Hei,
Mikähän auttaisi, kun Samsung in tv:ssä lakkasi näkymästä mtv3, Nelonen, sub yms muutama vko sitten?
Tehdasasetukset palautettu, kanavat haettu 100 kertaa, toinen tv (ei Samsung) pelaa normaalisti.
Samsung tv näkyy vain osa kanavista
20
32406
Vastaukset 20
- kerro_lisätietoja
Antenniverkko vai kaapeli? Jos kaapeli niin minkä operaattorin ja mikä kaupunki?
Oletko koittanut vaihtaa antennijohtoa? Joskus viallisella kaapelilla voi osa kanavista lakata näkymästä.- Gjhreg
Antenni on. Ei johdu johdosta. Lakkasi näkymästä viimeisimmän Digitan kanavataajuusmuutostöiden jälkeen.
Eli epäilys on, että vika on tv:n softassa. Vai voisiko olla? päivitetty viimeisimpään versioon. - Manuaalinen_haku_auttaa
Gjhreg kirjoitti:
Antenni on. Ei johdu johdosta. Lakkasi näkymästä viimeisimmän Digitan kanavataajuusmuutostöiden jälkeen.
Eli epäilys on, että vika on tv:n softassa. Vai voisiko olla? päivitetty viimeisimpään versioon.Hae se kateissa oleva kanavanippu manuaalisella haulla. Kateissa olevan kanavanipun taajuus löytyy vaikkapa http://digita.fi/kuluttajille/karttapalvelu
- tgjgöoyöi
Maksukortti pudotti osan kanavista ja kanavahaussa pitää ottaa pois siksi aikaa.
- Gjhreg
No nyt näkyy! Oli sittenkin atennista kiinni; alkoi näkyä, kun sitä väänteli katolla. Kummasti alkoi tämä näkymättömyys samalla, kun Digita teki muutoksia. . Ehkä vanha antenni jo uusimisen tarpeessa?
- Manuaalinen_haku_auttaa
Kun nettikeskusteluja katselee, niin niissä on usein mainintoja Samsungin epäherkkyydestä. Joka tapauksessa, antennin on syytä olla kunnossa, jotta saadaan riittävästi signaalia vastaanottimelle.
Samsung tekee varmaan itse virittimensä, mutta aikanaan digibokseissa oli jonkin toisen firman viritin. Esim. Phipsin tekemä viritin löytyi useista digibokseista. Tästä oli se ongelma, että kun antenniverkon kautta laitettiin jonkin laitemerkin päivitys OTA-jakeluna, niin siihen saattoi reagoida myös jonkin toisen valmistajan tekemät digiboksit. Tämä vähensi laitevalmistajien mielenkiintoa OTA-päivityksiin, sillä vaikka kuinka testattiin paketin toimivuutta, niin aina jonkun muun merkin digiboksi sekosi päivityspaketin takia... Ja taas testattiin lisää, ennen kuin saatiin varmasti toimiva päivitys jaettua.
Jos ja kun laitat antennia kuntoon, niin laitathan samalla VHF-vastaanoton kuntoon? https://kauppa4.dna.fi/DNA-Open/Nettiyhteydet-ja-laitteet/DNA-Antennipakkaus/p/VMISC00001 DNA kauppaa vieläkin edullista antennipakettia, jossa on VHF-antenni ja säädettävä vahvistin. Kun tuohon laittaa kaveriksi hyvän UHF-antennin, niin ei tarvitse näkyvyydestä kantaa huolta. Asennusohjekin löytyy tuon sivun videolta;)
Jos on mobiiliverkon tukiasema lähellä, niin LTE700@450 MHz ‐estosuodin https://www.verkkokauppa.com/fi/product/3665/hdsfc/Finnsat-LTE700-450-MHz-estosuodin kannattaa laittaa valmiiksi UHF-antennikaapeliin ennen vahvistinta. Jos antennissa on laajakaistainen vahvistin, niin se on jo historiaa monessa paikassa LTE-verkkojen aiheuttaman yliohjauksen takia. 700 MHz taajuusalueelle alkaa vähitellen tulla mobiiliverkkoja, joten kannattaa laittaa suodatin valmiiksi, jos remontoi antenniaan näin loopuvuodesta.
- Tiltzan
Oheisen ohjeen avulla meikäläisellä onnistui:
Etelä-Suomessa tehtiin antenniverkon puolella muutoksia 6.-8.9.2016. Jostain syystä tästä johtuen laite ei välttämättä ainakaan tällä hetkellä automaattihaulla löydä tuota B-kanavanippua.
Manuaalisella kanavahaulla pitäisi kuitenkin löytyä. Tehkää siis vielä se kyseisen kanavanipun kohdalle.
Eli; Menu -> Asennus -> Antenniverkon haku ->
Hakutapa -> Manual
Kanava -> 44 (mikäli kyseessä siis muutoksen alla olleet Espoon tai Fiskarsin lähetysasemat)
Aloita haku. Mikäli ei ensimmäisellä kerralla löydä, niin laita haku vielä uudelleen suoraan.- Gjhreg
Kiitos ohjeista! Mutta ei auttanut. :-(
Manuaalihaulla pari kertaa löytyi nuo kateissa olevat kanavat (eli juurikin tuo 44), mutta sitten ne eivät kuitenkaan näy. "Heikko signaali ". . Ja seuraavilla hauilla ei taas löydykään. Höh.
- Anonyymi
Mikähän vitttu siinä on etteivät ylen hd kanavat näy enää vaikka tehty kanava hakuja tehty kymmiä kertoja
- Anonyymi
Samsungin televisio? Tee sille tehdasasetuksien palautus, jonka jälkeen se kanavahaku.
- Anonyymi
kaapeli ja aiemmin toiminut moittteestomasti
- Anonyymi
Helsinki 00550
- Anonyymi
siis taloverkko kaapeli dna welho
- Anonyymi
siis "pitäkää tunkkinne" onhan muitakin operaattoreita
- Anonyymi
Sama vika uudessa Sharpissa ei näy kuin 5 kanavaa. Taisi olla hiljan toteutettu kanava uudistus täysi susi täällä Taika-Töölössä ainakin?
- Anonyymi
Ota hetkeksi virrat pois kokonaan TV:stä, pari minuuttia ainakin pitäisi riittää, itsellä korjaantui sillä. Mekaanisella napilla pois valmiustilasta tai sitten pistoke seinästä.
- Anonyymi
Yks kaks kolmos kanava alkoi toimia vain 108kanavalla
- Anonyymi
Poppari
- Anonyymi00019
https://www.youtube.com/watch?v=m5vJH3f2Oe4
samsung tq55q7f5auxxc
tässä on typerin samsung tv mitä olen koskaan nähnyt. kaukosäädin on pieni ja ei perinteinen niin siinä on vain vähän nappeja ja on hankala käyttää. sitten tuo telkkari naapurissa on hukannut uudesta lähtien kanavia maanpäällisessä anteenissa ja ei löydä kuin 13 kanavaa. mutta minun lg löytää samasta anteeniista 20 kanavaa.
toi tv on ostettu 2025 ja vaikea käyttää, kanava haku on piilotettu syvälle asetuksiin niin sitä on vaikea löytää.
jos olette ostamassa televisiota niin älkää menkö ostamaan samsungia.- Anonyymi00020
Samaa mieltä tästä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931014
- 119853
- 143834
- 45822
- 70667
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40639Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu184591- 32549
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47528Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja62524- 80520
- 65516
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 39479
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i3454- 45453
- 41446
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31446Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74446Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61440