UURTEISET KYNNET

ORLY

Tietääks kukaan mistä ne saattais johtua, joku vitamiinin puutos tai imeytymis häiriö? Tosi kiitollinen vastauksesta.

7

20271

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JohAnna

      Ainakin raudanpuutteeseen ja anemiaan liittyy kynsimuutoksia. Kannattaisi ehkä tarkistuttaa hemoglobiini.

      • tyttö

        kynsissä? liityvätkö ne sitten esim. kalsiumin puutteeseen?


      • Camilla
        tyttö kirjoitti:

        kynsissä? liityvätkö ne sitten esim. kalsiumin puutteeseen?

        ...mä veikkaisin noiden oireiden perusteella, mitä olen vitamiini-ja ravitsemusoppaita lukenut. Muistaakseni Atkinsin oppien mukaan myös ravinnon liika sokeri aiheuttaisi kynsien läikikkyyttä.


      • maratäälvaanmoi

        Mulla on sama ongelma ja netistä kattelin ni löyty tällänen:

        http://www.kookas.fi/articles/read/1600

        Tosi hyvää tietoa kynsistä muutenkin.

        Uurteista sanotaan:
        "Kynsiin saattaa syntyä pitkittäissuuntaisia uurteita mineraaliaineiden puutteesta tai kilpirauhasen toimintahäiriöistä. Yleistä on, että uurteita syntyy naisille vaihdevuosien aikoihin, joten myös hormonaaliset syyt voivat olla uurteiden taustalla, samoin kuin stressi."


    • monia

      Syitä voi olla monia.Uurteiset kynnet on tyyppillistä psoriaksessa. (Sormen ylin nivel myös tyyppillisesti kipeä).
      Kilpirauhasen vajaatoiminta voi olla syynä.
      B-vitamiinien puutos.(monet B-vitamiinit tarvitsevat "toimintaparin" esim.biotiini mangaanin.
      Rikkoontunut kynsinauha.

    • ollut

      minulla on ollut oikeassa kädessä muutamassa sormessa uurteiset tai jotenkin lommoiset kynnet jo n. 15 vuotta. Eli siinä murrosiän aikaan alkoi, kun juuri silloin elimistö oli tarvinut paljon kasvuaineita. Ne aineet loppuu kesken, jos niitä ei saa tarpeeksi ruokavaliosta ja ravintolisistä. Sitten elimistö alkaa ottamaan niitä aineita mm.luustosta. Kynsinauhoja minulla ei ole lainkaan. Ja olen yrittänyt selvittää mistä tämä kaikki johtuu. Minulla on kuiva iho ja päänahka. Ihottumaläiskiä on välillä enempi ja välillä ei ollenkaan. Psoriasistakin nyt epäilen. Uskon, että kaikki johtuu todellakin siitä mitä syömme ja miten se ruoka imeytyy. Suolisto on niin monimutkainen ja tärkeä laitos, että sen toimintaa kannattaa miettiä. Iho, kynnnet ja hiukset ovat selkeitä "mittareita" siitä, miten elämme. Netistä saa paljon tietoa ja myös kirjoista. Minä jäin koukkuun A.Vogelin kirjaan: Luonto paras lääkitsijä. Nyt luulen löytäneeni "tuoteperheen", mistä saan kaikki tärkeät vitaaliaineet, jotka imeytyvät. (ei liity Vogeliin, en siis mainosta)

      • minä

        Valkoiset pilkut johtuu sinkin puutteesta. Vaaka uurteet kynsissä kynnen alun vaurioista, tai liian kovakouraisesta kynsinauhan käsittelystä. Pitkittäisuurteet ovat perinnöllisiä jotka vain valitettavasti iän myötä lisääntyvät. Näitä uurteita voi, jos on muuten vahvat kynnet, hioa kevyesti siihen tarkoitetulla viilalla. Ja joskus ei auta muu kuin peittää ne lakkaamalla kynnet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3412
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2887
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2589
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1331
    Aihe