Kroatia toukokuun lopussa.

Ardberg

Lähdössä kaveriporukalla reissuun ajateltiin Kroatiaa. Toukokuun lopussa varmaan vielä suht rauhallista, minne kannattas suunnistaa, haussa paikka missä olis monipuolinen tarjonta jo keväällä mm. ranta, hyvää ruokaa, hyviä baareja, shoppailua, retkiä. Matkan pituus max. 2 vkoa, jos jollain omia kokemuksia niin kiitollisena otettaisiin vastaan tietoa mm. paikasta, majoituksesta, retkistä ym. ym. myös muiden maiden kohteita voi ehdottaa.

yst.terv. Ardberg

6

2016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a-antti

      Jaahas Ardberg,
      Jätitpä paljon väljyyttä. "Hyvä" ... hmmm. "Kaveriporukka" ...njaa, miehiä - naisia - nuoria - ns. vanhojaa...
      Okei, Lentäkää Sloveniaan. Päivä - 2 Lujubljanassa. Postojnan tippukiviluolat ja sotamuseo mennessänne Kroatian Rijekaan tai lähialueelle, jossa yö - pari. Split ja ympäristö, vinkit palstalta. Muutama päivä. Bosnia-Herzegovina/Sarajevo tai Mostar. Paluumatkalla Zagreb, josta on muutaman tunnin ajo takaisin Ljubljanaan. Miltäs tuntuu?
      Kroatian rannikolla on vain vähän hiekka/pikkukivirantoja, sen sijaan on melkein joka pikkukylässäkin ihan käypäsät, pitkät betonilaiturit pitkin rantaa.
      Käykää jossakin saaressa. jadrolinija.hr -sivustolta aikatauluja. hinnat ei kaada budjettia.
      Luulen, että parhaat shoppailut on Lubljanassa, Splitissä ja Zagrbissa, mutta en tiedä. Shoppailu ei kuulu lomailuuni.
      "Hyvä ruoka"? Sellainen, josta ei tule ruikulille? Kroatiassa (ja Sloveniassa) on puhdas vesi myös kraanassa - syö myös salaattisi! Ruoka (ja muunkin) kulttuurin kokemiseen kuuluu myöskin muutkin kuin "hyviksi" havaitut (ruoka)paikat. Olemme reissujemme aikana aina saaneet aina vähintään kohtuullista ruokaa kohtuulliseen hintaan, ehkä voisit hellittää "hyvä" -vaateesta?
      Luepa palstaa, täällä on monia ketjuja, jotka antavat vinkkejä, mutta herättävät sinussa myös kysymyksiä - siispä kysy lisää ja anna hieman taustoja!
      Sorry, lyhyeksi ajattelemani vastaus taisi venyä.

    • Ardberg

      Kiitos vastauksesta porukka 30-40v miehiä ja naisia. Kiertomatkaa ei nyt tällä kertaa vaan tukikohta jostain ja siitä reissuja ympäristöön. Kroatiassa tuntuis olevan monipuolinen tarjonta harrastaa erilaisia juttuja mm. koskenlaskua kumiveneillä voi varmaan vuokrata veneen oppaineen kokonaan (meitä 6 hlöä). Jossain saarella pitää piipahtaa.

    • a-antti

      Nonni,
      Zagreb; saret, Krka:n vetinen luonnonpuisto tai Plitvice:n vastaava

      Split; lähellä: kans.väl. lentokenttä, saaret, vanha kaupunki ja Diokletianuksen palatsialue, Solinin rauniopaikat (esim areena), Trogir. Kauempana: Sibenik, Krka:n luonnonpuisto (ehkä Plitvice), laivaretki Kornatin luonnonpuistoon (ainakin Sibenikistä), Mostar/BiH, Omis (sieltä vois löytyä niitä melonta- ja veneretkiä - luulen..). Saattaa olla myös ostoshelv... äh -paikka.

      Dubrovnik; perinteinen turistipaikka/rysä, hyviä yhteyksiä myös Montenegroon ja Bosnia-Herzegovinaan (Mostar). Jos vuokraatte auton, huomatkaa, että ette pääse 50km edemmäs ilman rajanylitystä - huomioikaa vuokratessa!

      Pula; paljon vanhoja Rooman valtakunnan rakennelmia, kohtuukuntoisesta areenasta alkaen. Saattaapi päästä Venetsiaankin. Siellä italialaiset käyttävät kättä taskussa, ei kuitenkaan omassaan ;) Keski-Istriassa on pieni tippukiviluola.

      Teille vois sopia huoneisto. Niitä voi selata vaikka interhome.fi tai adrialin.fi -sivustoilta. Noi on olleet sanojensa mittaisia ainakin - mitä nyt matka rantaan on mitattu optimistisesti.

      Kooklen kartasta ja ilmakuvasta voi miettiä mitä maisemat tarjoavat. Omis - Mkarska - väli (esimerkiksi) tarjoaa komeita maisemia, toki moni muutkin.

      • justusi123

        Kroatia hyvä,mutta eteläisemmät Montenegro ja varsinkin Albania myös mukavia.Varsinkin Albania jossa satoja kilometrejä hiekkarantoja..Kroatiassa enimmäkseen kivirantoja.Albania myös 3 kertaa halvempi paikka lomailla....Saranda,Durres ja schengjin esim


    • Mahtavapaikka

      toukokuussa kaikki paikat ei ole vielä auki. tosi hiljaista. merivesi kylmää. että silleen

    • saarientaru

      Kroatiasta juuri palanneena ihastuin ja mykistyin oitis ! Suosittelen itse Pulaa kohteena, tarpeeksi iso ja rantakohteita pikkukivirantoineen riittää, koska hotellejen rannat ei ole yksityisiä vaan kaikille yhteisiä. Pulasta pääsee näppärästi Vernetsiaan katamaraanilla kolmisen tuntia ja muuallekin Kroatiaan. Paikallisbussikin vain 11 kuunaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      670
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe