Mitä minulle?

Rakkauttavaiystävyyttä

Mitä näkyy minulle rakkauteen? Miehen kanssa pitkä aika yhdessä vietetty ja perhe perustettu. Nyt jo pikkulapsiaika takana.
Ajatukset junnaa joskus menneessä, tuttavassa jonka kanssa koin jonkinlaista yhteyttä.
Vaikka päätän unohtaa, hän kummittelee mielessä.
Vieläkö tiemme risteävät?
Elämä joskus vain tuntuu valuvan kohti ikääntymistä kovalla vauhdilla.
En ole aina niin varma onko tässä liitossa vain kyse hyvästä ystävyydestä enemmänkin kuin aidosta rakkaudesta. Mies tuntuu joskus ns tunteettomalta, kuitenkin joissain asioissa "arka" ja mielestäni joudun olemaan se "vahvempi". Kantamaan vastuun ja isot päätökset loppupeleissä. Yhteiselo on hyvää, mutta tietty tunteettomuus on alkanut iän myötä vaivata.

2

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SininenSue

      Hei,

      Sain tällaisia kortteja:

      Nykyinen mies:

      Teillä tuntuu olevan vakaa suhde, jossa miehesi on kuitenkin vähän enemmän niskan päällä ja päättää asioista. Tuo jämähtymisen tunne näkyy täällä sinun kohdalla myös suhteessa tähän mieheen. Hän on sen sijaan aika varma, että sinä olet hänen.

      Toinen mies:

      Tässäkin suhteessa mies on se vanhempi osapuoli, mutta tämä suhde sisältää enemmän unelmointia tai peloista vapaaksi pääsemistä ainakin tämän miehen osalta. Sinä koet tilanteen taisteluksi ja haluat muutosta, joka toisi tasapainon, mutta sinä edustat tällekin miehelle vakautta ja rikkautta.

      Ratkaisu:

      Ratkaisun avaimet ovat jo käsissä tässä hetkessä. Teillä on ollut ihanaa yhdessä menneisyydessä ja tämä mies on sinulle toiveiden täyttymys, mutta alitajuisesti pelkäät muuta. Korttien mukaan edessä ei ole helppoja aikoja. Tulkitsen tämän kuitenkin niin, että käyt juuri tuota sisäistä kamppailua itsesi kanssa, teetkö ja tunnetko oikein? Ajattelet ehkä lapsiasi ja yrität kieltää tunteesi tätä miestä kohtaan, koska ympäristö odottaa sinulta tällaista käytöstä. Pelkäät kuitenkin, että petyt itse, niin kuin kirjoituksestasi vähän tuleekin ilmi. Lopputulos tässä on kuitenkin peloista irti päästäminen. Voisitko kuvitella, että keskustelisit tämän miehen kanssa tunteistasi ja tilanteestasi?

      • Rakkauttavaiystävyyttä

        Kiitos sinulle vastauksestasi.
        Nykyinen mies, eli pitkäaikainen aviomies ei ole kyllä missään nimessä niskan päällä. Päinvastoin. Suhteemme on hyvin tasavertainen, mutta minä olen se tietyllä tavalla vahvempi. Tietyllä tavalla kannan vastuun monista asioista henkisellä tasolla. Meillä on kahden aikuisen liitto, mutta romantiikka ja intohimo puuttuu, minun pitäisi se järjestää. (Mies aika arkinen ja vähään tyytyväinen. Minun mielestäni kun taas ne asiat olisi tärkeitä jos suhteen haluaa pitää elävänä.)
        Tämä toinen mies taas ei ole vanhempi, vai tarkoitatko vahvempi? Siihenkään en oikein usko. Taitaa olla hyvin sitoutuva ja toisen huomiota haluava, olettaisin. Ystävyytemme tuttavuutemme kesti vuosia. Jostain syystä koin vahvaa "sielujen sympatiaa". Yhteys päättyi hänen aloittaessa eron jälkeen uuden suhteen. Tiesi kyllä tunteeni. Eikä enää viimeiseen yhteydenottooni vastannut. Jostain syystä vain oletan ettei tuo suhde ole pidemmän päälle kestävää.
        Kiitos sinulle kuitenkin. Ja mielenkiinnolla odotan jos tästä sinulla vielä jotain uutta kommentoitavaa on.
        Jos ei niin oikein iloista joulun odotusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      54
      2772
    2. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      190
      2732
    3. Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä

      Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk
      Tv-sarjat
      35
      1972
    4. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      104
      1487
    5. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      50
      1421
    6. Muistatko? Maisa Torppa jakso räjäytti Veitolan somen: "epäaitoa ja teeskentelyä"...

      Maisa Torppa täyttää tänään 35 vuotta, onnea! Maria Veitola vieraili Yökylässä-ohjelmassa aikansa kohujulkkis Maisa To
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1197
    7. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      35
      1197
    8. Etkö voi antaa edes vihjettä mulle?

      Minkä vain me tiedettäisiin? Naiselta miehelle.
      Ikävä
      85
      1186
    9. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      67
      1064
    10. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      48
      1014
    Aihe