Mikä olisi kohtuullinen korvaus todistamisessa oikeudessa. Matkakorvaus, päiväraha, ansionmenetys? Pitääkö pyytää matkakorvaus rahamääräisenä, kilometreinä, bussilippuna ym.? Pitääkö olla todiste mukana oikeudessa ansionmenetyksestä?
Riittäkö jos pyytää vaan oikeudessa korvausta matkoista, ansionmenetyksestä ja päiväraha. Sitten vaan voisi maksajalle tarvittaessa esittää mahdolliset todisteet. Jos on vapaapäivällä niin voiko pyytää korvausta ansionmenetyksestä tai vapaapäivän menettämisestä?
Todistajanpalkkio
4
648
Vastaukset
- todistajallekorvaukset
Päiväraha on joko 19 euroa (puolipäiväraha, koko keikka matkoineen alle 8 tuntia) tai kokopäiväraha 40 euroa (matkoineen 8 tuntia tai enemmän). Matkakulukorvaus lasketaan ensisijaisesti halvimman julkisen liikenteen kulkuneuvon mukaan, jos sellaista on mahdollista käyttää. Oman auton mukaan (0,43 euroa/km eli sama kuin verotuksessa) jos on autolla tullut sen vuoksi, että julkisten kulkuneuvojen käyttö on mahdotonta jostain syystä.
Ansionmenetyksestä tai muusta taloudellisesta menetyksestä (esim. lapsenhoitajalle maksettu palkkio) voidaan maksaa korvausta vain, jos sellaista todella syntyy. Jos olet vapaapäivällä, ei sinulle tule työansionmenetystä. Sinun pitää itse tietää ansionmenetyksesi määrä. Se tulee nettomääräisenä, eli veroja ei enää siitä makseta. Eli, jos menetät päivän työansion, vaadit nettomääräisen päiväpalkan. Laske tämä jo etukäteen, ettei tarvitse sitten istunnossa ruveta miettimään.
Mutta, valtion varoista voidaan maksaa korvausta taloudellisesta menetyksestä/ansionmenetyksestä korkeintaan 80 euroa, vaikka todellinen ansionmenetys on enemmän. Jos haluat enemmän, tulee ylimenevältä osalta vaatimus kohdistaa vastaajaan (ei kannata, ellet tiedä vastaajaa varmasti maksukykyiseksi ja -haluiseksi henkilöksi. valtiolta saat sentään varmuudella sen 80 euroa).- 13-6
Siviilijutussa voi pyytää mitä tahansa.
- Asiakasomistaja
Jos ei ole syyttäjän kutsuma tai oikeusapuasia, todistaja ilmoittaa kokonaissumman. Nimennyt ottaa kantaa siihen ja oikeus päättää.
"Mitä tahansa" ei voi pyytää mutta määrän, joka kattaa mahdollisen perehtymisen, matkakulut, ajan hukan todistamispäivän tai ansionmenetyksen eli noin 2-300 euroa, jos on lähinnä silminnäkijä eikä asiantuntija, joka joutuu huolella valmistautumaan. - GorillaKingKong
Minua pyydettiin tänään jonkin vitun jehovan todistajaksi. Sanoin etten ole nähnyt koko tapausta ja vetäisin kysyjää lättyyn. Se oli ihan sopiva "palkkio" sille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1481240
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6646- 55571
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462