Romanius ei tee varasta

onkotenavatähtityttö

8

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lapinjunttivaan

      Kasvatus, väärät kaveriporukat, työttömyys ja köyhyys tekee varkaan..Ja noita edellä mainittuja asioita on romaneilla paljon..
      Olen huomannut, että varsinkin romaninuoret pitää tärkeänä asiana "samanlaisuutta". On pakko polttaa marlboroa kun muutkin romanit polttaa sitä merkkiä, pidän sytkäriä rintaliiveissä kun muutkin romaninaiset pitävät, juon kokista ja energiajuomia kun muutkin romanit niitä juovat..Jos kaveriporukasta joku jolkaa tavaraa niin minunkin pitää jolkata jne...

      • Aivan turha etsiä syitä muualta kuin ihmisestä itsestään. Ongelmana on synti. Silloin kun ihminen elää synneissään, hän saattaa mm varastella ja harjoittaa muutakin syntiä. Jokainen on henkilökohtaisesti vastuussa omista synneistään, niistä on aivan turha yrittää syytellä muita ja etsiä syytä "kasvatuksesta", "vääristä kaveriporukoista", "työttömyydestä" ja "köyhyydestä".

        Ei kenenkään ole pakko polttaa marlboroa. Eikä sytkäriä ole pakko pitää rintaliiveissä. Eikä ole pakko juoda kokista eikä energiakuomia. Ei ole pakko jolkata tavaraa.

        Tee parannus ja usko evankeliumi


    • Anonyymi

      Kleptomania on varastelutauti ja sen syntyminen ei ole geeneissä vaan psyykkisissä tekijöissä, jonka pohjalla vaikuttaa rakkauden ja hyväksymisen puute. Kleptomani varastaa rakkautta toisillta. Sarauteen liittyy myös ahneus. Mitä pahempi puute, sitä suurempi tarve on rohmuta ja se menee liian pitkälle. Näkyy kaikessa romanien bisneksissä. Hyllyt notkuu tavaraa jotka on hankittu velaksi tai keplottelu toimiilla ja joita ei välttämättä saada koskaan maksettua.

      Varastelu ei periydy, mutta huono seura turmelee tavat. Sen vuoksi romanin pitäisi hyljätä perheensä ja sukunsa ja hakeutua kokonaan parempaan seuraan valtaväestön kanssa ja heittää pois kaikki mikä tuo romanit mieleen. Ja sitten aloittaa itsensä arvostaminen ja huolenpito ja eroon huonosta seurasta kokonaan.

      • höpöhöpö ei ole mitään varastelu"tautia". On olemassa synti nimeltä varastaminen.


    • ei kleptomaniaa ole.

      on vain synti nimeltä varastaminen

      psykologioinnilla ei päästä mihinkään

    Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1323
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      851
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      660
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      491
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      464
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      151
      427
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      397
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe