Tietääkö kukaan onko Ylläksellä talvella muita mahdollisuuksia majoittua matkailuautolla kuin Ylläs 1:nen? Tarkoitan Äkäslompolon puolta.
Löytyisikö jonkun hotellin yhteydestä jonkinlaista aluetta, edes matkaparkkia?
Löytyisikö jonkun hotellin yhteydestä jonkinlaista aluetta, edes matkaparkkia?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ylläs ykkönen on nykyään monopoli Äkäslompolossa varsinkin talvisin joten mitään muuta luvallista majoitus paikka matkailuatolle siellä ei ole. Hotelli Ylläskaltion pihalla oli ennen ns. matkaparkki, mutta nykyään siinäkin yöpyminen on kielletty. Samoin Äkäshotellin pihalla. Ylläs ski p-alueella yöpyminen on edelleen sallittua kesäisin,syksyisin ja alkutalvella. Sesonki aikana eli vk 8 alkaen yöpyminen on sielläkin kielletty. Myös majoittumista Ylläs ykköseen miettisin tosi tarkasti sesonkiaikana sillä hinnat nousevat vk 8 lähtien todella järjettömästi.
Oltiin ruska aikaan Ylläksellä ja yövyttiin ski p-paikalla ja siellä todellakin oli kyltti että yöpyminen kielletty vk 8-15 välisenä aikana.
Viime talvena kun olin perheen kanssa sesonkiaikana ykkös caravanissa niin oli kyllä jumalaton ryöstö sillä vuorokausi hinta meiltä neljän hengen perheeltä 62 euroa. Taidamme kiertää jatkossa kaukaa!
Sitä luokkaa ne hinnat sesonkina on, onhan siellä hyvät huoltorakennukset ja sijainti on loistava. Sinne tänäkin talvena.