lomaosakkeen jälleenmyynti

juristtttttti

virolainen firma haluaa ostaa lomaosakkeen, he pyytävät asiaakkaan tilaisuuteen. He puhuvat ummet ja lammet, kertovat kuinka viroon nämä suomalaiset osakkeet saadaan myytyä paljon kalliimmalla ja kuinka asiakas saa osakkeestaan useita tuhansia, vaikka suomessa kyseinen osake olisi arvoltaan lähes arvoton ja kukaan ei sitä haluaisi edes ilmaiseksi yhtiövastikkeiden takia. Kuitenkin kauppoja tehdäänkin yhtäkkiä niin, että vanha osake annetaan käsirahana ja sen lisäksi asiakkaan täytyy maksaa useita tuhansia ja tilalle hän saa "arvokkaamman" osakkeen jolla on hyvät markkinat virossa. kyseinen osake on alle 40 neliöinen pikku mökki suomessa ja kaiken jären mukaan vielä arvottomampi kuin asiakkaan alkuperäinen osake, mutta firman mukaan tällä on hyvät markkinat virossa ja he lupaavatkin myydä sen kolmessa kuukaudessa viroon, sopimukseen tätä lupausta ei kirjoiteta.

Asiakkaalle luvataan tuhansien voitto uudesta osakkeesta, mutta myyntiajasta ei sopimukseen kirjata mitään. Eli mitään takeita siitä ei anneta, että kyseistä lomaosaketta saataisiin myytyä koskaan viroon.

Kun myyntimieheltä kysyy miksi myisivät tämän "arvokkaamman" osakkeen asiakkaalle, mikseivät itse ota suurempaa voittoa siitä, myymällä suoraa viroon niin vastaus on, he haluavat auttaa osakkeen omistajia.


Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta toiminnasta? Onko joku kenties tällaisen sopimuksen allekirjoittanut?

6

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Traveltime

      Kannattaa googlata "travel time ou keskustelu kokemuksia"

    • juristttti

      Ei ole saman niminen firma kyseessä, mutta sama huijausmalli. Tässä firmassa on mietitty tarkkaa, että miten asiakas saadaan luottamaan myyjään, no tietysti hankkimalla suomalaisia myyjiä, vaikka firma on virolainen. Sopimuksessa lukee kohta, jossa sanotaan, että he eivät tee suullisia sopimuksia eli ainoa mikä on pätevä on mustaa valkoisella, vaikka myyntipuheessa myyjä puhuu aivan toista kuin sopimuksessa lukee. Saa asiakkaan jopa allekirjoittamaan paperit siten, että asiakas ei ymmärrä ostavansa toista osaketta, kun luottaa myyjän puheisiin ja allekirjoittaa lukematta sopimusta tarkemmin. Vanhat ihmiset on yleensä helppoja huijattavia, kun eivät välttämättä ymmärrä kaikkea sopimuksesta ja luottavat suomalaiseen myyjään, joka osaa kierolla myyntipuheella saada asiakkaan luottamuksen. Väittää jopa tämän osakkeiden viroon myynnin olevan täysin uusi juttu virossa. Eikä tarvitse edes viroon asti lähteä sopimuksia tekemään vaan ryhmä myyntimiehiä kiertää suomessa pitämässä myyntitilaisuuksia, jonne sitten saadaan ahdingossa olevia osakkeen omistajia huijattavaksi.

    • Taitaaolla

      Bluenord invest?

    • juristtti

      Ei ole sekään.

    • ostaeesti

      wd holidays wise decision ou sitten kait, vai onko näitä viron firmoja vaikka kuinka monta pyörimässä täällä suomessa? Kuluttajansuoja ei taida yltää viroon asti? Takuu voimassa niin kauan ku takavalot näkyy!

    • huijjjari

      wd holidays on omankin kokemuksen perusteella 95% huijausta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3052
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2651
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2604
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      105
      2324
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      51
      2163
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      345
      1916
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1566
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      74
      1423
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1258
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe