Myydäänkö apteekissa alaikäiselle glyserolia?

Juuemt

Myydäänkö alaiköiselle apteekista glyserolia? (vg)

4

1670

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kemikaaliexpertti

      Onko vakava kysymys? Ei tietenkään myydä. Mitään aineita ei myydä alaikäisille mistä voisi vain poliisilta luvan tarvitsevilla aineilla tehdä räjähdeaineita. Puuvillaakaan ei myydä alaikäiselle, koska siitä voidaan valmistaa typpihapon avulla nitroselluloosaa. Eikä asetonia, koska siitä voidaan valmistaa vetyperoksidin kanssa asetoniperoksidia. Nyt valoja päähän pentu, kunhan uskallat käydä kysymässä glyserolia niin kyllä ne myy. Vaikeampi prosessi se typpihapon hommaaminen on. Mutta kun kerran selvästikkin sitä pommejasi varten tarvitset, niin kerron että kaliumnitraattia sekoitetaan rikkihappoon, ja tislataan seosta, niin saadaan hyvin puhdasta typpihappoa lopputuotteeksi tislauslaitteen vastaanottokolpakkoon. Ammoniumnitraattikin kelpaa, mutta tulee ammoniaa lopputuotteeseen. Ammoniumnitraatti kannattaa muuttaa ensin kaliumhydroksidin kanssa ammoniakaasuksi ja kaliumnitraatiksi. Muistat vaan että pitää olla platinaa tislauslaitteesi, tai lasia. Platina on huono vaihtoehto koska todella kallista, eikä läpi näe, mutta lasisia tislauslaitteita saa kiinasta tilattua aika halvalla. (aliexpress.com) Tai no, ehkä parit viikkorahat siihen menee, mutta voit sitten tislata sitä kiljuasikin. Varo vaan metanolia, ettei näkö mene.

      • Viisasmiessss

        Hän tarvitsee sitä vapeen eli sähkö tupakkaan ja se tuo maun paremmin esille ja savua enemmän


      • Anonyymi
        Viisasmiessss kirjoitti:

        Hän tarvitsee sitä vapeen eli sähkö tupakkaan ja se tuo maun paremmin esille ja savua enemmän

        Ihmetelin mikä tuote in? Mutta en käytä sähkötupakkaa,en tavalista tupakkaa.Toivotavasti apteekki ei myy.Sähkö tupakka on vaaralista kaiken ikäisille.Lehti luinkin on nuorisolle muoti ilmiö, tuo sähkötupakka ihan 10 vuotiaasta ylöspäin.


    • lolfaggm

      se tarvii vapeen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9533
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4681
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1951
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1650
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1401
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      40
      1319
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      927
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      913
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      912
    Aihe