Oletko käynyt Sveitsinmaalla?

Tirolilainen

Laitapa vinkkejä budget-matkailijalle! Aion matkustaa Sveitsiin keväällä tai kesällä 2017. Kerro esimerkkejä hintatasosta (kahvikuppi? hampurilaisannos? pitsa ja olut?)! DANKE SCHÖÖÖN!

7

1221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rheinfall

      Budjettimatkaajan kannattaa mennä vaikka Saksaan..., Sveitsin sijasta.
      Hintataso on kallis, merkkivaatteet 30% kalliimpia kuin Suomessa, vaikka heidän Alvinsa on vain 8%.
      Burger Kingin kerrosateria Whopper n. 16 fr ketsupilla, kortilla maksaessa hitusen edukkaampi euroissa.
      Oluet ravintoloissa noin suomi hinnoissa, ruokakaupan hintaa ei tullut katsottua.

      Zürich on melko tylsä paikka. Kokeenemmat suosittelivat Berniä ja Luzernia.
      Matkalippujen vyöhykeliput hieman sekavia, kun menee eri kantonien alueelle käymään tai juna kiertää eri reittejä samaan kohteeseen, kannattaa varata aikaa niiden selvittelyyn, jos sellaisen lipun tarvitsee. Koko maahan toivima junalippu löytyy sen sijaan helposti.

      • Eienääjunalla

        Samaa mieltä, ei ole budjettimatkailijan kohde. Itse olin aikoinaan opiskelijana Saksan puolella lähellä rajaa ja tein päiväretkiä Sveitsiin junalla, tuli huomattavasti halvemmaksi kuin jos olisi yöpynyt ja ruokaillut kolme ateriaa päivässä Sveitsin puolella.

        Viime reissulta muistan pizzojen hinnaksi alk. 25 e. Ruoka muutenkin oli tosi kallista. Vertailuna jatkettiin Italian puolelle, jossa samalla rahalla sai kahden hengen lounaan juomineen.

        Junat olivat hirveän kalliita ja tosiaan junamatkustus on lippujen osalta sekavaa, kun siellä on niin monta toimijaa. Jos enemmän matkustaa niin kannattaa hankkia se niiden oma junapassi (en muista nyt nimeä), joka on voimassa koko maassa ja jolla saa usein alennusta myös köysiratareiteillä vuorille.


    • Visitante

      Aloittaja tuskin on enää kuulolla, mutta jos joku näitä hintatasoja arvuuttelee:

      Sveitsi ei ole budjettimatkailijan mekka. Hintaso suunnilleen sama kuin Norjassa. Sinne vaan on pitempi matka lähteä matkailuautolla omin eväin. Jos Alpeille mieli niin Itävalta on selkeesti edullisempi vaihtoehto. Valitettavasti vinkki on, että ylitä raja.

    • Sveitsissä_reissannut

      Sveitsi on tosiaan yleiseltä hintatasoltaan varsin kallis maa, mutta tämä ei tarkoita etteikö Sveitsissäkin voisi matkailla edullisesti. Edullisia hotelleja on kyllä Sveitsissäkin tarjolla ja esimerkiksi ruokakaupassa hinnat ovat Suomea edullisempia. Alkoholi on kaupassa selvästi Suomea halvempaa, ravintoloissa suurinpiirten samanhintaista kuin Suomessa. Ravintolassa syöminen maksaa keskimäärin ehkä 20-30% enemmän kuin Suomessa. Budjettimatkailijan kannattaakin harkita majoitusvaihtoehtoa, jossa voi valmistaa ruokaa itse, esim. huoneistohotellia.

      Julkinen liikenne on Sveitsissä yleisesti ottaen melko kallista, mutta tähänkin on olemassa poikkeuksia. Esimerkiksi Etelä-Sveitsissä Ticinon kantonissa matkailijat voivat käyttää julkista liikennettä ilmaiseksi! Ticinon alueella hotelleissa yöpyvät saavat hotellinsa respasta Ticino-kortin, jolla voi matkustaa ilmaiseksi esimerkiksi paikallisjunissa. Budjettimatkailijan kannattaakin tästäkin syystä harkita Sveitsissä matkakohteekseen Ticinoa, joka on muutenkin upeaa aluetta! Esimerkiksi Ticinon suurin kaupunki Lugano on mukava kaupunki, olin siellä itse juuri pari kuukautta sitten viimeksi.

      Lisää tietoa Luganosta:

      http://matkaideoita.com/lugano.html

      • Anonyymi

        2011 kesällä ja menisin toistekkin


    • Anonyymi

      Sveitsi ei ole budjettimatkaajan kohde, mene italiaan tai itävaltaan.

    • Anonyymi

      kävin kesällä 2011...ja menisin toistekkin

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      25
      7587
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      98
      6226
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      116
      4358
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      155
      4274
    5. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      56
      2594
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      54
      2370
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      2031
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      1943
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      146
      1815
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      45
      1614
    Aihe