Mitä vain Khanomista

Marithai

Tammikuun alussa lento Krabiin ja sieltä Khanomiin rantahotelliin.
Ensi kertaa tälle suunnalle Thaimaata menossa, vaikka muuta kokemusta maasta on useammalta reissulta.
Kaikki mahdollinen tieto ja kokemukset tervetulleita! Tiedämme jo, että alue on niin sanotusti turismin kehitysaluetta eli tiedossa ilmeisesti todellista lepolomaa, kun juuri mitään erityistä ei ole!

1

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0561712

      Moikka, olimme Khanomissa 2013 ja se oli mieltärauhoittava kokemus muun Thaimaan hälinän jälkeen. Kilometrejä pitkällä hiekkarannalla tapasi lähinnä paikallisia, jos niitäkään. Khanomissa ei ole montaakaan ravintolaa tai baaria (hotellien ulkopuolella) ja paikkakunnan parasta ravintolaa (Dusty Gecko) pitää suomalainen kokki. En muista kaverin nimeä, mutta hän auttoi meitä kovasti vierailumme aikana. Khanomissa ei ole mm. taxia, mutta sekin järjestyi Dusty Geckon kautta. Eli googlaa ravintolan s-posti osoite ja kysele sieltä josko tarvittavia apuja olisi saatavilla.
      Söimme ravintolassa gourmee-tason ruoan, jonka jälkeen lähdettiin omistajan kanssa jatkoille pieneen ranta-baariin, jonne ei olisi ilman opastusta varmaan eksynyt.
      Mukavaa matkaa Khanomiin, ja jos olette "Dusty Geckoon" yhteydessä, niin terveisiä Petriltä ja Ninalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      36
      2931
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      128
      2696
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2552
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      188
      2252
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      125
      1720
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1159
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      85
      939
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      817
    9. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      156
      812
    10. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      772
    Aihe