Hyödynnetään tiedettä arjessa!

Kertokeepa kaikki snadisti intektuellit, pahis-ig-intektuellit lelli-Ellit ja kaikki muutkin araknistiset nistikaramellit, miten olette eri tieteenaloja arjessa hyödyntäneet.

Aloitan keskustelun kertomalla viimeinkin laihuuteni salaisuuden: Shrödingerin jäätelö. Yksinkertainen juttu oikeastaan. En osaa päättää, kumman jäätelön otan, joten potentiaalisesti otan molemmat, ja näin olen tuplasti tyytyväinen. Kuitenkaan en kerro kenellekään kumman söin. Näin jätin molemmat syömättä, eikä kummastakaan tullut kaloreita.
Ongelmaksi voi toki muodostua, että kaltaisellani köyhällä alaluokan eläjällä ei ole varaa kahteen jäätelömakuun. Tämä ratkeaa matematiikalla. Käytän puolet rahoista, jolloin jää 50%. 50 pyöristetään sataan, jolloin minulla on taas ne kaikki.

2

88

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Intellektuelli*

      • Kiitos tästä. Yleensähän lyöntivirheistä huomauttaminen on vähän lame, mutta tuo toistui kahdesti.... En olisi tajunnut tarkistaa ennustavaan tekstinsyöttöön tallentunutta virhettä, ja olisin jatkanut saman virheen toistelua.... Hyvä, että joku osaa. :)
        Harmillista, että viestiään ei voi muokata. Nyt tuo virhe on ja pysyy. :(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe