Hei,
järjestetäänkö valmismatkoja Azoreille enää Suomesta? Suoria lentoja tai valmismatkoja ei ainakaan keväällä 2016 ollut millään firmalla eikä näyttäisi olevan edelleenkään. Onko joku käynyt tänä vuonna Azoreilla? Miten sinne nykyisin kannattaa matkustaa? Edes Tukholmasta ei näyttänyt suoria lentoja enää menevän.
Kuinka Azoreille pääsee?
6
1480
Vastaukset
- Vaihtoehdot
Suomesta ei pääse suoraan, eikä ole valmismatkoja.
1 tai 2 vaihdolla Saksasta (Air Berlin) ja Portugalista (TAP/Sata), voi vaatia väliyöpymisen.
Syksyllä ja keväällä pääsee Tukholmasta
http://www.solresor.se/
Tuolta voi etsiä vaihtoehtoja (PDL)
https://www.aeroportopontadelgada.pt/en/pdl/flights-destinations/destinations/destinations-map - Azoreille
Olen ihmetellyt samaa, miksei Azoreille ole valmismatkoja Suomesta - on nimittäin ihana paikka - ei tosin auringonottoon niinkään, mutta kauniiden maisemien katseluun.
Olen käynyt siellä v. 2007 viikon matkalla. Kaunista ja siistiä !
Matkanjärjestäjät reissuja Azoreille !- Jaksotusta
Vaikka parin tai kolmen vuoden välein, jos ei muuten matkustavaiset riitä, ajankohdaksi maaliskuun lopulta lokakuun loppuun.
Lähtisin taas itsekkin, jos olisi tarjolla suorat lennot syksyllä tai ensi keväänä.
- Samosa
TAP kai sentään, vaihtaa tietty tarvii Lissabonissa. Mielestäni joku toimisto mainosti kiertomatkoja. Se on kyllä ihan turhaa, autolla voi pääsaaren kiertää helposti. Itsekin vielä kerran menossa - joskus - itäpää on kiertämättä ja jollain toisella saarella pitäis päästä käymään. Ja next time sitten keväällä, ede kerrat käynyt lokakuussa.
- ViaArlanda
Vinkkinä nopeille lähtijöille, että Solresorilla näyttää olevan edukkaita paketteja ainakin loppu keväälle.
- Ponta_Delgada
Pari kertaa Azoreilla käynyt ja vielä olen menossa. TAPilla syyskuussa näyttäisi tällä hetkellä omaan aikatauluun sopivalta.
Solresorin äkkilähdöt näyttävat kyllä aika vakuuttavilta 802€ ja kaksi henkeä viikon Hotel Açores Atlânticossa, kahden hengen huone parvekkeella ja merinäköalalla ja aamiaisella. Välilasku Osloonkaan ei paljon haittaa. Mutta lähtö 06:30 Arlanladasta on jo hankalampi.
Kiitos kuitenkin vinkistä täytyy miettiä tuotakin vaihtoehtoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176329Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806142Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695970Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887