Samsung tv näkyy vain osa kanavista

Gjhreg

Hei,
Mikähän auttaisi, kun Samsung in tv:ssä lakkasi näkymästä mtv3, Nelonen, sub yms muutama vko sitten?

Tehdasasetukset palautettu, kanavat haettu 100 kertaa, toinen tv (ei Samsung) pelaa normaalisti.

20

32406

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerro_lisätietoja

      Antenniverkko vai kaapeli? Jos kaapeli niin minkä operaattorin ja mikä kaupunki?
      Oletko koittanut vaihtaa antennijohtoa? Joskus viallisella kaapelilla voi osa kanavista lakata näkymästä.

      • Gjhreg

        Antenni on. Ei johdu johdosta. Lakkasi näkymästä viimeisimmän Digitan kanavataajuusmuutostöiden jälkeen.
        Eli epäilys on, että vika on tv:n softassa. Vai voisiko olla? päivitetty viimeisimpään versioon.


      • Manuaalinen_haku_auttaa
        Gjhreg kirjoitti:

        Antenni on. Ei johdu johdosta. Lakkasi näkymästä viimeisimmän Digitan kanavataajuusmuutostöiden jälkeen.
        Eli epäilys on, että vika on tv:n softassa. Vai voisiko olla? päivitetty viimeisimpään versioon.

        Hae se kateissa oleva kanavanippu manuaalisella haulla. Kateissa olevan kanavanipun taajuus löytyy vaikkapa http://digita.fi/kuluttajille/karttapalvelu


      • tgjgöoyöi

        Maksukortti pudotti osan kanavista ja kanavahaussa pitää ottaa pois siksi aikaa.


      • Gjhreg

        No nyt näkyy! Oli sittenkin atennista kiinni; alkoi näkyä, kun sitä väänteli katolla. Kummasti alkoi tämä näkymättömyys samalla, kun Digita teki muutoksia. . Ehkä vanha antenni jo uusimisen tarpeessa?


      • Manuaalinen_haku_auttaa

        Kun nettikeskusteluja katselee, niin niissä on usein mainintoja Samsungin epäherkkyydestä. Joka tapauksessa, antennin on syytä olla kunnossa, jotta saadaan riittävästi signaalia vastaanottimelle.

        Samsung tekee varmaan itse virittimensä, mutta aikanaan digibokseissa oli jonkin toisen firman viritin. Esim. Phipsin tekemä viritin löytyi useista digibokseista. Tästä oli se ongelma, että kun antenniverkon kautta laitettiin jonkin laitemerkin päivitys OTA-jakeluna, niin siihen saattoi reagoida myös jonkin toisen valmistajan tekemät digiboksit. Tämä vähensi laitevalmistajien mielenkiintoa OTA-päivityksiin, sillä vaikka kuinka testattiin paketin toimivuutta, niin aina jonkun muun merkin digiboksi sekosi päivityspaketin takia... Ja taas testattiin lisää, ennen kuin saatiin varmasti toimiva päivitys jaettua.

        Jos ja kun laitat antennia kuntoon, niin laitathan samalla VHF-vastaanoton kuntoon? https://kauppa4.dna.fi/DNA-Open/Nettiyhteydet-ja-laitteet/DNA-Antennipakkaus/p/VMISC00001 DNA kauppaa vieläkin edullista antennipakettia, jossa on VHF-antenni ja säädettävä vahvistin. Kun tuohon laittaa kaveriksi hyvän UHF-antennin, niin ei tarvitse näkyvyydestä kantaa huolta. Asennusohjekin löytyy tuon sivun videolta;)

        Jos on mobiiliverkon tukiasema lähellä, niin LTE700@450 MHz ‐estosuodin https://www.verkkokauppa.com/fi/product/3665/hdsfc/Finnsat-LTE700-450-MHz-estosuodin kannattaa laittaa valmiiksi UHF-antennikaapeliin ennen vahvistinta. Jos antennissa on laajakaistainen vahvistin, niin se on jo historiaa monessa paikassa LTE-verkkojen aiheuttaman yliohjauksen takia. 700 MHz taajuusalueelle alkaa vähitellen tulla mobiiliverkkoja, joten kannattaa laittaa suodatin valmiiksi, jos remontoi antenniaan näin loopuvuodesta.


    • Tiltzan

      Oheisen ohjeen avulla meikäläisellä onnistui:
      Etelä-Suomessa tehtiin antenniverkon puolella muutoksia 6.-8.9.2016. Jostain syystä tästä johtuen laite ei välttämättä ainakaan tällä hetkellä automaattihaulla löydä tuota B-kanavanippua.

      Manuaalisella kanavahaulla pitäisi kuitenkin löytyä. Tehkää siis vielä se kyseisen kanavanipun kohdalle.
      Eli; Menu -> Asennus -> Antenniverkon haku ->
      Hakutapa -> Manual
      Kanava -> 44 (mikäli kyseessä siis muutoksen alla olleet Espoon tai Fiskarsin lähetysasemat)

      Aloita haku. Mikäli ei ensimmäisellä kerralla löydä, niin laita haku vielä uudelleen suoraan.

      • Gjhreg

        Kiitos ohjeista! Mutta ei auttanut. :-(
        Manuaalihaulla pari kertaa löytyi nuo kateissa olevat kanavat (eli juurikin tuo 44), mutta sitten ne eivät kuitenkaan näy. "Heikko signaali ". . Ja seuraavilla hauilla ei taas löydykään. Höh.


    • Anonyymi

      Mikähän vitttu siinä on etteivät ylen hd kanavat näy enää vaikka tehty kanava hakuja tehty kymmiä kertoja

      • Anonyymi

        Samsungin televisio? Tee sille tehdasasetuksien palautus, jonka jälkeen se kanavahaku.


    • Anonyymi

      kaapeli ja aiemmin toiminut moittteestomasti

    • Anonyymi

      Helsinki 00550

    • Anonyymi

      siis taloverkko kaapeli dna welho

    • Anonyymi

      siis "pitäkää tunkkinne" onhan muitakin operaattoreita

    • Anonyymi

      Sama vika uudessa Sharpissa ei näy kuin 5 kanavaa. Taisi olla hiljan toteutettu kanava uudistus täysi susi täällä Taika-Töölössä ainakin?

      • Anonyymi

        Ota hetkeksi virrat pois kokonaan TV:stä, pari minuuttia ainakin pitäisi riittää, itsellä korjaantui sillä. Mekaanisella napilla pois valmiustilasta tai sitten pistoke seinästä.


    • Anonyymi

      Yks kaks kolmos kanava alkoi toimia vain 108kanavalla

    • Anonyymi

      Poppari

    • Anonyymi00019

      https://www.youtube.com/watch?v=m5vJH3f2Oe4

      samsung tq55q7f5auxxc

      tässä on typerin samsung tv mitä olen koskaan nähnyt. kaukosäädin on pieni ja ei perinteinen niin siinä on vain vähän nappeja ja on hankala käyttää. sitten tuo telkkari naapurissa on hukannut uudesta lähtien kanavia maanpäällisessä anteenissa ja ei löydä kuin 13 kanavaa. mutta minun lg löytää samasta anteeniista 20 kanavaa.

      toi tv on ostettu 2025 ja vaikea käyttää, kanava haku on piilotettu syvälle asetuksiin niin sitä on vaikea löytää.

      jos olette ostamassa televisiota niin älkää menkö ostamaan samsungia.

      • Anonyymi00020

        Samaa mieltä tästä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      93
      1014
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      853
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      143
      834
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      45
      822
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      667
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      639
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      591
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      549
    9. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      528
    10. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      62
      524
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      80
      520
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      65
      516
    13. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      479
    15. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      3
      454
    16. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      453
    17. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      446
    19. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      446
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      61
      440
    Aihe