Uusi läppäri on hidas

Eli HP läppäri on noin 500€ Anttilasta ostettu

Suoritin: AMD A8-7410 APU 2.20 GHz
Grafiikkalaitteisto: AMD Radeon(TM) R5 Grapichs
Käyttis: Windows 8.1 64-bit

Ei ole on virustorjunta ohjelma. on viety takuuseen ja siellä on sanuttu ettei olis muka mitään ongelmia. Kun menee nettiin on kone sairaan hidas ja testasin pelata CS:GO:ta kaikki grafiikat alhasella ja resoluutiot 640×480 ja kun pelasin mulla oli 20 fps. Mikä on vikana koneessa sitten?
9337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

On virustorjunta ohjelma*

Äänestä

Mikäli koneelle on asennettu jotain HP:n omia lisäsoftia, niin poista ainakin ne. Tosin nuo 500€:n kannettavat mitään pelikoneita edes ole.

Äänestä

Tuolla hinnalla olisi saanut 2x tehokkaamman pöytäkoneen.

1Äänestä

Hei
Katsoppa tehtävänhallinnasta mikä syö eniten muistia.
Mikäli svchost.exe syö muistia paljon. Veikkaan että Windows-Update palvelu yrittää ladata W10 päivitys pakettia.

Ohjauspaneeli->Windows Update->Muuta asetuksia->"Tarkista päivitykset, mutta anna minun valita,ladataanko ja asennetaanko ne"

Äänestä

A8-7410+Kones+vastaa+~athlon+5370:ä,+joka+on+55€+prosessori+iGPUlla+varustettuna.Meillä+poika+kokeili+A10-6800k:lla+ja+iGPU:lla+tuota+cs:go:ta+ja+sanoi+ettei+ole+pelattava...+liikaa+framedroppeja.+Toisaalta+athlon+5350+125MHz:n+fsb:llä+(25%+ylikelloja)+ssd+ja+660ti.+tuolla+gs:go:ta+pystyi+kuulemma+pelaamaan+(paremman+puutteessa).+Tuossa+läppärissä+on+vain+ongelmana+tuon+näyttiksen+päivitys.+SSD+on+ehkä+kannattava+kokeilu,+tai+rakentaa+tuollainen+n.250-300€+pöytäkone.http://www.cpu-world.com/Compare/576/AMD_A8-Series_for_Notebooks_A8-7410_(FT3b)_vs_AMD_Athlon_5370.htmlhttps://goo.gl/bKGxxgLyhesti+se+prossu+näyttis+-yhdistelmä+on+vain+liian+hidas.

Äänestä
  • Asia vielä kiusasi ja vertailin tuohon A10:iin ja:
    https://goo.gl/OiXPiv
    Tuolla lopussa oli kommentti, joka antoi ajattelemisen aihetta:
    "Memory: Speed
    The Operating Memory Clock depends at which speed the System's RAM is running and which Memory Type is installed and is ultimately limited by the highest operating speed that the Processor supports. In this case, it is 933MHz.
    Depending on whether or not the System's RAM is Dual-Channeled, it can access either a 64-bit or 128-bit Memory Interface. "
    Tuo viimeeinen lause saattaa olla väärin, koska ainakaan AM1 apu prossut ei sisällä kahta muistiväylää. Eikä cpu-worldin mukaan A8-7410:kään.
    Mutta onko muisti kuinka nopeaa ja millä CL-arvolla?
    Tuo iGPU kun käyttää sitä koneen muistia,ja jos se on hidasta on näyttiskin hidas.
    Esim tälläinen taitaa olla nopeimmasta päästä mitä voisi tuon hintaluokan koneeseen vaihtaa:
    http://www.kingston.com/dataSheets/HX321LS11IB2_8.pdf
    Esim verkkiksessä:
    https://www.verkkokauppa.com/fi/product/35589/gcdxn/Kingston-HyperX-Impact-8-Gt-DDR3L-2133-MHz-CL11-SODIMM-muist
    t:p

    Äänestä

Ostin Anttilasta HP-läppärin meni käyttökelvottomaksi 2 päivässä käyttöön otosta. Virustorjunta oli McAfee kokeilu versio, eli käytännössä aivan turha. Anttila suostui palautukseen eikä veloittanut mitään. Ilmeisesti konkurssi oli jo tiedossa.

Äänestä

Virustutka pois päältä.

Mahdollisesti ajurissa on säädetty energiansäästötiloja, että sieltä säätää täydet suorituskykyasetukset.

Tällä voi sitten sen jälkeen testata miten toimii: http://peacekeeper.futuremark.com/

Saa vähän vertailua miten hyvin pelittää.

1Äänestä

Asenna kone uudelleen asennusmediaa käyttäen. Lähtee tauhka pois!

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Konehidas kirjoitti:

Eli HP läppäri on noin 500€ Anttilasta ostettu

Suoritin: AMD A8-7410 APU 2.20 GHz
Grafiikkalaitteisto: AMD Radeon(TM) R5 Grapichs
Käyttis: Windows 8.1 64-bit

Ei ole on virustorjunta ohjelma. on viety takuuseen ja siellä on sanuttu ettei olis muka mitään ongelmia. Kun menee nettiin on kone sairaan hidas ja testasin pelata CS:GO:ta kaikki grafiikat alhasella ja resoluutiot 640×480 ja kun pelasin mulla oli 20 fps. Mikä on vikana koneessa sitten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu