Olemme hakemassa vuokra asuntoa.
Mitä olisi hyvä tarkistaa kun asuntoja käy katselemassa,että ei ole hometta tms?
Pintamateriaalit,vessan kunto mitä muuta?
Mistä voi ehkäpä "ennustaa" onko asunto kelvollinen?
Kiitos vinkeistänne:)
Ajateltiin hakea asuntoa missä asutaan pitkään..
Niin onko pienkerrostalot "alttiimpia" homeelle kuin muut?Olen kuullut,onko väärää tietoa?
Mitä olisi hyvä tarkistaa kun asuntoja käy katselemassa,että ei ole hometta tms?
Pintamateriaalit,vessan kunto mitä muuta?
Mistä voi ehkäpä "ennustaa" onko asunto kelvollinen?
Kiitos vinkeistänne:)
Ajateltiin hakea asuntoa missä asutaan pitkään..
Niin onko pienkerrostalot "alttiimpia" homeelle kuin muut?Olen kuullut,onko väärää tietoa?
Vastaukset 8
Vanhimmat
...herkkä nenä. Kun astut sisään asuntoon, niin ensimmäisen minuutin aikana saamasi ensivaikutelma ilman laadusta kertoo paljon. Jos ilma on tunkkaista ja tuntuu maan hajua, niin kämpästä voi löytyä mitä vain. Jos taas et tunne hajuja, niin kaikki voi olla kunnossa tai sitten ei. Jos itse tupakoit, niin ota mukaan pari tupakoimatonta ja mieluusti allergista kaveriasi (heillä on yleensä aika herkkä nenä huonolle ilmanlaadulle). Toisaalta, jos tupakoit, niin samahan se sitten on onko kämpässä homettta vai ei. Nenän luotettavuus riippuu paljolti myös siitä, minkälainen on ilma nykyisessä asunnossasi. Tässä hajuarviossa pitää muistaa erottaa normaalit elämisen hajut epänormaalista tunkkaisuudesta. Kaikilla perheillä on oma ominaistuoksunsa. Sähköhommissa kun on tullut aika paljon ihmisten asuntoja koluttua, olen itse kiinnittänyt huomioita tuohon ensivaikutelmaan. Kun sitten johtaa jutun sopivasti remppa-asioihin, saa kuulla yhtä ja toista, joka tukee hajuaistimusta...
Pintoja voit katsella ja yrittää etsiä merkkejä vesivahingoista (läiskiä katossa ja ulkoseinissä, homeisen näköisiä saumoja ja pintoja pesutiloissa. Kylppärin muovimatto jen saumoja voit syynätä ja tunnustella kopisevatko kaakelit irrallaan.
Tähän se taitaa vuokralaisella jäädä. En tiedä miten vuokranantaja reagoi jos pyydät kuntokartoitusta...Todennäköisesti luokittelee sinut niin hankalaksi vuokraajakanditaatiksi ja potentiaaliseksi ongelmaksi, että antaa kämpän sellaiselle, joka ei turhia kysele ja nirsoile.
Eikös home ole lähinnä omakotitalojen ongelma? Kivirakenteisissa kerrostaloissa hometta voi yleensä löytää vain ylimmästä kerroksesta, jos katto vuotaa. Myös vesijohtojen vuotaminen voi saada aikaan hometta. Nykyisellä kerrostalojen remonttitahdilla vesijohdot kyllä uusitaan, ennen kuin ne ovat lähelläkään hajoamista.
Tiedän kerrostaoja joita on korjattu jopa EU rahalla. Niistäa on tullut tiiviitä. Vanhat korvausilma-aukiolla varustetut ikkunat kun on korvattu uusilla tiiviillä. Ilmastointikin on päällä vain silloin kun oletetaan ihmisten laittavamn ruokaa (ettei lämpö karkaa). Lämmityksessäkin on säästetty. Kylpyhuoneissa ei enää pyykki kuivu kun ei ole ilmanvaihtoa. Lapsiperheet kuivattavat pyykkinsä kaikilla lämpöpattereilla ja kosteutta on joka paikassa. Lopulta home valtaa asunnot ja hyvä tarkoitus muuttu kalliiksi sairasteluksi.
Kyllä pitää olla tarkkana myös kerrostalo-asuntojen suhteen.
homeettomaksi,,www.homekoira.com
Homeita on tietysti monenlaisia, mutta pääsääntöisesti ne tarvitsevat orgaanisen kasvualustan, eli puuta, kangasta,ym. Ainakin kerrostaloissa, jotka on pääasiassa betonia, ei niin usein ole homeongelmia. Väliseinätkin on yleisesti tehty muuraamalla. Toki voi olla kohteita, joissa väliseinät ovat puuranka levy -rakenteisia. Niissä voi huolimattoman asumistyylin seurauksena löytyä tuhoja.
Silmämääräinen arviointi sekä seinäpintoihin koputtelu ovat hyviä konsteja. Tummuneet alueet ja saumat ym. rajakohdat ovat yleisimpiä kohteita, joista vauriot ensin näkyvät.
Mutta jos vika on alapohjassa,niin kosteus nousee myös betonia pitkin ylöspäin.
Ota itelles vähän helpompi nimimerkki, kun et osaa kirjoittaa kapillaarista oikein niin tuo aspergillus on jo.....
kabillaarinen eikä kapillaarinen?