Hyvä Marlene

oikeuttalapsille

Lapsia kohtaan tehtyjen rikosten on hyvä tulla päivävaloon. Olipa tekijä oma vanhempi tai sijaisvanhempi, on hienoa, että asiat tulevat päivänvaloon. Kokemusasiantuntijoiksi on syytä valita kaikkein synkimpiin sijaisperheisiin joutuneet ja kaikkein huonoiten kohdellut henkilöt (esim. sijaishuollossa).

Tähän saakka järjestöt ja virkamiehet ovat toppuutelleet: "ei se kuule ole niin helppoa" tai " hän ei ole vielä käsitellyt asioitaan, että voisi niistä kertoa keskiluokkaisille sosiaaliviranomaisille seminaareissa".

Hyvä Marlene! Marlene ei varmasti ole koskaan käsitellyt asioitaan loppuun tämän elämän aikana, mutta antoi varmasti sadoille lapsille ja aikuisille toivoa rohkeudellaan.

Ei muuta kun kokemusasiantuntijoiksi lastensuojelussa kaltoin kohdellut ja hyväksikäytetyt! Jospa sitten viimein asiat alkaisivat muuttua.

0

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oi mun haniseni

        Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
        Ikävä
        20
        4335
      2. Kyllä mulla on sua ikävä

        Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
        Ikävä
        10
        3184
      3. Hei rakas sinä

        Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
        Tunteet
        40
        3097
      4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

        IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
        Maailman menoa
        43
        2388
      5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

        Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
        Ikävä
        81
        1206
      6. Miellytänkö sinun silmää?

        Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
        Ikävä
        79
        1079
      7. Haluaisin lähettää sulle viestin

        Mutta en enää uskalla. Miehelle.
        Ikävä
        56
        1054
      8. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

        Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
        Maailman menoa
        368
        1019
      9. Israel aloitti 3. maailmansodan

        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
        Maailman menoa
        217
        986
      10. Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen

        Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e
        Maailman menoa
        138
        880
      Aihe