Muutamat orkat esiintyvät koko ajan useasti samoissa paikoissa. Kyllästyminen on jo alkanut. Tarvitaan uusia esiintyjiä vanhojen tilalle.

Äänestä
  • Jos sinua on alkanut kyllästyttää, miksi et aloita jotain toista harrastusta. Esimerkiksi muumimukeja monet keräävät päällisin puolin tarkasteltuna monia erilaisia. Käytännössä kaikki muumimukit ovat tietenkin kaikki samanlaisia: Ainoastaan etiketissä voi olla eroja, mikä näyttääkin tekevän muumimukien keräilystä eri mielenkiintoista ja haasteellista.

    Äänestä

  • No just, jopas onkin vertailukelpoiset harrasteet. Enemmistö, ehkä suurikin, lavalla kävijöistä saattaa olla hyvinkin tyytyväinen nykyiseen, muutoin kai tapahtuisi muutosta. Tykkäävät tanssia samojen orkestereiden ja samojen kappaleiden tahtiin. Tässähän vain muutama tuonut esille, että ei se ole kovinkaan hauskaa eikä innostavaa. Minun osalta se tarkoittaa, että eipä tule lähiseudun lavalla käytyä montaa kertaa kaudessa, bongailen ne muutamat kerrat, jolloin paikalle osuu ennen kokematon tuttavuus, pekkaniskat yms jätän suosiolla muille. Tanssikurssit ovat myös hyvä vaihtoehto päästä kuulemaan ja tanssimaan monipuolisempaa musiikkia, se on ehkä itselle varteenotettavin se toinen harrastus.

    Äänestä

  • hankiuusiharrastus kirjoitti:

    Jos sinua on alkanut kyllästyttää, miksi et aloita jotain toista harrastusta. Esimerkiksi muumimukeja monet keräävät päällisin puolin tarkasteltuna monia erilaisia. Käytännössä kaikki muumimukit ovat tietenkin kaikki samanlaisia: Ainoastaan etiketissä voi olla eroja, mikä näyttääkin tekevän muumimukien keräilystä eri mielenkiintoista ja haasteellista.

    Ja vielä voisi lisätä, että varmaan suurimmalle osalla tanssilavalla käyminen on sosiaalinen tapahtuma, tanssimista tuttujen kesken, jolloin musiikin merkitys ei niin suuressa merkityksessä kuin jollain toisella saattaa olla. Minua ei huvita edes tanssia tylsää kappaletta.

    Äänestä

  • Mielestäni useat orkesterit ovat hieman muuttaneet ohjelmistoansa: tämän huomaa kuuntelemalla tarkoin suosikkikipaleita, joista esimerkiksi Say: ta on viimeaikoina alettu vihdoinkin soittaa nuoteista. Ennenhän kaikki orkesterit jättivät esimerkiksi Sway: sta sen jännittävän intron soittamatta, koska se saattaa kuulostaa hieman erikoiselta, kun sen treenikämpällä soittaa ensimmäisen kerran nuoteista ja korvakuulolta sen soittaminen ei taida edes onnistua.

    Äänestä

Minun ei olisi pitänyt yleistää asiani, eikä kohdistaa yhteen orkesteriin.
Liian monet orkesterit ei vaihda ohjelmistoaan. Onko kenelläkään ehdotusta
miten asiaan saatiin edes vähän korjausta.
Onko hyvä nykäistä orkesterin jäsentä hihasta ja kertoa tästä asiasta?
"Käykää eri artistien keikoilla".
Oli hyvä ehdotus tässä on vain yksi iso Mutta talvella. Lavoja on liian vähän,
ja samoilla lavoilla esiintyy samat orkesterit. Katsokaa minkä tahansa lavan
ohjelma tarjontaa. Itse olen korjannut asian ajamalla esim 300 km, saadakseni
kuunnella suomenruotsalaista orkesteria. Silloin tuli ainakin erilaista
tanssittavaa musiikkia.
Itselle 200 km yhden suuntaiset tanssimatka ei tee haittaa, jos tiedän orkesterin
olevan erilainen.

Äänestä
  • Hyviä pointteja, ja ei tätä varmaan kukaan otakaan yhden orkan kritiikkinä, koska on aivan normaali tilanne. Vaihtelua saa tosiaan helpoiten käymällä eri esiintyjien keikoilla, mutta eipä itsellä riitä intoa lähteä tuon ajatuksen perässä kovin kauas. Suomenruotsalaisten bändien keikkailu voisi ihan oikeasti laajentua. He soittavat iloisella meininkillä. Ainakin itsellä hulvattomin lavatanssireissu oli yhden suomenruotsalaisen naislaulajan lavailta, siellä tuli Abbaa ja kaikenlaista muuta mukavaa, mitä oli tosi hauska tanssia.

    Äänestä

Vähemmän käytettyjä orkestereita on kyllä montakin. Miksi tanssipaikat eivät sitten ota näitä hyviä mutta tuntemattomanpia. Halutaan maksimoida tuotto. Useita tanssilavoja pyörittävä järjestäjä käyttää vain muutamaa orkkaa, jopa syksyn aikana neljä kertaa samaa. Minä ainakin jätän väliin nuo paikat. Suosin uusia ja tuoreita orkkia ja dj tansseja. Vanhat loppuun kulutetut saavat siirtyä eläkkeelle.

Äänestä
  • Monesti tosin nämä tuntemattomammat joutunevat vetämään keikan varman päälle, joten ohjelmisto kutakuinkin sama kuin Lauantaitansseissa. Toisaalta kokemus tanssilavoilta voi olla vielä liian vähäinen, jotta löytyisi uskallusta ja osaamista. Mutta joo , kunhan tässä aikansa kuluksi jostain ruikuttaa. Hienoa, että meillä on tämä tanssilavakulttuuri, ja tarjontaa on riittävästi. Sen kattavuudesta ja monipuolisuudesta kukin saa olla omaa mieltä.

    Äänestä

  • Hurma, hurma,hurma,hurma,hurma ja hurma. Ehkä joskus joku muu. Kyösti ehkä.

    Äänestä

Eiköhän se ole ihan yleinen ongelma harrastajamuusikoiden parissa. Ohjelmisto ei tietenkään uusiudu kun kukaan ei jaksa harjoitetella tarpeeksi ja vielä vähän jotta olisi jotakin uutta tarjottavaa. Harjoittelu on kirosana ja työn tekeminen aiheen kanssa heidän mielestään aivan turhaa puuhaa, pääasia on että pääsee keikalle ja saa kietaistua manit liiviin.

Oikeat alan ammattilaiset tekevät työtä ja harjoittelevat koko ajan ja runsaasti. Eli uusiutuvat jatkuvasti, ovat monipuolisia ja osaavia eivätkä parin biisin porukoita.

Äänestä

Mitkä tanssibändi muka uudistuu. Samat kappaleet sivat aina. Oikeat alan amattilaiset tekee koko ajan keikkaa ja eivät jaksa treenata enää uusia kappaleita.

Äänestä

Minulle taas tutut kappaleet on hyvä asia. En halua jatkuvasti uusia. Toisaalta en tiedä minkään bändin koko illan ohjemistoa, koska en ole paikalla tanssien alusta loppuun asti:)

Ja sanonpa vielä mielipiteeni: hurman soitto ja laulu ja ohjelmisto on minun mielestäni täydellisen hyvä.

Äänestä

Olen käynyt kymmeniä vuosia tansseissa noin 180 km säteellä ja n.3 krt. viikossa. Olen todennut, että orkesterin esittämä musikkivalinnat joko tekee tansseista onnistuneet tai pilaa tanssifiilikseni.
Olen rakentanut itselleni listan esiintyjistä, joiden tansseihin ei kannata / kannattaa mennä.
Tässä esimerkkejä listastani:
Nyt ehdottomia suosikkejani on Teuvo Oinas orkestereineen, Ex miehet ja Saija tuupanen, Anita Hirvonen, Erika Vikman, jne.
Tiedän jo ennakkoon, että fiilikseni katoaa jos tansseissa esiintyy uudelleen sovitettua, Nk revittyä, tai mitään sanomatonta musiikkia soittavat esiintyjät, esim. Hurma, Metsäketo, Sinitaivas, Taikakuu, jne.
Tässä syy, joka määrittää tanssipaikkavalintani
Ei luulisi esiintyjien olevan vaikea rakentaa ohjelmistonsa valitsemalla listaykkösiä eri vuosilta, evergreenejä, chansoneita, tms.
Odotan lisää nautinnollisia tansseja.

Äänestä
  • Tansseissa on nautittavuuden kannalta erityisen tärkeää millaisia tanssijoita tulee paikalle. Tuon jälkimmäisen ryhmän tanssijoista (tanssityyleistä) pidän enemmän, mutta en boikotoisi kaikkia esiintyjiä ensimmäisestäkään ryhmästä.

    Sikäli harmillista, että tykkäisin musiikillisesti monista vähemmän tunnetuista yhtyeistä. Mutta se yleisö ja koko ilta voi olla silloin enemmän tai vähemmän pettymys. Vaihtelu virkistää, mutta tanssitaitojen sopivuus ratkaisee enemmän. Pariskunnille ei liene niin väliä ketä muita on paikalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Potkiva_polle kirjoitti:

Morjens!
Kertokaa hyvät tanssijat, miltä tuntuu tanssia orkesterin kanssa,
joka soittaa samaa ohjelmistoa vuodesta toiseen.
Lauantaina oli esiintymässä orkesteri joka on soittanut mielestäni
jo kahden vuoden ajan samoja kappaleita.
Kaikenlisäksi ne soittaa Santanan kappaletta ihan hurmokseen asti.
Mielestäni tuntuu että tälle orkesterille on tärkeää esittää omaa
soittotaitoaan kuin viihdyttää yleisöä.
Onneksi tanssiyleisö voi äänestää jaloillaan mikä on tanssittavaa
musiikkia tai sitten muuten vain soitettavaa.
Terveisin ei niin hurmokseen asti vaipuva

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu