Missä vika?

Mulla on vaikeuksia nukahtaa iltasin, väsyttää ihan hirveest siin neljän aikaa ku pääsen koulust ja sitä jatkuu kymmeneen saakka, sitten ku pitäis käydä nukkumaa ni ei väsytä ollenkaa ja usein se nukahtaminen saattaa sit venyy kahteen tai kolmeen saakka ja aamulla on tosi vaikee päästä ylös.. päivisinkään en nuku, joten siitä se ei voi johtua..
3395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Justiin noin minullakin, kiusallista. Usein herää muutaman tunnin jälkeen aamuyöllä ja kova väsy vaan unta ei helposti saa.

Lisäksi kun taidan vaatia unta tavallista enemmän, on turta olo vähästä nukkumisesta. Hyvä uni on tosi iso asia. Sellainen joka saa illalla heti nukuttua ei ymmärrä asiaa ollenkaan. Pidetään vain yökyöpelinä tai jotain. Mutta eipä ole häävistä pyöriä sängyssä kahta kolmea neljää tuntia ja odotella unen tuloa.

Iltapäivällä kolmen neljän välillä kova väsy, tai sitten esim kuuden seitsemän ja sitten, plim, kello on kymmenen, mitäs tehtäisiin, virtaa olisi, plaah.

Myönnän että päivärytmi ei ole kaikkein säännöllisin, mutta osaksi tuo vaikea nukahtaminen sekoittaa sen aika tavalla. Joskus edes monen päivän kova fyysinen rasitus ei ole asiaa parantanut, ja sitten vasta väsy onkin. Mutta toki ei aina tilanne ole sama. Fyysinen rasitus kyllä yleensä helpottaa kun ei ole liian lähellä nukkumaan menoa.

Jostain kuulin että lampaat pitää laskea esim vaikka sadasta alaspäin, jos joku siis sellaista harrastaa, itse en kyllä sitä ole kokeillut.

Joskus tuntuu että kun ajattelee jotain miellyttävää asiaa rentoutuu ja uni saattaa tulla helpommin. Joskus se asia on vaikka eroottinen fantasia. Niitä varmaan kaikilla piisaa.

Usein tulee harrastettua iltapäivä- tai iltaunia, siis liian pitkiä. Ne saisi olla kait vain sellaisia 2-5 minuutin mittaisia. Avain systeemi auttaa kuulemma siinä. Eli nippu avaimia käteen ja kun tippuvat lattialle ja herää siihen niin ylös vain.

Joskus jossain töissä kun sellaiset muutaman minuutin tai kymmenen minuutin unet ruokatunnilla onnistui ne piristi todella paljon, työteho kyllä kasvoi. Ja kun kaikki kolme teki saman niin jo oli pirteitä veikkoja taas. Sitten oli myöhemmin yksi tyyppi tyyliä minä en ole koskaan töissä nukkunut, vaikka ilmeestä päätellen olis tehnyt hyvää sillekin. Vähän haittasi meidän muiden harrastusta. Kyseessä oli ulkotyö joka pistää ramaisemaan ehkä tavallista enemmän, happimyrkytys kait, hih.

Stressi ja kaikenlainen pieni turha jännittäminen ja asioista murehtiminen pitäisi kanssa lopettaa, hetkeksi se onnistuukin, mutta siinä tavoitetta.

Tulipa pitkä tarina, no ei se mitään. Toivottavasti helpotti jotain.

Varmaan tuttu vaiva monellekin, kertokaapa helpotuskeinoja asiasta. Kiitos.

Äänestä

Mullakin on sama juttu, iltaisin kun pitäisi käydä nukkuu on tosi pirtee. En saa unta.

Äänestä
  • Samaa minullakin. Jos vielä aamu 3 maissa olen hereillä niin minun on ihan turha pistää nukkumaan, jos mielin töihin aamuksi (3 herätyskelloa ja en herää).
    3vrk valvominen ei ole edes hankalaa, paska olo siittä kyllä tulee, mutta ei auta kun ei unta tule.
    Joskus saan unen paremmin kun keskityn kuuntelemaan oman hengitykseni ääntä enkä mitään muuta.

    Tätä unettomuutta on jatkunut n.8vuotta, lääkärillä olen käynyt 3kertaa näiden viimeisten 3 vuoden aikana.
    Aina samat v**** puheet tulee niiltä "kokeileppa liikkua, juo kahvia vähemmän, ei me vielä noin nuorille anneta nukahtamis lääkkeitä (olen 21v)"
    Sapettaa niin perkeleesti kun ei saa nukuttua vaikka mitä tekisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jonna kirjoitti:

Mulla on vaikeuksia nukahtaa iltasin, väsyttää ihan hirveest siin neljän aikaa ku pääsen koulust ja sitä jatkuu kymmeneen saakka, sitten ku pitäis käydä nukkumaa ni ei väsytä ollenkaa ja usein se nukahtaminen saattaa sit venyy kahteen tai kolmeen saakka ja aamulla on tosi vaikee päästä ylös.. päivisinkään en nuku, joten siitä se ei voi johtua..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu