Mitä minulle?

Rakkauttavaiystävyyttä

Mitä näkyy minulle rakkauteen? Miehen kanssa pitkä aika yhdessä vietetty ja perhe perustettu. Nyt jo pikkulapsiaika takana.
Ajatukset junnaa joskus menneessä, tuttavassa jonka kanssa koin jonkinlaista yhteyttä.
Vaikka päätän unohtaa, hän kummittelee mielessä.
Vieläkö tiemme risteävät?
Elämä joskus vain tuntuu valuvan kohti ikääntymistä kovalla vauhdilla.
En ole aina niin varma onko tässä liitossa vain kyse hyvästä ystävyydestä enemmänkin kuin aidosta rakkaudesta. Mies tuntuu joskus ns tunteettomalta, kuitenkin joissain asioissa "arka" ja mielestäni joudun olemaan se "vahvempi". Kantamaan vastuun ja isot päätökset loppupeleissä. Yhteiselo on hyvää, mutta tietty tunteettomuus on alkanut iän myötä vaivata.

2

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SininenSue

      Hei,

      Sain tällaisia kortteja:

      Nykyinen mies:

      Teillä tuntuu olevan vakaa suhde, jossa miehesi on kuitenkin vähän enemmän niskan päällä ja päättää asioista. Tuo jämähtymisen tunne näkyy täällä sinun kohdalla myös suhteessa tähän mieheen. Hän on sen sijaan aika varma, että sinä olet hänen.

      Toinen mies:

      Tässäkin suhteessa mies on se vanhempi osapuoli, mutta tämä suhde sisältää enemmän unelmointia tai peloista vapaaksi pääsemistä ainakin tämän miehen osalta. Sinä koet tilanteen taisteluksi ja haluat muutosta, joka toisi tasapainon, mutta sinä edustat tällekin miehelle vakautta ja rikkautta.

      Ratkaisu:

      Ratkaisun avaimet ovat jo käsissä tässä hetkessä. Teillä on ollut ihanaa yhdessä menneisyydessä ja tämä mies on sinulle toiveiden täyttymys, mutta alitajuisesti pelkäät muuta. Korttien mukaan edessä ei ole helppoja aikoja. Tulkitsen tämän kuitenkin niin, että käyt juuri tuota sisäistä kamppailua itsesi kanssa, teetkö ja tunnetko oikein? Ajattelet ehkä lapsiasi ja yrität kieltää tunteesi tätä miestä kohtaan, koska ympäristö odottaa sinulta tällaista käytöstä. Pelkäät kuitenkin, että petyt itse, niin kuin kirjoituksestasi vähän tuleekin ilmi. Lopputulos tässä on kuitenkin peloista irti päästäminen. Voisitko kuvitella, että keskustelisit tämän miehen kanssa tunteistasi ja tilanteestasi?

      • Rakkauttavaiystävyyttä

        Kiitos sinulle vastauksestasi.
        Nykyinen mies, eli pitkäaikainen aviomies ei ole kyllä missään nimessä niskan päällä. Päinvastoin. Suhteemme on hyvin tasavertainen, mutta minä olen se tietyllä tavalla vahvempi. Tietyllä tavalla kannan vastuun monista asioista henkisellä tasolla. Meillä on kahden aikuisen liitto, mutta romantiikka ja intohimo puuttuu, minun pitäisi se järjestää. (Mies aika arkinen ja vähään tyytyväinen. Minun mielestäni kun taas ne asiat olisi tärkeitä jos suhteen haluaa pitää elävänä.)
        Tämä toinen mies taas ei ole vanhempi, vai tarkoitatko vahvempi? Siihenkään en oikein usko. Taitaa olla hyvin sitoutuva ja toisen huomiota haluava, olettaisin. Ystävyytemme tuttavuutemme kesti vuosia. Jostain syystä koin vahvaa "sielujen sympatiaa". Yhteys päättyi hänen aloittaessa eron jälkeen uuden suhteen. Tiesi kyllä tunteeni. Eikä enää viimeiseen yhteydenottooni vastannut. Jostain syystä vain oletan ettei tuo suhde ole pidemmän päälle kestävää.
        Kiitos sinulle kuitenkin. Ja mielenkiinnolla odotan jos tästä sinulla vielä jotain uutta kommentoitavaa on.
        Jos ei niin oikein iloista joulun odotusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      74
      7369
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7204
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5216
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      130
      4959
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4764
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      109
      4591
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4510
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4216
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3988
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1630
    Aihe