Kumman valitsisit .308 vai .260Rem?

TRG22

Jos TRG-22 olisi hankintalistalla ja pikkuriistan lisäksi haluat ampua tarkkuutta? Perustele miksi.

2

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ammuskelija

      Jos lataat itse hanki .260rem. .308 rem saa paremmin tarkkoja tehdaspaukkuja. Muutoinkin latausvermeitä on .308 enemmän.
      .260rem löytyy hienoja luoteja, mutta niin myös .308rem. Ballistiset kertoimet ovat vähän .260rem eduksi. .260rem saa ladattua lähtöjä enemmän.
      .260rem piipun ikä on on pienempi kuin .308rem, koska nopeudet ovat kovempia.
      Jos haluat ampua kauas, niin .260rem. Mutta missä pääsee ampumaan 1000m tuolle puolen.
      Jos haluat ampua sub-latauksia, niin .308 toimii paremmin.
      .308 on todennäköisesti helpompi joskus myydä.

      Itse ostin aikoinaan .308 TRG:n pohdittua samaja juttuja kuin sinäkin. Päädyn tuohon lähinnä sen takia, että kyseinen ase löytyi sopivasti käytettynä ja järki hintaan. Tarkkuus on erinomainen esim. tehdaspaukulla ampuu pientä paikkatarraa 150m matkalla.
      Kun ostat tarkkuuskivääriä, niin ota huomioon, että aseen hinta on vain puolet kokonaiskustannuksista. Vähintään saman verran joudut sijoittamaan kiikariin. Muutoin aseen potentiaali menee hukkaan.

      • TRG22

        Kiitos hyvästä vastauksesta, harvaa herkkua tällä palstalla. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3123
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      753
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      660
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      520
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      505
    Aihe