hämeen laaturemontti

asenn7usvideo

Miksi Hämeen Laaturemontin asennusvideolla kaikki roskat ja sahanpurut jätetään rakenteisiin ja kiilaus tehdään aluskatteen päälle????

18

1163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnMuitakin

      Jättäisin kyllä tuon yhtiön väliin....

    • Kattoasentaja

      kattoremontti tehdään kerran 50 vuodessa. Onko väliä kestääkö se 2 päivää vai 2 viikkoa?

    • Kattoremonttikokemusta

      Moi,

      Niin tekevät. Ovat nopeita ja aina mennään sieltä missä aita on matalin. On niillä pari muutakin pirunnyrkkiä sopimuksissaan. Selviää asennuksen jälkeen ja asiakas on kiukkuinen. Kysyin esim tuosta kiilaustavasta, niin on kuulemma oikea tapa toimia. Roskat ym paskat on nähtävästi myös oikea. Asioista tietämättömälle on oiva kumppani.

      Otin niiltä kesällä tarjouksen. Olen ensi keväänä teettämässä kattorempan. Hämeen Laaturemontti on kyllä sellainen kumppani että täytyy olla oma juristi mukana tekemässä sopimusta. Muuten huijaavat kuusi nolla. Mikä tärkeintä,,, lopputulos ei ole se mitä toivoo. Suinpäin niiden kanssa jos tekee sopimuksen niin silloin tulee paljon lisäkustannuksia.

    • Raksatiimi

      Mikään firma ei kyllä tietääkseni putsaa kaikkea purua jne alta uutta tehdessään, tuulettuva rakenne ei jätä muhimaan mitään. Ainakaan jos todelliset urakkamiehet kyseessä, tunti miehet nyt nyhjää kaikki Pikku kikkareetkin joskus mutta näkyy myös usein hinnoissa turha työ.
      Pääasia on tarkka sopimus.
      [email protected]

    • Esi_merkki

      Urakkahinta/katon kokonaisneliöt niin summan tulisi olla lähempänä 50 euroa kuin 100 euroa.

      Jos hinta lähentelee 100 euroa/m2 niin hinnoissa ei ole muuta kuin ilmaa lisänä, mikään hengittävä aluskate tai paksummat ruoteet yms. ei nosta hintaa tuolle tasolle.

      • rfghdfh

        Totta, oikea hinta 50-80 euroa/m2 ja sillä saa hyvän katon osaavalta yritykseltä.


    • Vainkonesaumaa

      Classikin paskaa en laittaisi edes ladon kattoon.Ostakaa konesaumaa niin saatte katon joka kestää 40-70 vuotta.

    • lassikki

      Paitsi ettei tämän päivän konesauma kestä yhtään enempää kuin classikit tai muut vastaavat... Ennen oli pellissä pikkasen paremmat myrkyt, joita ei saa enää käyttää.. Ja ne kyllä kestikin

    • xxcssd

      Me tilattiin tekijät Tallinnasta, ne toi pellit mukanaan, hinta puolet Suomi-pojan hinnasta.

      • verotsuomeen

        ja verot maksettiin suomeen, suomi kasvuun!!


    • Vähänjuu

      Ne on nämä lesta porukat, kun kusettavat! Olkaahan tarkkana! Suurin osa kattoremppa firmoista on juuri tätä luukkumyyjä-porukkaa. Nimi paperiin ensimmäisellä istumalla.
      Pyytäkää tarjous ja ainakin viidestä paikasta myös.

    • 20tonniaja2päivää

      Sen takia että saadaan äkkiä pois rahat tyhmiltä asiakkailta. 20tuhatta euroa ja 2 päivää.

    • rakinssi2

      Kiilausta ei todellakaan tehdä aluskatteen päälle, ei ainakaan rakennusmääräysten mukaan. Laaturemontin työtavat on hanurista!

    • RakInssi3

      Jokainen voi katsoa RT-kortista että aluskate pitää olla rakennusmääräysten mukaan 20-30mm löysällä eikä todellakaan kireällä , niin kuin nämä ovelta ovelle myyjät myyvät kaikissa isoissa firmoissa- Jos/kun hengittävä aluskate asennetaan kireälle, niin se on törkeä rakennusvirhe ja urakoitsijan virhevastuu on 10 vuotta!!!

    • kattofirmanuhri

      Rakennusmääräykset eivät koske saneerauskohteita, näin sanoi kattomyyjä.. Meille tehtiin aivan paska katto, itsekin oisin osannut tehdä paremman.

    • Kattoasentaja2

      Kaikki isot kattofirmat pyrkivät tekemään mahdollisimman isoa tulosta niin silloin työn laadulla ei ole mitään merkitystä.

    • hgfhgfhgfhgf

      Monet muutkin firmat jättää kaikki skeidat alle.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2457
    2. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1343
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    5. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      949
    6. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      123
      832
    7. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    8. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      616
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      596
    10. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      20
      529
    Aihe