MOT. Tässä nähtiiin koulutuksen aliarviontia

oiuzxcoå

mitä se tuottaa suomalaiseen yhteiskuntaan.Juuri ja juuri ammattikoulun läpäisseitä nousee hämärämiehiksi joista käyttävät valheelista nimitystä liikemiehiä. Raha pelkästään ei tee kenestäkään liikemiestä. En tiennytkään että suomessa on tuollaisia kylpylöitä kun en tiedä paljon muustakaan koska työhöni eikä vapaa-aikaani ei kuulu juosta ja tonkia ammattirikolisia sen tekevät he jotka siitä palkkansa saavat. Ketään minun tuttavistani ei tunne kateutta noita " liikemiehiä " kohtaan. Ajattelin vain sitä nuorten porukkaa jotka osaamattomuuttaan on saaneet hännystelijöinä valheelisen pohjan elämäänsä ja rypevät milloin ketäkin ammatilisesti upeilta titteillellä vailla sivistystä mm. Ravintolapäälikkö. projekti vastaava, projektin vetäjä, konsultti, tarpeeksi kun ovat juoneet kymmeniä vuosia kokemusasintuntijoina, pornotähdet toimittajina, kopioita suomalaiseen iltapäivälehdistöön ulkomaista viihdelehdistöstä työkseen tekevät onkin toimittajia jne. jne. jne.

Tässä näitä muutama vain jäävuoren huipusta jotka hännystelijöinä haluavat nauttia mukavuudenhaluista elämäänsä joten seuraukset kyllä kukin kohdallaan tulevat heille tutuksi. Monenlaista itseään liikemiehiksi tituleeraavaa on tuotu meidän katsottavaksi joita juurikaan enää en halua katsoa kun sen tietää muutenkin. Ajattelin vain eilen katsoessani tuota porukkaa joka alkoi oksettamaan kun kuvittelin jos itse olisin ollut tuolla rypemässä ja hännystelemässä saadakseni julkisuutta. Kuvottavaa käytöstä ja toimintaa jokaiselta . Heitäkö pitäisi kadehtia kuin ketään muutakaan epärehelisin keinoin ilman sivistystä elävät kuin sijat pellossa epärehellinen titteli koristaa heidän kuvitelmissaan ja rahojensa tuoma harhaisuus omasta menestyksestään sekä suuret luulot itsestään joita valhemaailmassa elävä hännystelijä joukko hännystelee saadakseen vieläkin enenmmän etuuksia ja kutsuja jos jonkinlaisen putikin avajaisiin patsastelemaan ja näitä nimittävät liikemiehiksi. Mutta minkälaisiksi liikemiehiksi. Ei se ihme ole kun mielummin olen ikäni käynyt stokmannilla kuin tokmannilla ja vastaedeskin tulen ostokseni tekemään mm. stokmanilla ja muissa laadukkaissa liikkeissä joissa sivistyys, asiakaspalvelu ja laatu on kohdallaan.

Siis menkää hämärämiehet ja muut kuvottavat irstailijat edestäni pois että vaatteni ei likaannu eikä teidän pahat hajut tartu itseeni riittää että näen vain heitä televisiostani ja sekin oli oksettavaa kun katsoi rikkinäisiä hampaita heillä joilla olisi varaa laittaa hampaansa kuntoon vai odottavatko yhteiskunnan ne maksavan heille.

1

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitykkä

      Oli värikäs ohjelma, kuinka rahoja siirreltiin osakkaalat toiselle.Muitivatko itsekkään minkä yrityksen hallituksissa olivat rahalla ja kuka omisti mitäkin.Piiri pyörii, kansanedustajat mukana karusellissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      213
      4060
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2563
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2275
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1278
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1027
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      883
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      57
      844
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      44
      802
    Aihe