Mitä minulle?

Rakkauttavaiystävyyttä

Mitä näkyy minulle rakkauteen? Miehen kanssa pitkä aika yhdessä vietetty ja perhe perustettu. Nyt jo pikkulapsiaika takana.
Ajatukset junnaa joskus menneessä, tuttavassa jonka kanssa koin jonkinlaista yhteyttä.
Vaikka päätän unohtaa, hän kummittelee mielessä.
Vieläkö tiemme risteävät?
Elämä joskus vain tuntuu valuvan kohti ikääntymistä kovalla vauhdilla.
En ole aina niin varma onko tässä liitossa vain kyse hyvästä ystävyydestä enemmänkin kuin aidosta rakkaudesta. Mies tuntuu joskus ns tunteettomalta, kuitenkin joissain asioissa "arka" ja mielestäni joudun olemaan se "vahvempi". Kantamaan vastuun ja isot päätökset loppupeleissä. Yhteiselo on hyvää, mutta tietty tunteettomuus on alkanut iän myötä vaivata.

2

228

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SininenSue

      Hei,

      Sain tällaisia kortteja:

      Nykyinen mies:

      Teillä tuntuu olevan vakaa suhde, jossa miehesi on kuitenkin vähän enemmän niskan päällä ja päättää asioista. Tuo jämähtymisen tunne näkyy täällä sinun kohdalla myös suhteessa tähän mieheen. Hän on sen sijaan aika varma, että sinä olet hänen.

      Toinen mies:

      Tässäkin suhteessa mies on se vanhempi osapuoli, mutta tämä suhde sisältää enemmän unelmointia tai peloista vapaaksi pääsemistä ainakin tämän miehen osalta. Sinä koet tilanteen taisteluksi ja haluat muutosta, joka toisi tasapainon, mutta sinä edustat tällekin miehelle vakautta ja rikkautta.

      Ratkaisu:

      Ratkaisun avaimet ovat jo käsissä tässä hetkessä. Teillä on ollut ihanaa yhdessä menneisyydessä ja tämä mies on sinulle toiveiden täyttymys, mutta alitajuisesti pelkäät muuta. Korttien mukaan edessä ei ole helppoja aikoja. Tulkitsen tämän kuitenkin niin, että käyt juuri tuota sisäistä kamppailua itsesi kanssa, teetkö ja tunnetko oikein? Ajattelet ehkä lapsiasi ja yrität kieltää tunteesi tätä miestä kohtaan, koska ympäristö odottaa sinulta tällaista käytöstä. Pelkäät kuitenkin, että petyt itse, niin kuin kirjoituksestasi vähän tuleekin ilmi. Lopputulos tässä on kuitenkin peloista irti päästäminen. Voisitko kuvitella, että keskustelisit tämän miehen kanssa tunteistasi ja tilanteestasi?

      • Rakkauttavaiystävyyttä

        Kiitos sinulle vastauksestasi.
        Nykyinen mies, eli pitkäaikainen aviomies ei ole kyllä missään nimessä niskan päällä. Päinvastoin. Suhteemme on hyvin tasavertainen, mutta minä olen se tietyllä tavalla vahvempi. Tietyllä tavalla kannan vastuun monista asioista henkisellä tasolla. Meillä on kahden aikuisen liitto, mutta romantiikka ja intohimo puuttuu, minun pitäisi se järjestää. (Mies aika arkinen ja vähään tyytyväinen. Minun mielestäni kun taas ne asiat olisi tärkeitä jos suhteen haluaa pitää elävänä.)
        Tämä toinen mies taas ei ole vanhempi, vai tarkoitatko vahvempi? Siihenkään en oikein usko. Taitaa olla hyvin sitoutuva ja toisen huomiota haluava, olettaisin. Ystävyytemme tuttavuutemme kesti vuosia. Jostain syystä koin vahvaa "sielujen sympatiaa". Yhteys päättyi hänen aloittaessa eron jälkeen uuden suhteen. Tiesi kyllä tunteeni. Eikä enää viimeiseen yhteydenottooni vastannut. Jostain syystä vain oletan ettei tuo suhde ole pidemmän päälle kestävää.
        Kiitos sinulle kuitenkin. Ja mielenkiinnolla odotan jos tästä sinulla vielä jotain uutta kommentoitavaa on.
        Jos ei niin oikein iloista joulun odotusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä on kaivattusi

      Nimen kolme ensimmäistä kirjainta Mar....
      Ikävä
      88
      1378
    2. Minkä ikäinen on kaivattusi

      ja sinä? Vai tiedätkö hänen ikää?
      Ikävä
      68
      1136
    3. Milloin olette

      Nähneet viimeksi kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      951
    4. Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?

      Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste
      Maailman menoa
      162
      841
    5. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      66
      695
    6. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      103
      644
    7. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      85
      632
    8. Oothan sä erilainen mies

      Kaikintavoin. Ikävä kyllä en tunnistanut sitä seikkaa aikoja sitten, ja nyt olen armottoman rakastunut. Olen vaan ❤️
      Ikävä
      37
      616
    9. Mahdoton tilanne

      Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova
      Ikävä
      55
      585
    10. Huomenta

      Rakas... Tiedän että tykkäät minusta😘
      Ikävä
      40
      580
    Aihe