En taaskaan kelvannut

sattuuniinpaljon

Tulin torjutuksi ja nyt tuntuu niin pahalle. Tunnen fyysistä kipua, ahdistusta ja arvottomuutta. Kukaan ei välitä minusta. Koen epäonnistuneeni ihmisenä, koen että olen luojalle sattunut vahinko. Koen ettei minua kuuluisi olla olemassa. Kaikki kaverit kääntyivät pois luotani, kun kerroin lyöneeni käteni jälleen paskaan. Olen päättänyt että teen itsemurhan hirttäytymällä. En ansaitse elää.

14

529

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Temuhimoaa

      Näytä tissit

    • Ystävä hyvä! Elämässä tulee vastaan useita pettymyksiä, mutta siitä huolimatta JUURI SINÄ olet arvokas ihminen. Uskon, että sinusta tuntuu pahalta ja tunnet itsesi loukatuksi, mutta kukaan ihminen ei ole sen arvoinen, että sen vuoksi kannattaisi edes harkita itsemurhaa. Ja mitä Luojaan tulee, hänellä kukaan ei ole vahinko vaan jokainen on oma, ainutkertainen ja tärkeä ihminen, jolla on oma paikkansa maailmassa. Ehkä sinun kannattaisi hakea keskusteluapua oman seurakuntasi diakonia- tai nuorisotyöntekijöiltä.

      • Saapassa

        Arvon nettisaapas kuinka vanhoja työntekiäsi ovat en ihmettele vaikka olisivatkin liaan vanhoja tälle palstalle suomi24 nuoret


      • Hei Saapassa,

        Saappaan vapaaehtoiset ovat koulutettuja ja täysi-ikäisiä eli kyllä täällä monenikäisiä aikuisia on päivystämässä, kuten kadulla ja festareillakin. Täällä lisää meistä ja toiminnastamme http://www.nuortenkeskus.fi/fi/toimintaa/saapas/.

        T. NettiSaapas, Katja Kajaanista


    • Esups

      Hirttäytyminen on liian mainstreamia. "Go out with a bang," niin sanotusti. Hyppää vaikka lasiovesta läpi ja kuole verenhukkaan, se on vähän omaperäisempää.

    • Olet päättänyt tehdä itsemurhan, mutta silti vaivauduit rekisteröimään tänne nimimerkin asiasta kertoaksesi... Just just.

      Jos oikeasti haluaisit tappaa itsesi, niin roikkuisit jo narun jatkona. Sinä haluat vähintäänkin huomiota ja ehkäpä myös jonkinlaista apua. Ota sitä siis vastaan, kun sitä sinulle tarjotaan!

      Elämä on kallisarvoinen asia. Jos haluat tuhlata sen muiden ihmisten mielipiteiden takia, niin minun vakaumukseni asiassa on, että se on sinun oikeutesi.

      • Mun tuttu nainen sanoi kerran että ITSEMURHA ON ÄÄRIMMÄISTÄ VÄKIVALTAA. Itseä ja läheisiä kohtaan.


      • juha2pro kirjoitti:

        Mun tuttu nainen sanoi kerran että ITSEMURHA ON ÄÄRIMMÄISTÄ VÄKIVALTAA. Itseä ja läheisiä kohtaan.

        Kyllä, tuo on yksi sinällään aivan ymmärrettävä näkökanta asiaan. Se on kuitenkin itsemurhaan päätyviä syyllistävä näkökanta ja sinällään aivan yhtä itsekäs, kuin mitä se itsemurhakin on.

        Yksi syy tuolle näkökannalle on varmaan se, että läheisen itsemurha koetaan jotenkin häpeällisenä ja näinhän asian ei tulisi olla. Joskus itsemurha on pelastus.

        Joillekin elämä on pohjatonta henkistä ja/tai fyysistä kärsimystä vuosikaudet, eikä henkilö itse koe elämäänsä elämisen arvoiseksi. Jos ko. tilanteessa joku läheinen sitten sanoo, että tämä henkilö ei saakaan tappaa itseään, niin periaatteessa tilanne on sama, kuin orjuuden hyväksymisessä. Tällöin jonkun ihmisen olemassaolon AINOA tarkoitus olisi tällöin jonkun toisen ihmisen, eli tämän läheisen hyvinvoinnin parantaminen.


    • Jos joskus itse teen itsemurhan teen samalla jonkun ennätyksen, kuten ensiminen ihminen joka on kuollut kannabiksen yliannostukseen.

    • Kauha-Guru_

      Noniin hirtäs itses etkä tee mitään noloja mokia kuten ambulanssin soittaminen etukäteen.

    • cbkcf

      Kerro toki aluksi mitä tapahtui.

    • JaninaPyhältö99

      pane mua

    • Foanae

      Olet arvokas ihminen, upea ja ainutlaatuinen. Jeesus rakastaa Sinua niiiin paljon! Jumalalla on suunnitelma elämällesi. 💙💚💛

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      208
      4545
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      102
      3294
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1797
    4. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      13
      1407
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1346
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1253
    7. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      256
      1180
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      52
      1168
    9. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1141
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      55
      1069
    Aihe