Kaikenlaisia juttuja liikkuu ,että Lidlissä myyjillä ei ole ihmisarvoa.Pitääkö paikkansa vai onko soopaa? Tietääkö joku asiasta?
Lidl
Asiakas
103272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Käsittääkseni Suomessa ihan suomalaisen työlainsäädännön mukaiset olosuhteet? Muissa maissa muiden, esim. Saksassa vissiin olot aika p*rseestä? Siis Lidlillä.
joo,suomessa onneksi hyvät liitot, jotka auttaa.
Kuulin,että saksassa ja ruotsissa naiset joutuu pitää punaista huivia, jos niillä on menkat.silloin pomo tietää miksi ne käy vessassa niin usein!
ja omista eväistä pitää olla kuitit,ettet vaan ole varstanut lidin tuotteita!
No just, eipä pidä paikkaansa toi huivijuttu Ruotsissa ainakaan...
hei.kyllä se kuitti asia koskee muitakin kauppoja.
pitää paikkansa. työsopimukset eivät ole suomen lainsäädännön mukaan.
siellä sitten on myyjiä. Kyllä Lidl on ihan samanlainen kauppa kun kaikki muutkin.
Koska työtön menee työhön usein tietämättään mihin paskaan astuu ja ei uskalla sanoa (varsinkin naiset) pomolle vastaan ettei tulis potkuja.
joo ja työntekijöiden keski-ikä 20-v.!!!! oon kuulluki esimiehen sanovan et helppoha noita o läksyttää mut meepäs vanhempaa rouvasihmistä läksytä ni osaavat puolustautua!
Olen opiskelujen rahoittamisen takia töissä Lidlissä ja ihan hyvin ainakin meillä kaikki mennyt. Työsopparit, palkat, tauo ym. tes:n mukaan ja jopa pieni Lidl-lisä maksetaan normaalin tuntipalkan päälle. Ihan rento meininki, tosin aluepäälliköt saattavat olla aika mulkkuja välillä, mutta meidän alueella nykyisin ihan inhimillinen.
Huivijutut ainakin täällä pohjois-euroopassa soopaa.
Voin ihan hyvin suositella Lidliä työpaikaksi, jos vaan on valmis tekeen paljon työtä; me mm. siivotaan myymälät itse eli kaikkea saa/joutuu tekeen kassalta siivoukseen jne.
Lidlistä linkissä:
http://www.prekariaatti.org/lidl.html