Ring of Kerry marraskuussa?

Irlantiin

Marraskuun jälkipuoliskolle on lennot ostettu, hotellia ei vielä. Nettiä luekellessa on hiipinyt mieleen että jos ei varaisikaan kaikiksi kolmeksi yöksi hotellia Dublinista vaan lähtisikin esim. suoraan lentokentältä ensin jonnekkin muualle ja palaisi sitten vaikka Dubliniin lopuksi kahdeksi päiväksi. Ring of Kerryä hehkutetaan joka puolella ja maisemat näyttävät mahtavilta. Mitenkähän marraskuussa? Tuurista riippuen vettä tulee tietenkin vaakatasossa, mutta sille ei voi sitten mitään. Ajattelin että josko menisi lentäen tai junalla Dublinista Kerryyn ja ringiä kiertämään.. toinen vaihtoehto olisi tietysti käydä vaikka Galwayssa yhden yön verran.. Mielipiteitä, ehdotuksia?

2

408

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MrsDubliner

      Dublinin keskustassa on turistitoimisto josta voi ostaa erinomaisia puolenpaivan tai paivan reissuja mielenkiintoisiin kohteisiin. Toisaalta myos Galway on kiva kaupunki ja juna menee sinne vain noin 3 tuntia Houstonin asemalta ja lipun voi ostaa suoraan asemalta. Tervetuloa :)

    • Kerrynkultaa

      Kerry on todella kaunista seutua ja sinne kannattaa matkustaa vaikka useammaksi päiväksi. Alueen erikoisuuksiin luketuu esimerkiksi UNESCOn maailmanperintäluettelossa oleva Skellig Michaelin saari, joka tunnetaan pikkuisesta luostarista ja sen hautausmaasta, joilla on ikää jo lähes 1500 vuotta. Kyseinen saari muuten näkyy jopa uuden Star Wars: The Force Awakens -elokuvan kulissina. Lisää alueen nähtävyyksistä voit katsella valmiiksi sivulta http://irlanti.org/nahtavyydet. Huomaa, että samalla sivustolla pääsee lukemaan kaikesta Irlannin vihreään saareen liityvästä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      1016
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      58
      802
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      800
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      727
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      653
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      589
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      75
      585
    8. 28
      565
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      565
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      559
    Aihe