vaihdevuodet ja osteoporoosi - laskuri

LaskuriVinkki

Jossain aiemmassa keskustelussa mainittiin osteoporoosi. Olisko ollu, että lääkäri mainitsi, että luun tiheys laskee menopaussin jälkeen.

Löytyi tällainen laskuri, millä saa arvion:
http://www.shef.ac.uk/FRAX/tool.aspx?lang=fi

2

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mielipide-

      Eli vaatii jo jonkinlaisen arvion oman luuntiheyden nykytilasta. Okei.

      Henk.kont. en luota tuollaisiin laskureihin, parempi on vaan syödä tarpeeksi kalsiumia ym. ja liikkua säännöllisesti eli rasittaa ja kuormittaa luuntoa koko ajan.

      Jos on jo ollut murtumia ja alkaa olla vaihdevuosi-iässä, lääkäri kiinnittää automaattisesti huomiota myös luun tiheyteen ja mittaa sen tarkemmilla systeemeillä. Näin on ainakin meillä täällä pääkaupunkiseudulla.

    • Ap_aloittaja

      Olen samaa mieltä. Mutta antaahan toi vähän osviittaa, millä asioilla voi olla merkitystä osteoporoosiin: osteoporoosia suvussa, tupakointi, alkoholinkäyttö jne.

      Liikunta, kalsium ja D-vitamiini on munkin käsityksen mukaan tärkeää.

      Hyvä tietää, että Etelä-Suomessa lääkärit osaa ohjata eteenpäin.

      Laskuri toimii ilman luuntiheyden mittaustakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe