14,7mrd korvaukset USA

8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Aika paljon vähemmällä pääsivät kuin mitä ennakoitiin Osakekurssi nousee jo rajusti.

Äänestä
  • Tuossa ei ollut mukana korjaus ja takaisinostokulut.
    Muiden alueiden kulut lisäksi.

    Äänestä

  • Kulujensumma kirjoitti:

    Tuossa ei ollut mukana korjaus ja takaisinostokulut.
    Muiden alueiden kulut lisäksi.

    Näin on. Tämä oli kuitenkin se suurin potti ja markkinat odottivat tätä päätöstä.
    Kaikkiaan VW on laittanut sukanvarteen voittorahoja lähemmäs 30 miljardia ja nyt näyttää varmalta ettei lisää tarvitse varata.
    Siksi markkinoiden reaktio on ollut positiivinen volkkarin osakkeen suhteen.

    Äänestä

Jaetaanko osinkoa milloin?

Äänestä

Muistetaan kuitenkin se fakta, että tässä ollaan vain siksi koska Volkswagen aloitti tiukan säästökuurin 10 vuotta sitten ja jätti 4 miljardin arvosta saastelaitteita asentamatta. Todella hyvä matikkapää Volkswagenin talousneroilla, jos säästetään 4 miljardia niin se maksaa vain 100 miljardia (kaikki menetykset yhteensä).

Jos tosiaan joku vielä haluaa tuollaisille rahansa kiikuttaa niin kukaan ei estä, saatte olla ihan niin tyhmiä kuin haluatte, teillä on siihen täysi oikeus. Mutta älkää kuitenkaan suuttuko jos me muut haukumme teitä vähä tyhmiksi, meillä on siihen about 100 miljardia syytä.

Summasummarum, öljynpolttoon erikoistunut vw on nyt ansioitunut myös rahanpoltossa, vw on maailman eniten rahaa polttava yritys maailmassa

Äänestä

juuri näin, volkkarin osakekurssi on tullut roimasti alas ja tippui tämän uutisen takia aivan huimasti. kyllä vw on menetetty paja,se alkaa olemaan varmaa. onhan vw itsekkin ilmoittanut lopettavansa autonvalmistuksen 2018 alkaen. hyvä vaan kun mikään ei toimi eikä kestä,hyvä kun itsekkin sen huomaavat.

Äänestä

http://www.bloomberg.com/quote/VOW:GR

Katsokaas tuolta miten pörssikurssit ovat kehittyneet. Ottakaa Toyota vertailuun niin näette miten Toyota tippuu aina kun VW nousee.
VW on hyvässä nousussa sekä kuukausi- että vuositasolla. Toyota menee alaspäin.
Ilman tätä päästösähläystä kyyti olisi vieläkin vahvempaa, mutta näissäkin olosuhteissa VW on se joka vie ja Toyota vikisee.

Äänestä
  • No mutta eihän maailmassa muut häviä kuin kuluttajat ja kuluttajien asialla tässä ollaan, teille suursijoittajille on varmaan ihan omat sivustot jossa voitte juhlia voittojanne, minua ei maallinen mammona himota niin paljoa, että pitäisi varastamaan alkaa, sitähän tuo keinottelu pääosin osin, nyhjätään tyhjästä, vedetään välistä, kuluttajat maksaa kaiken, myös huijaukset.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tai_takaisinosto kirjoitti:

Oikeus on päättänyt korvauksista ja korjauksista.
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/oikeus-vahvisti-vwn-14-7-miljardin-dollarin-korvaukset/JvhWJ5km

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu