Onko vaikea saada kämppää eri paikkakunnalta?

simplykristian

Joo elikkä, onko vaikea saada kämppä toisesta kaupungista jos en olisi muuttamassa sinne töiden tai koulutuksen perässä? (Muuttamassa ihan uutta alkua varten ja lähemmäksi ystävien luokse). Voiko sitten on tämä mun elämäntilanne olla se este asunnon saamiseen sieltä, kun olen työtön ja sossun-asiakas? Tällä hetkellä en pysty tekemään töitä ei että olen laiska vaan terveyssyistä. Olen vähän yli 30v, en ole alkoholisti tai muu nisti.

Yritin viimesyksynä muuttaa eri kaupunkiin niin siellä oltiin, että miksi muuttaa tänne kun voi asua omassakin paikkakunnassa. (saman kokoinen paikkakunta n. 250km etäisyys). Selitin että ystäviä ja sukulaisia asuu juuri siellä paikkakunnalla. Sitten sieltä sanottiin, että ei ole asuntoja (yksiöitä) vaikka hain pientä kaksiota. Kaksioita ei edes halunneet antaa mulle vaikka heillä niitä ois ollu montakin (eivät uskoneet että pystyn maksamaan vuokran vaikka nykyinen kämppä on kalliimpi kuin se heidän kaksio). Luottotietojakin kysyttiin monesti ja ne on ihan kunnossa ja aina olleet.

Pitääkää mun luopua tästä ajatuksesta kokonaan vai mitä mieltä te muut olette?

Kiitos jos viitsitte vastata!

5

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No, pieni kunta ei halua uusia toimeentulotukea tarvitsevia asukkaita, eikä heillä edes ole velvoitetta sellaisia ottaa. Yksityiseltä vuokranantajaltahan voit aina vuokrata ja silloin kunnalla ei ole mahdollisuutta kieltäytyä toimeentulotuen maksamisesta. Lisäksi sinullekin todennäköisesti löytyy joku etänä tehtävä työ, jonka palkan voi sopeuttaa siten, että et tarvitse toimeentulotukea (eli kompensoi työttömyyspäivärahan ja asumistuen pienenemisen verojen jälkeen samalle tasolle kun se sossun tukien kanssa olisi). Lisäksi kannattaa muistaa, että nykyisen asuinpaikkakuntasi sossu saattaa olla valmis kustantamaan uuden paikakkunnan yksityiseltä vuokratun huoneiston parin kuukauden vuokravakuuden vain päästäkseen sinusta eroon. Eli lopeta kunnan asunnon metsästäminen ja keskity yksityisten vuokra-asuntoihin.

    • hyvämara

      Martti Kuusela Hall of Fameen. Hieno valmentaja.

    • työvelvoittamaton

      Tietyt asuntovuokraus(kaupungin) ei halua välittää asuntoja, kun voi istuksella ja nauttia palkasta ihan ilman työntekoakin.

      Hain taanoin asuntoa, työperäisen muuton takia.
      Vastaanotto asunto- vuokrausfirmassa oli tosi nihkeää jopa ylimielistä, ensimmäiset sanat jotka nainen suustaan päästi oli: Meillä ei ole asuntoa teille.
      Sitten sitä odoteltiin mahdollisia asunto ehdokkaita 3kk:tta meni ensimmäiseen soittoon.
      Sitä paskaa sitten riittikin, siellä firmassa osattiin olla: Enemmän HYVIN PAHOILLAAN, kun hoitaa työtänsä.

      Suosittelen asunnon hakemista yksityiseltä, niillä on siistit ja kunnostetut asunnot ja kalustetaso nykyaista.

    • ljjljjkhkh

      Säästä 2000e kukkamaljakkon ( et tilille ) rahaa ja vuokraa yksityiseltä asunto.
      Ala sitten sossun elätiksi.
      2019 olet jo uudella paikkakunnalla loisimassa. Enää kolme vuotta, paitsi jos olet jo säästänyt. Ainahan voit kavereilta lainata rahaa :)

    • LUOKITTELUT

      Sitten on tämä kansalaisluokitus. A,B,C,D,E.
      Kun saavat ensin sinun verotiedot, sitten aloitetaan se luokitteleminen.
      1. Mamut johtaa.(SOSSU, SPR)
      A/ Jos tienaat riittävästi, saat asunnon TISKINALTA heti.
      B/ jos tienaat vain 8-10 00, saat opastusta.
      C/ tienaat satunnaisesti(osa-aika työ), katsotaan pitkin nenänvartta, ollaan töykeitä ja saat jonotus ilmeen.
      D/ olet työtön/sossun palkkalistoilla, laitetaan huonomaineiselle alueelle, pois näkyvistä.(ilme: noh, sossuhuolehtii kaikesta)
      E/Olet vararikossa tai konkurssissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7453
    2. 83
      5082
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4879
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4278
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3068
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2709
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2616
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2257
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2231
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe