Keittiöremontin tekijän vastuu?

lkjlkjkl

Teetimme keittiöremontin tammi-toukokuussa firmalla (joo, meni 4 kk pikkuiseen keittiöön). Tiskipöytä korvattiin laminaattitasolla, jonka oli puhe jatkua seinästä seinään. Asentaja teki siihen sauman (L-nurkkaus) niin, että sauma menee tason etureunasta tiskialtaan vierta pitkin välitilan laminaattiin. Alunperin sovittiin, että sauma on nykyiseen saumaan nähden 90 asteen kulmassa, eli kosteusrasitus jää paljon vähemmälle. Nyt sauma on imenyt vettä ja turvonnut. Remontoija kävi katsomassa tilannetta ja totesi, että meidän pitää maksaa uusi levy ja asennustyöt yhteensä 160 e, vaikka vikahan on hänen alunperin? Eli nyt pyysimme häntä siirtämään sauman alunperin sovittuun kohtaan, mikä tarkoittaa uuden tiskipöydän laminaattilevyn hankintaa. Onko vastuu oikeasti meidän vai osaako taas raksamies kusettaa....?

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pellehermansson

      Ihan "pieneenkin" remonttiin kannattaa suhtautua kuin isommankin kohteen toteuttamiseen. Suunnitellaan, tehdään suunnitelman mukaisesti ja pidetään kiinni suunnitelman toteutumisesta. Kaikki remontin ympärillä käytävä keskustelu kirjalisessa muodossa, niin ei tarvitse myöhemmin jumpata siitä kuka päätti mistäkin ja kuinka olisi pitänyt tehdä. Tuo 160 euroa on pieni raha siinä vaiheessa jos tekijän kanssa pitää alkaa vääntämään kättä lakihermannien kanssa, siitä kuka vastaa mistäkin. Toteennäyttövelvollisuus on usein sana toista vastaan kun paperilla ei ole mitään mistä on sovittu. Sen kirjallisen sopimuksen teko pieneenkin työmaahan ei aiheuta juurikaan lisäkuluja, ei työn tilaajalle, semmin kuin tekijälleen, mutta on kättä pidempää tavaraa jos kaikesta huolimatta työssä joku seikka menee persiilleen.Tämän päivän "ammattilaisten" joukossa on iso osa niitä, jotka eivät piittaa kättensä jäljistä vaan rientävät kohteesta toiseen rahastamassa.

      • paljon-vettä

        Ei ihan pieni jos 4kk siinä meni, menee toinen sama määrä kun alat tuosta vääntämään, vesi menee siitä vinokulmastakin kun sitä sopivasti vedellä läträät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2953
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1341
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1296
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1171
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1129
    6. 37
      1001
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      991
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      947
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      867
    Aihe