Ring of Kerry marraskuussa?

Irlantiin

Marraskuun jälkipuoliskolle on lennot ostettu, hotellia ei vielä. Nettiä luekellessa on hiipinyt mieleen että jos ei varaisikaan kaikiksi kolmeksi yöksi hotellia Dublinista vaan lähtisikin esim. suoraan lentokentältä ensin jonnekkin muualle ja palaisi sitten vaikka Dubliniin lopuksi kahdeksi päiväksi. Ring of Kerryä hehkutetaan joka puolella ja maisemat näyttävät mahtavilta. Mitenkähän marraskuussa? Tuurista riippuen vettä tulee tietenkin vaakatasossa, mutta sille ei voi sitten mitään. Ajattelin että josko menisi lentäen tai junalla Dublinista Kerryyn ja ringiä kiertämään.. toinen vaihtoehto olisi tietysti käydä vaikka Galwayssa yhden yön verran.. Mielipiteitä, ehdotuksia?

2

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MrsDubliner

      Dublinin keskustassa on turistitoimisto josta voi ostaa erinomaisia puolenpaivan tai paivan reissuja mielenkiintoisiin kohteisiin. Toisaalta myos Galway on kiva kaupunki ja juna menee sinne vain noin 3 tuntia Houstonin asemalta ja lipun voi ostaa suoraan asemalta. Tervetuloa :)

    • Kerrynkultaa

      Kerry on todella kaunista seutua ja sinne kannattaa matkustaa vaikka useammaksi päiväksi. Alueen erikoisuuksiin luketuu esimerkiksi UNESCOn maailmanperintäluettelossa oleva Skellig Michaelin saari, joka tunnetaan pikkuisesta luostarista ja sen hautausmaasta, joilla on ikää jo lähes 1500 vuotta. Kyseinen saari muuten näkyy jopa uuden Star Wars: The Force Awakens -elokuvan kulissina. Lisää alueen nähtävyyksistä voit katsella valmiiksi sivulta http://irlanti.org/nahtavyydet. Huomaa, että samalla sivustolla pääsee lukemaan kaikesta Irlannin vihreään saareen liityvästä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      83
      3928
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3297
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      123
      2597
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      207
      1898
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1764
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      95
      1628
    7. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      77
      1610
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1509
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1281
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1172
    Aihe