Windows 7 asennus cd:tä

Pitisi laittaa käyttis kokonaan uusiks ja ajattelin lainata kaverilta (win 7 pro)cd:n, sama kuin itellä. Onnistuuko puhdas asennus siltä vai onko cd sidottu siihen windows koodiin, itellä on vain koneen kyljessä Windows 7 Pro lisenssitarra.

Tai jos kaveri polttaa mulle win 7 pro cd:n, onko se kelvollinen?
466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Pitisi laittaa käyttis kokonaan uusiks ja ajattelin lainata kaverilta (win 7 pro)cd:n, sama kuin itellä. Onnistuuko puhdas asennus siltä vai onko cd sidottu siihen windows koodiin, itellä on vain koneen kyljessä Windows 7 Pro lisenssitarra."

Jos on lisenssitarra koneen kyljessä niin se on lisenssi on sidottu tietokoneen emolevyyn JA asennusmediaan miltä se on alunperin asennettu. Eli tietokoneen mukana pitäisi tulla se Windows 7 OEM levy ja pakkaus tai jos on tehdasvalmisteinen kone missä volyymilisenssi niin pitäisi tulla joko laitevalmistajan asennusmediat tai ne pitää tehdä itse tietokoneen käyttöohjeen mukaisesti kiintolevyllä olevalta palautusosiolta.

Mikäli palautusosio on tärvelty niin vaihtoehtoja on joko tilata laitevalmistajalta uudet asennusmediat, ostaa uusi Windows lisenssi tai sitten asentaa kone uusiksi vastaavalta Windows 7 (Pro, Home mikä nyt onkaan) OEM System Builder levyltä. Retail tai toisen tietokoneen mukana tullut asennusmedia tai asennusmedia joka ei ole vastaava, todennäköisesi ei toimi. Tietokonehuoltamot ostavat työkaluiksi itselleen Windowsin eri versioiden System Builder OEM lisenssit sitä varten, että voivat uudelleenasentaa koneita joissa mukana myyty Windows on tärvelty joten tietokonehuoltamot pystyvät uudelleenasentamaan myös tietokoneen.

Tai voit vaikka itse jos saat nimenomaan system builder OEM version missä täsmää kieli ja versio.

Äänestä
  • että biossissa voi olla jokin recorvery tallennus, onko mahdollista?

    Äänestä

  • lueskelin kirjoitti:

    että biossissa voi olla jokin recorvery tallennus, onko mahdollista?

    Yleensä niissä ollut asennettuna ohjelma millä tehdään ne asennusmediat.

    Äänestä

Minä kerran latasin netistä AIO-version ja hyvin onnistui.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yeahiamidiot kirjoitti:

Pitisi laittaa käyttis kokonaan uusiks ja ajattelin lainata kaverilta (win 7 pro)cd:n, sama kuin itellä. Onnistuuko puhdas asennus siltä vai onko cd sidottu siihen windows koodiin, itellä on vain koneen kyljessä Windows 7 Pro lisenssitarra.

Tai jos kaveri polttaa mulle win 7 pro cd:n, onko se kelvollinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu