Epilepsiaa?

Kleinspitz

Minulla on 7-vuotias kastroitu kleinspitz uros, jolla epäillään epilepsiaa. Eläinlääkäri totesi, että kyseessä olisi epilepsia, mutta minulla vähän mietityttää kun kyseessä on uusi eläinlääkäri ja hän otti vain verikokeet poissulkien maksan tai munuaisten ongelmia/sairauksia. Ei muuta. Maksa-, munuais- ja veren elektrolyytit olivat ok, mutta veren punasoluarvot hieman koholla. Paikallinen eläinlääkäri suositteli aloittamaan epilepsialääkityksen.

Ensimmäinen tärinä/vaikerointikohtaus tuli loppuvuodesta 2014. Tällöin koiralle läheinen ihminen oli menehtynyt edellisenä päivänä, joten itse uskon sillä olevan jotain vaikutusta koiraan (stressi/paniikkikohtaus tms). Kohtauksia taisi tulla kolme 4kk sisään. Sitten ne loppuivat ja nyt kesäkuussa 2016 koira hyppäsi sylistä (noin ½-1 metrin korkeudesta) tipahtaen laattalattialle leuka edellä, jonka jälkeen hetken päästä sai tärinä/vaikerointikohtauksen. En vienyt eläinlääkäriin, kun näytti että palautui normaaliksi myöhemmin.
Seuraava kohtaus viime torstaina, jonka jälkeen menimme heti eläinlääkärille ja hän otti nämä verikokeet, sekä tutki hengitys- ja sydänäänet, jotka olivat ok. Viimesin kohtaus tuli lauantaina, joka kesti noin 4,5 minuuttia.

Kohtauksissa koira ei kaadu, mutta vaikeroi ja tärisee. Nostelee tassuja ja kouristelee koko kroppaa ja päätä sivuille. Kohtauksen jälkeen aikalailla omaitsensä (aina ollut rauhallinen).

Onkohan tämä sitten epilepsiaa vai jotakin muuta? Kaipaisin neuvoa mitä tehdä. Lääkitys kuitenkin vaikuttaa aivoihin ja mielestäni aika helpolla diagnoosi epilepsiasta tuli.

0

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        58
        2530
      2. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        117
        1338
      3. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

        Tässä hetkessä tai menneestä?
        Ikävä
        136
        1166
      4. Mikä hänessä

        Saa sut kuumaksi?
        Ikävä
        77
        1054
      5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        89
        1003
      6. Kuka om uusi kylän mies?

        Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
        Suomussalmi
        18
        857
      7. oot mun silmissä

        Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
        Ikävä
        118
        783
      8. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

        Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
        Suomussalmi
        24
        742
      9. Taidan olla pelkuri

        Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
        Ikävä
        33
        724
      10. Eläinpuisto on edellä Ähtärissä muut tulevat perässä eli maksumiehiä kaivataan

        Näin totesi alueuutisissa täydellinen epäonnistuja entinen veneseppä . Hän vaati kuntaa osallistumaan uuden yhtiön omist
        Ähtäri
        62
        630
      Aihe