Auton ruosteensuojaus

Hei!
Kannattaako 2008 vuoden Toyota Yarista suojata ruosteelta, olen aatellut että ajaisin sillä 10 vuotta vielä, tein kaupat 3 viikkoa sitten. Minkä hintaista tuo suojaaminen on? Mitä pitää ottaa huomioon muuta kuin että alusta pitää ensin pestä huolella talvella sinne joutuneesta suolasta ja antaa sitten yön yli kuivua ennen massausta..kiitos tiedoista!

18

359

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toyotan_ongelma

      Jos Yaristasi ei ole aikaisemmin suojattu, pelkkä suojaaminen tarkoittaisi ruosteen suojaamista ja se ei kannata. Auton pohja pitäisi ensin hiekkapuhaltaa, hitsata paljastuvat reijät umpeen ja pohjamaalata. Lopuksi kunnon ruostesuojaus. 8-vuotias Yaris on laajalti ruosteessa ellei ole ajettu pelkästään suolaamattomilla teillä.

    • ToyotaOnEntinenAuto

      Kyllä tuollainen Toyota on jo elämänsä ehtoopuolella ja siihen ei kannata uhrata rahaa kuin muutamia satasia vuodessa, kaikki muu on hulluutta.

      • ownwfrjne

        Vanhat peräöljyt työkoneista pohjaan sumutellut ja hyvin on toiminut kun ongelmana ollut merkin levyistä tehty monivarsi tuenta joka ruostuu muuten.


    • Myöhäistäon

      Kyllä alustan massaus on tuossa vaiheessa jo tuhlausta. Ei sitä massaa kannata ruosteen päälle ruiskuttaa.

      Paremman tuloksen saa mielestäni pesemällä auton pohjaa painepesurilla säännöllisesti. Ei pääse kosteutta ylläpitävää kuraa kertymään. On varmaan näitä kolikoilla toimivia itsepalvelupesupaikkoja monessakin kaupungissa.

    • Unohdin tossa alussa mainita että vaikka autoni on vuodelta 2008 niin sillä on ajettu vain 48000 km eli aika hyvänä on pysynyt ja tarkoitus olisi pitää se myös pitkään.

      • Ajavaanäläteemitään

        pystyt ehkä toiset 50 000 ajamaan huoletta ja sen jälkeen alkaa hajoamaan. Älä ruostesuojaa koska ruosteet jää muhimaan suojauksen alle, on takuulla ruosteessa koska Toyota.


    • ainiinko

      Moottori pitää vaihtaa nestevuoto lohkosa.

    • Tehtymikätehty

      O hän se kuitenkin jo puolivälissä teknistä käyttöikäänsä. Ei muuta kun ajat vaan ja kerätä naapurien ihailevia katseita. Ensi kerralla ostat sitten samalla rahalla uudemman euroauton, niissäon sinkkikorit.

    • köyhän_miehen_suojaus

      Kannattaa se ruostesuojata, mutta siitä ei kannata maksaa. Ts. osta alustamassaa kaupasta, auto pukille, harjaa ja puhalla hiekat ja pölyt pois, ruostekohdat raaputat teräsharjalla ja eikun vetelet massaa pohjaan. Ei sen kummenpaa ole. On se suojaamattomuutta parempi vaihtoehto.

      • Nostalgiaa10

        Joo, Muistan miten euroautojakin raaputeltiin ja massailtiin silloin kun Olin pieni. Silti ne saattoivat ruostua puhki jo sadan tuhannen kohdalla, katsastusmies pelotti. Voi miten nostalgista


    • Parempaarahankäyttöä

      Voit ruostesuojata jos se henkisesti helpottaa. Todellisuudessa teet vain jo olemassaolevalle ruosteelle oivan pesän massan alle.
      Noin vanhaan autoon ei ole järkeä tehdä perusteellista ruosteenpoistoa jota onnistunut massaus vaatisi. Aivan liian kallis operaatio auton arvoon verrattuna.
      Aja sen minkä pellit kestävät jä säästä massausrahat seuraavan auton ostoon tai nykyisen hitsaushommiin jonkun vuoden päästä.

    • Ruosterouskuttelee

      Kurkkaa sinne alle. Järkytyt.

    • Pesetä_se_auto

      alan firmassa ja anna heidän kertoa mitä sille kannattaa tehdä. Samalla voit pyytää heitä ruiskuttamaan koteloaineet helmojen sisälle ja muihin hankaliin paikkoihin. Onko sinulla ketään sellaista tuttua jolla olisi mahdollisuus hiekkapuhaltaa kevyesti mahdollisesti jo ruostumaan alkaneita näkyviä kohtia puhtaammaksi. Meillä täällä maalla on vielä sellaisia mahdollisuuksia käytettävissä. Näkyvät osat onkin melko helppo suojata vaikka paineilmakannulla, ensin koteloaine jonka antaa kuivahtaa ja vaikka seuraavana päivänä varsinainen kiveniskuilta suojaava paksumpi massa. Onhan siinä hommaa mutta tulos on useimmiten palkitseva.

      • VaihtoOnFikduinta

        Ruosteenestofirmst mielellään myy kaiken maailman kädittelyjä. Tuossa on varmasti jo ruodteitw muutamassa paikassa joten koutuu lähtemään paikkailulinjalle
        Tai jos erehdyttämisestä massaamaan niin myy se jollekin trokarille ja osta kunnollinen sinkkikorinen eurooppalainen tilalle.


      • Kuraavälissä
        VaihtoOnFikduinta kirjoitti:

        Ruosteenestofirmst mielellään myy kaiken maailman kädittelyjä. Tuossa on varmasti jo ruodteitw muutamassa paikassa joten koutuu lähtemään paikkailulinjalle
        Tai jos erehdyttämisestä massaamaan niin myy se jollekin trokarille ja osta kunnollinen sinkkikorinen eurooppalainen tilalle.

        Sanoppas nyt mikä on eurooppalainen sinkkikorinen hyvä auto, niin saadaan nauraa oikein kunnolla.Ruostuneelle pinnalle kannattaa ruiskuttaa kotelosuojaa, eikä mitään paksua massaa.Taas yks idiootti on katsonut autonsa muovitettua pohjaa ja todennut, ei ole ruosteessa.


      • Sinkkikoppa

        Otetaan esim Volvo V70 mk1. Uusimmat jo 16-vuotiaita, eikä niissä juurikaan ruostetta näy. Ainoa, missä noissa on ruostetta sattunut silmiin on takalasin alareuna ja toinen paikka pakoputki.


      • Einuukaillasuojauksissa
        Sinkkikoppa kirjoitti:

        Otetaan esim Volvo V70 mk1. Uusimmat jo 16-vuotiaita, eikä niissä juurikaan ruostetta näy. Ainoa, missä noissa on ruostetta sattunut silmiin on takalasin alareuna ja toinen paikka pakoputki.

        Volvo onkin hyvä, siitä ollaan samaa mieltä, mutta nämä muut eurooppalaiset "premium"merkit on kyllä melkoisia tekeleitä.Kun Japsin ruostesuojaa uutena, niin ei tarvitse pahemmin ruosteita jännittää.Ei ole sinkkikuplia joka paikassa, kuten monissa Saksalaisissa tahtoo olla.


    • KingBong

      Ei massaa, vaan kotelosuojaa. Hidastaa ruostumista huomattavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      86
      1966
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      38
      1270
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      974
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      201
      893
    5. 90
      774
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      76
      773
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      688
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      657
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    10. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      46
      628
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      581
    13. 37
      541
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      434
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      429
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe