lomaosakkeen jälleenmyynti

juristtttttti

virolainen firma haluaa ostaa lomaosakkeen, he pyytävät asiaakkaan tilaisuuteen. He puhuvat ummet ja lammet, kertovat kuinka viroon nämä suomalaiset osakkeet saadaan myytyä paljon kalliimmalla ja kuinka asiakas saa osakkeestaan useita tuhansia, vaikka suomessa kyseinen osake olisi arvoltaan lähes arvoton ja kukaan ei sitä haluaisi edes ilmaiseksi yhtiövastikkeiden takia. Kuitenkin kauppoja tehdäänkin yhtäkkiä niin, että vanha osake annetaan käsirahana ja sen lisäksi asiakkaan täytyy maksaa useita tuhansia ja tilalle hän saa "arvokkaamman" osakkeen jolla on hyvät markkinat virossa. kyseinen osake on alle 40 neliöinen pikku mökki suomessa ja kaiken jären mukaan vielä arvottomampi kuin asiakkaan alkuperäinen osake, mutta firman mukaan tällä on hyvät markkinat virossa ja he lupaavatkin myydä sen kolmessa kuukaudessa viroon, sopimukseen tätä lupausta ei kirjoiteta.

Asiakkaalle luvataan tuhansien voitto uudesta osakkeesta, mutta myyntiajasta ei sopimukseen kirjata mitään. Eli mitään takeita siitä ei anneta, että kyseistä lomaosaketta saataisiin myytyä koskaan viroon.

Kun myyntimieheltä kysyy miksi myisivät tämän "arvokkaamman" osakkeen asiakkaalle, mikseivät itse ota suurempaa voittoa siitä, myymällä suoraa viroon niin vastaus on, he haluavat auttaa osakkeen omistajia.


Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta toiminnasta? Onko joku kenties tällaisen sopimuksen allekirjoittanut?

6

335

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Traveltime

      Kannattaa googlata "travel time ou keskustelu kokemuksia"

    • juristttti

      Ei ole saman niminen firma kyseessä, mutta sama huijausmalli. Tässä firmassa on mietitty tarkkaa, että miten asiakas saadaan luottamaan myyjään, no tietysti hankkimalla suomalaisia myyjiä, vaikka firma on virolainen. Sopimuksessa lukee kohta, jossa sanotaan, että he eivät tee suullisia sopimuksia eli ainoa mikä on pätevä on mustaa valkoisella, vaikka myyntipuheessa myyjä puhuu aivan toista kuin sopimuksessa lukee. Saa asiakkaan jopa allekirjoittamaan paperit siten, että asiakas ei ymmärrä ostavansa toista osaketta, kun luottaa myyjän puheisiin ja allekirjoittaa lukematta sopimusta tarkemmin. Vanhat ihmiset on yleensä helppoja huijattavia, kun eivät välttämättä ymmärrä kaikkea sopimuksesta ja luottavat suomalaiseen myyjään, joka osaa kierolla myyntipuheella saada asiakkaan luottamuksen. Väittää jopa tämän osakkeiden viroon myynnin olevan täysin uusi juttu virossa. Eikä tarvitse edes viroon asti lähteä sopimuksia tekemään vaan ryhmä myyntimiehiä kiertää suomessa pitämässä myyntitilaisuuksia, jonne sitten saadaan ahdingossa olevia osakkeen omistajia huijattavaksi.

    • Taitaaolla

      Bluenord invest?

    • juristtti

      Ei ole sekään.

    • ostaeesti

      wd holidays wise decision ou sitten kait, vai onko näitä viron firmoja vaikka kuinka monta pyörimässä täällä suomessa? Kuluttajansuoja ei taida yltää viroon asti? Takuu voimassa niin kauan ku takavalot näkyy!

    • huijjjari

      wd holidays on omankin kokemuksen perusteella 95% huijausta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      97
      3055
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      48
      2496
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      48
      1291
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1047
    5. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      286
      980
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      889
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      10
      834
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      720
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      51
      685
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      37
      659
    Aihe