Auton ruosteensuojaus

Hei!
Kannattaako 2008 vuoden Toyota Yarista suojata ruosteelta, olen aatellut että ajaisin sillä 10 vuotta vielä, tein kaupat 3 viikkoa sitten. Minkä hintaista tuo suojaaminen on? Mitä pitää ottaa huomioon muuta kuin että alusta pitää ensin pestä huolella talvella sinne joutuneesta suolasta ja antaa sitten yön yli kuivua ennen massausta..kiitos tiedoista!

18

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toyotan_ongelma

      Jos Yaristasi ei ole aikaisemmin suojattu, pelkkä suojaaminen tarkoittaisi ruosteen suojaamista ja se ei kannata. Auton pohja pitäisi ensin hiekkapuhaltaa, hitsata paljastuvat reijät umpeen ja pohjamaalata. Lopuksi kunnon ruostesuojaus. 8-vuotias Yaris on laajalti ruosteessa ellei ole ajettu pelkästään suolaamattomilla teillä.

    • ToyotaOnEntinenAuto

      Kyllä tuollainen Toyota on jo elämänsä ehtoopuolella ja siihen ei kannata uhrata rahaa kuin muutamia satasia vuodessa, kaikki muu on hulluutta.

      • ownwfrjne

        Vanhat peräöljyt työkoneista pohjaan sumutellut ja hyvin on toiminut kun ongelmana ollut merkin levyistä tehty monivarsi tuenta joka ruostuu muuten.


    • Myöhäistäon

      Kyllä alustan massaus on tuossa vaiheessa jo tuhlausta. Ei sitä massaa kannata ruosteen päälle ruiskuttaa.

      Paremman tuloksen saa mielestäni pesemällä auton pohjaa painepesurilla säännöllisesti. Ei pääse kosteutta ylläpitävää kuraa kertymään. On varmaan näitä kolikoilla toimivia itsepalvelupesupaikkoja monessakin kaupungissa.

    • Unohdin tossa alussa mainita että vaikka autoni on vuodelta 2008 niin sillä on ajettu vain 48000 km eli aika hyvänä on pysynyt ja tarkoitus olisi pitää se myös pitkään.

      • Ajavaanäläteemitään

        pystyt ehkä toiset 50 000 ajamaan huoletta ja sen jälkeen alkaa hajoamaan. Älä ruostesuojaa koska ruosteet jää muhimaan suojauksen alle, on takuulla ruosteessa koska Toyota.


    • ainiinko

      Moottori pitää vaihtaa nestevuoto lohkosa.

    • Tehtymikätehty

      O hän se kuitenkin jo puolivälissä teknistä käyttöikäänsä. Ei muuta kun ajat vaan ja kerätä naapurien ihailevia katseita. Ensi kerralla ostat sitten samalla rahalla uudemman euroauton, niissäon sinkkikorit.

    • köyhän_miehen_suojaus

      Kannattaa se ruostesuojata, mutta siitä ei kannata maksaa. Ts. osta alustamassaa kaupasta, auto pukille, harjaa ja puhalla hiekat ja pölyt pois, ruostekohdat raaputat teräsharjalla ja eikun vetelet massaa pohjaan. Ei sen kummenpaa ole. On se suojaamattomuutta parempi vaihtoehto.

      • Nostalgiaa10

        Joo, Muistan miten euroautojakin raaputeltiin ja massailtiin silloin kun Olin pieni. Silti ne saattoivat ruostua puhki jo sadan tuhannen kohdalla, katsastusmies pelotti. Voi miten nostalgista


    • Parempaarahankäyttöä

      Voit ruostesuojata jos se henkisesti helpottaa. Todellisuudessa teet vain jo olemassaolevalle ruosteelle oivan pesän massan alle.
      Noin vanhaan autoon ei ole järkeä tehdä perusteellista ruosteenpoistoa jota onnistunut massaus vaatisi. Aivan liian kallis operaatio auton arvoon verrattuna.
      Aja sen minkä pellit kestävät jä säästä massausrahat seuraavan auton ostoon tai nykyisen hitsaushommiin jonkun vuoden päästä.

    • Ruosterouskuttelee

      Kurkkaa sinne alle. Järkytyt.

    • Pesetä_se_auto

      alan firmassa ja anna heidän kertoa mitä sille kannattaa tehdä. Samalla voit pyytää heitä ruiskuttamaan koteloaineet helmojen sisälle ja muihin hankaliin paikkoihin. Onko sinulla ketään sellaista tuttua jolla olisi mahdollisuus hiekkapuhaltaa kevyesti mahdollisesti jo ruostumaan alkaneita näkyviä kohtia puhtaammaksi. Meillä täällä maalla on vielä sellaisia mahdollisuuksia käytettävissä. Näkyvät osat onkin melko helppo suojata vaikka paineilmakannulla, ensin koteloaine jonka antaa kuivahtaa ja vaikka seuraavana päivänä varsinainen kiveniskuilta suojaava paksumpi massa. Onhan siinä hommaa mutta tulos on useimmiten palkitseva.

      • VaihtoOnFikduinta

        Ruosteenestofirmst mielellään myy kaiken maailman kädittelyjä. Tuossa on varmasti jo ruodteitw muutamassa paikassa joten koutuu lähtemään paikkailulinjalle
        Tai jos erehdyttämisestä massaamaan niin myy se jollekin trokarille ja osta kunnollinen sinkkikorinen eurooppalainen tilalle.


      • Kuraavälissä
        VaihtoOnFikduinta kirjoitti:

        Ruosteenestofirmst mielellään myy kaiken maailman kädittelyjä. Tuossa on varmasti jo ruodteitw muutamassa paikassa joten koutuu lähtemään paikkailulinjalle
        Tai jos erehdyttämisestä massaamaan niin myy se jollekin trokarille ja osta kunnollinen sinkkikorinen eurooppalainen tilalle.

        Sanoppas nyt mikä on eurooppalainen sinkkikorinen hyvä auto, niin saadaan nauraa oikein kunnolla.Ruostuneelle pinnalle kannattaa ruiskuttaa kotelosuojaa, eikä mitään paksua massaa.Taas yks idiootti on katsonut autonsa muovitettua pohjaa ja todennut, ei ole ruosteessa.


      • Sinkkikoppa

        Otetaan esim Volvo V70 mk1. Uusimmat jo 16-vuotiaita, eikä niissä juurikaan ruostetta näy. Ainoa, missä noissa on ruostetta sattunut silmiin on takalasin alareuna ja toinen paikka pakoputki.


      • Einuukaillasuojauksissa
        Sinkkikoppa kirjoitti:

        Otetaan esim Volvo V70 mk1. Uusimmat jo 16-vuotiaita, eikä niissä juurikaan ruostetta näy. Ainoa, missä noissa on ruostetta sattunut silmiin on takalasin alareuna ja toinen paikka pakoputki.

        Volvo onkin hyvä, siitä ollaan samaa mieltä, mutta nämä muut eurooppalaiset "premium"merkit on kyllä melkoisia tekeleitä.Kun Japsin ruostesuojaa uutena, niin ei tarvitse pahemmin ruosteita jännittää.Ei ole sinkkikuplia joka paikassa, kuten monissa Saksalaisissa tahtoo olla.


    • KingBong

      Ei massaa, vaan kotelosuojaa. Hidastaa ruostumista huomattavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe