Nyt tarvisin apua a:sta alkaen, et miten tuo formatointi onnistuu!! En oo sitä ikinä tehnyt, eikä oo ketään joka tähän hätään auttaiskaan.
Win98 formatointi
Nörtti =)
7493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;fi;255867
Tuolla ohje:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000005784233
Ei täs muuta, hyvät ohjeet oli, mutta kun laitan levykkeen asemaan, ja käynnistän koneen uudelleen, tulee ilmoitus, että poista levyke ja paina mitä tahansa näppäintä. Mitäköhän tein väärin?
Tarkista että biosista on laitettu korppuasema ekaksi buuttivalikosta.
Voiko tuota käynnistyslevykettä ja siellä olevaa fdisk:iä avata resurssienhallinnasta käsin?
Todennäköisesti ei onnistu resurssienhallinnan kautta.
Tietääkseni Win95 sekä Win98 käynnistyslevyke on tarkoitettu koneen käynnistämiseksi eli levyke (korppu) koneeseen ja kone sammuksiin ja taas käyntiin, jolloin käynnistymisvaiheessa kone lukee korpulta tiedot.
Voi avata, mutta miksi? Jos käynnistit koneen levyke sisässä ja se antaa mainitun ilmoituksen, levyke on luultavasti viallinen. Voithan yrittää, toimiiko fdisk loppuun asti noin.