Asun 54 nelioisessä rivitalokaksiossa, jossa koneellinen ilmanvaihto. pakkasella (-15 ja yli) liesituulettimesta rupee tulemaan vettä, mutta kun lauhtuu ei vettä tule. Liesituuletin ei ole yhteydessä ilmanvaihtokoneeseen vaan siitä on oma putki katolle Pakkasilla kun laittaa käden liesituulettimen alle tuntuu kylmältä samoin kun sen viereiset kaapit on kylmät. Mistä tämä voisi johtua? Mitkä on vaihtoehdot?
Liesituuletin valuttaa vettä
Niittylahti
1094
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vaikuttaa poistoilman moottorin rikkoontumiselta. Vaihda se niin eiköhän korjaannu.
Kuinka se poistoilma moottori vaikuttaa, kun liesituulettimessa on oma moottori ja sen ohjaus?
Oikeestaan siihen ei voi olla kun kolme syytä, jos kerran liesituuletin on erillään ilmastoinnista, ja ne on: huono lämmöneristys putkessa (villat irrallaan/tippuneet), perhospelti (ilma pääsee tulemaan sisälle liesituulettimen poistoputkesta) tai kuuran sulaminen vedeksi ja tippuminen ilmastointiputkeen.
Sen verran on itsellä tietoa, että sitä peltiä on joskus muokattu ja siitä pikkuinen pala veistetty pois.
Onko perhospelti muovinen vai metallinen?
Muovinen on...
Siinäpä se syy onkin, jos sitä on muokattu. Se ei ole enää tiivis ja siksi ilma kulkee "vääräänsuuntaan"
Samaa mieltä kuin AsentajaLVI kirjoitti. Vaihda se yyteen ja laita sinne peltinen, joka sulkeutuu tiiviimmin. Ainakin itse aloittasin tuosta!!
Minä en aloita noin. Ei auta yhtään mitään. Korjauta asiantuntijalla älä näillä someintoilijoilla.
No miksi se ei voisi olla juuri se pelti?