Haimatulehduksen antibioottihoidon kesto

Pelokasomistaja

Kuinka pitkän antibioottikuurin lääkäri on määrännyt koirallesi haimatulehduksessa? Ps. Ruokavaliopuoli kunnossa.

6

182

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muuammuu

      Valitettavasti en osaa neuvoa, mutta kertoisitko koirasi oireista ja vaiheista ym. Epäilen itseni koiralla samaa mutta eläinklinikalla antoivat vaan ohjeena vielä seurata tilannetta. Pikku kylä, you know... Tuotantoeläimet ykkössijalla.

    • Floick_

      Antibioottisista hoidoista sen verran, että voi sairastua niistä kroonisiin suolistotulehdksiin, mihin sitten koko elinikäinen lääkitys. Ikävää, jos tulee suolisto-ongelmia, nimittäin suolisto koirallakin vastaa "toisia aivoja", mikä puolestaan vaikuttaa koiran, varsinkin jos pentukoira kyseessä, aivojen kehittymiseen. Mikäli aivot eivät kehity "oikein", voi siitä seurata mm. aggressiivista käyttäytymistä. :) En ole eläinlääkäri, mutta näin kuitenkin on.

    • Flick_

      ps. korj. Floik_ = Flick_

    • Pelokasomistaja

      Osaisiko joku sitten vastata alkuperäiseen kysymykseen? Ja oireet on koirilla varmaan erilaiset, Googlettamalla löytyy hyvin tietoa. Omalla koirallani isoin oire oksentelu.

    • Raiar

      Haimatulehdus on nk. steriili tulehdus, johon nykyisen hoitokäytännön mukaan ei ole hyötyä antibiooteista. TS tulehdusta ei aiheuta bakteeri vaan autoimmuukireaktio.

      Eli en syöttäisi antibioottia ollenkaan, aiheuttaa niin paljon tuhoa suolistossa, ja loppujen lopuksi niistä hiilareistakaan ei imeydy mitään.

    • Flick_

      Juurikin noin, eli antibioottohoito on omiaan edesauttamaan suolisto-oireiden vaikeutumista, jonka tulehduksellinen haiman toimintahäiriö jo alun perin aiheuttaa. Noihin syötätetään yleensä kortisonia, mistä on vaikeata päästä eroon, mikäli vaiva on päässyt kroonistumaan, mikä puolestaan johtaa sisäelinten edelleen heikentyvään tilaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      65
      630
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe