Samalle kovaleylle 160gbniin, että olisi käynnistys valikko, josta valita kumpi järjestelmä käynnistyy?
Windowsia käytän yleensä pelaamiseen ja linuxia surffailuun.
Windowsia käytän yleensä pelaamiseen ja linuxia surffailuun.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Onko kone 64 bittinen?
Pistät Mint-median kiinni ja käynnistät siltä.
Kun kysyy miten asennetaan valitset " rinnalle"
Meneekö noin helposti, eikö tarvitse osioida kovalevyä ja luoda jonkinlaista käynnistys osiota.
on kone 64 bittinen
Tuo on tietysti helpoin ratkaisu.
Osioinnin voit tehdå myös W 7:n työkaluilla pienentämällä tuon 160G C-aseman vaikka 100, 110, 100 jne.
Lopusta tulee D:
Mintin asenat sitten sille D:lle, Mintti tekee sitten tarvittavat muutokset ja
tekee myös käynnistyslataajan.
http://neko.kapsi.fi/ohje/Windows_7-vinkit/levynhallinta.html
Ei siinä välissä tarvita mitään Win7-työkaluja, kun Mintin asennuksessa hoidetaan osiointi.
Kannattaa kuitenkin ensin tehdä Windowsiin levyn eheytys, niin Mint saa kutistettua sen osion pienemmäksi.
Kokeile ensin Minttiä virtuaalikoneessa, niin ei tule ikäviä yllätyksiä jollet tykkääkkään. Asenna ensiksi VirtualBox
http://download.virtualbox.org/virtualbox/5.1.8/VirtualBox-5.1.8-111374-Win.exe
Windowsiin. Buuttaa kone. Käynnistä VirtualBox ja asenna Mintti sen alaisuuteen.
VirtualBoxin avulla vältyt ongelmilta boot sectorin kanssa, jos päädytkin poistamaan Mintin. Bonuksena voit käyttää molempia käyttiksiä samaan aikaan!
Jos sitten tykkäät Mintistä, niin asenna aiemmin mainitulla tavalla rinnalle (osiointi tehdään asennuksen aikana). Tällöin koneen käynnistyessä Mintin boot loaderissa valitaan kumpi käyttis käynnistetään.
Voi sitä Minttiä kokeilla livenä asennusmedialta, ei tarviotse sählätä edes virtualboxin kanssa.
Tietenkin onnistuu.
Rinnalle asennuksessa on yksi pysyvä perussääntö; Linuxin asennus tehdään aina Windowsin asennuksen jälkeen, koska vain Linux-käyttöjärjestelmä tunnistaa molemmat, ja luo dualbootin, eli Grub-valikon josta valitaan kumpi käynnistetään.
Asennuksen alussa tehdään kiintolevyn osiointi, jossa itse määrittelet, millaisen osan kiintolevystä annat Mintin käyttöön.
Asennus ei käynnisty Mintin ISO-formaattiin poltetusta asennuslevystä
ellet ensin aseta koneen BIOS:issa käynnistysjärjestyksessä asennusmedian/CD-DVD-aseman käynnistymään ensimmäisenä.
Kokemusta on enemmän kuin runsaasti ja rinnalle asennus on täysin luotettava.
Alun alkaen asensinkin Win 7:n rinnalle erilaisia Minttejä, ja hyvin toimivat.
Nyt on käytössä Win 10 ja Mint, eikä mitään häikkää koskaan.
Mites menee jos otan kiintolevyn missä win 7 irti ja laitan toisen kiintolevyn sen paikalle ja siihen sitten mintin, myöhemmin sitten laitan molemmat kiintolevyt koneeseen.
Tuleeko ongelmia, kun on ilmeisesti kaksi D asemaa vai osaako kone laittaa toisen vaikkapa F:äksi
Toimiihan noinkin vaikka hankalampaa. Ei kyllä ole vaaraa että asennuksessa sössisi jotain. En tiedä miten windows arpoo noita kirjaintunnuksia muta ei senkään kanssa ongelmie liene luvassa. Tuossa pitää siten käynistyksessä aina valita levy sen mukaan minkä käyttiksen haluaa käynnistyvän.
Tai sitten Mintissä ajaa sudo update-grub komento joka löytää windowsin jolloin mint-levyn käynnistysvalikosta voi käynnistää windowsin.
Älä vaan päivitä Windowsiasi vakoiluun, vaihka vakoileehan toikin windows!
Onko näille Mintin vakoilu panetteluille jotain katetta, mistä ne syntyvät, miksi juuri Mint vakoilee, ja kelle, millä tavalla, voiko vältää.
Olen Mintin vakio käyttäjä, en ole huomannut mitään vakoiluun viittaavaa.
Kun käyttää Windowsia on oikeutettu kirjoittamaan mitä tahansa paskaa mikäli uskomme ristintumputtajaa......† ja miksi emme uskoisi sillä onhan sitä soopaa saanut esim Sodat palstalla ja muuallakin saanut lukea jo 8v7kk14pv.
Hah. Mint on tehny dammy kopion unitystä!
Unity ei ole pelkkän palkki!