Nyt -221 heinolalaista vähemmän kuin vuosi sitten. Ihankohan päästään siihen tuhannen asukkaan vähennykseen tällä vaalikaudella? Tai ainakin lähelle? Itä-Hämeen pikku-uutisessa kerrottiin (31.10): "Nykytahdilla Heinolan väkiluku alittaa 19 000 asukkaan rajan vuonna 2018".
Iso elämä väestökato-Heinolalassa.
Tuhannella muuttaneella isompi?
Iso elämä väestökato-Heinolalassa.
Tuhannella muuttaneella isompi?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Antakaa vaan sosiaalidemokraattien kehittää Heinolaa niin tuossa on tulos. Vanhuksia vain hyysätään muut saa lähteä ulos.
Pöytä on pyyhitty ja koneisto rasvattu, joten kohta on saatu Heinolan asukasluku 1000 asukasta pienemmäksi.
Tässä nykypäättäjien aikaansaannosta! Eivät strategiat auta kun alamäki jyrkkenee
Jos Pakenso loppuu Heinolasta ja jos Lahteen siirron saavat muuttaa myös Lahteen niin alle 19 000 mennään. No eipä ne muuta kun täällä ei pääse asunnoista eroon
Näyttää siltä, että kaupungin kilpailukyvyn ja vetovoiman kasvattamisessa on pahasti epäonnistuttu. Perälauta vuotaa asukkaita kuin seula.
Saattaisi olla syytä alkaa tarkastella kriittisesti sitä, olisiko elinkeinopalveluissa tarpeen turvautua yhteistyöhön Lahden seudun kanssa, kun itse hoitaen palvelut eivät vaikuta kilpailukykyisiltä, tulokset ainakin ovat valtaviin kustannuksiin nähden hyvin heikot.
Heinolalla alkaa olla aika vähän kilpailuvaltteja Lahtea ja Hollolaa vastaan. Liikenneyhteydetkin ovat heikommat ja maine on mitä on. Ei näytä hyvältä.
Muuttamalla muualle asiat taas järjestyi. Siellä on turha odottaa ihmettä tapahtuvaksi.
1000 ja 1 taikaa ja homma pelaa
Näin jälkeenpäin ajatellen, olisikohan nykyisen hallituksen puheenjohtajan pitänyt sallia yksimielisesti valitun muutosjohtajan pitää virkansa, jolloin ehkä ei oltaisi tässä tilanteessa. Ei ainakaan veronmaksajien tarvitsisi kustantaa näin kallista kaupungin hallintoa kuin, mitä ne nyt tekevät. Kiitosvirat olisivat jääneet perustamatta.
Jos tämä hallinto valitaan ensi vuoden vaaleissa, niin onkohan neljän vuoden kuluttua tilanne, että ylittääkö asukasluku 18000?
Joo Tita takaisin laittamaan organisaatio pieneksi ja ruotuun.
Vielä on liikaa laitapuolen asukkeja, valittajia ym häiriköitä.
Heille voisi hankkia vuokra-asuntoja esim. Ladesta, samoinHartola olisi sopiva asuinpaikka näille eitoivotuille.
JasminJekku, tarkoitat kai että vielä on liikaa työttömiä ja liikaa syrjäytyneitä nuoria. Uusia työpaikkoja ei Heinolaan saada kun yrittäjät kiertävät kaupungin kaukaa. Heinolassa kun "kannettu vesi ei kaivossa pysy". Työllistämismäärärahoja palautetaan Kelalle jo lähes 2 miljoonaa, kun ei osata annettua apua käyttää. Nyt lähtee 140 työpaikkaa Stora Enson mukana Lahteen.
46 työpaikkaa, joista lahtelaisia veronmaksajia ylipuolet.
Jasmin on oikeassa, vuokrataan asuntoja ja maksetaan muuttokustannukset kaikille laitapuolen kulkijoille Lahteen.
Ei haittaa vaikka asukasluku putoaa, jos saadaan oikeat asukit
pois Heinolasta. Näin sitä pitää, eikö vain.
Hakekaa duunia muualta! Heinola ei ole maailman napa!
Hei vaan kaikki nykyiset heinolalaiset! Itse lähdin kaupungista jo yli kymmenen vuotta sitten, kun ymmmärsin ettei HEinola voi tarjota minulle sitä, mitä kaipaan. Heinola vaikutti jo silloin sisäänpäinkääntyneeltä, näköalattomalta ja sen asukkaat kapeakatseisilta.
Suomessa on meneillään suuri asukkaiden ja työpaikkojen isojako. Tutkijoiden mukaan väestön keskittymistä kasvukeskuksiin ei oikeastaan voi enää estää, prosessi on jo liian pitkällä. Ainahan voi Heinolaa yrittää tekohengittää kaikenlaisilla tukirahoilla yms kannustumilla, mutta yleensä tukirahoilla syntyneet työpaikat katoavat samalla kun tukiraha ei enää juokse.
Jos Heinola haluaa lisää asukkaita, niin teidän tulisi ottaa vastaan kaikki pakolaiset ja muut maahan muuttajat. Syntyvyys on ymmärtääkseni "maahanmuuttajaperheissä" korkeampaa kuin "kantasuomalaisten" keskuudessa. (Käsitteet hipsuissa, koska ne eivät ole mitenkään yksiselitteisiä ja selkeitä) Ainahan te voitte väittää, että "matut" tuottavat vain kustannuksia. Niin ne varmaan tuottavatkin, mutta samanlaisia rahareikiä ovat vanhukset ja työttömät ja kaikki muutkin ihmiset. Huomatkaa, että suurin osa "matuille" maksetusta rahasta palaa suoraan kansantalouteen kulutuksen kautta. Onko Heinolan keskustan kaupoilla niin hyvät oltavat, että ne eivät halua lisää maksavia asiakkaita?
Viisaus lähtee tosiasioiden tunnustamisesta: Koko Suomea, eikä Heinolaa, ei voida pitää asuttuna. Olen tyytyväinen että lähdin pois kymmenisen vuotta sitten.
Ongelma on, ettei täältä saa asuntoa myytyä! Muutoin väki vähenisi vielä nopeammin. Kaupungin tilanne on surkea, päättäjät tosin ylistävät konsulteilta ostettuja iskulauseita, jotka lähinnä säälittävät.
Päättäjät ovat luoneet huonon maineen, joka istuu syvässä. Peiliin katsominen olisi heillä paikallaan.
Tämä on Heimopolitiikan tulos.
Paranisikohan kaupungin tilanne, jos nostettaisiin meilläkin kokouspalkkioita?
Hyvinvointikuntayhtymässähän tuli valituksi kallis palkkioratkaisu, kiitos meille!
Lisää veroja maksettavaksi hallintokuluihin Heinolaan jääneille. Sitäkö "palkkioilla nousuun" tarkoittaa... vielä on 19.300 asukasta, pian alle 19.000.
Tuota miten se nyt menikään, joku aika sitten oli, että tuhat uutta työpaikkaa. Tarkoittiko se niin, että tuhannelle heinolalaiselle jossain Heinolan ulkopuolelle uusia työpaikkoja tuhat.
Ja siksikö väkiluku laskee kaupungissamme.
vähentäkää 2 kpl väkiluvusta.
plösö mirjaa ja ukkoaan ei voi laskea ihmisiksi.
fläsäperseelle kenkää takamukseen!
Lahden väkiluku kasvaa noin 700 hengellä vuosittain ja kaupungin strategian mukainen tavoite on 1 prosentin väestönlisäys, joka tarkoittaa nykyisellään noin 1200 uutta asukasta / vuosi.. Osa näistä muuttajista on myös Heinolasta. Heinolan tulisikin nyt ottaa kaikki mahdollinen hyöty irti Lahden imusta ja avata avoin yhteistyö Lahden kanssa. Muutto halukkuus vähenisi ja kun kaupunki toimii jo nyt eräänlaisena satelliittina, niin yhtähyvin laadukas asuminen ja eläminen siellä toimisi jatkossakin. 35km "käytävää" voisi alkaa täyttää, kuten Lahdesta tehdään jo kohti Helsinkiä mentäessä (mm uusi Hennan asuinalue ja juna-asema alkaa pian rakentua) Tärkein asia Heinolalle olisi luoda myönteiset edellytykset yritysten sijoittumiselle ja niiden toiminnalle!! Kaikkea ei voi siirtää ja rakentaa Lahteen, vaan Heinola tarvitsee omaa kasvua ja eväitä siihen tuo ainoastaan yritystominta. Pitää olla realistinen. Mikään sanottu "imagon kohotuskampanja" ilman konkreettisia toimia ei taatusti toimi. Myöskin jatkuva pikittely ja negatiivisuus tappaa hitaasti mutta varmasti. Tsemppiä Heinolalle!!
Väestökato senkun kasvaa. Kohta noin 1000 asujaa vuosi. Joten, hyvästi Heinola. Eläkeläisiä alkaa kuolemaan kuin kärpäsiä yhä kiihtyvällä tahdilla, niin siis.....ainoa mikä Heinolassa kannattaa, on hautaustoimisto.....hetkenaikaa.....
1000 ja 1 työpaikkaa tulossa aivan tuota pikaa.nouhätä
Heinola on Päijät-Hämeen luuseri mitä tulee väestötappioihin. Lahti imuroi nuoret ja perheet, Lahden muuttovoitto on pitkälti naapurikuntien menetystä. Lahtea Heinolassakin parjataan, mutta kummasti Lahti kasvaa ja Heinola näivettyy.
Lahden asuinaluehankkeetkin (esim Hennala) eroavat Heinolasta siinä, että ne keräävät uusia asukkaita. Heinolassa taas kaavoitetaan, mutta ei tänne kukaan muuta. Veronmaksajien rahat siis käytännössä tuhlataan turhien tonttien tarjontaan.
Heinolan alamäkeä tulee jyrkentämään väistämätön veronkorotus, joka perustuu väestökadon lisäksi päättäjien siunaamiin, kaupungin talouden kestokykyyn nähden ylimitoitettuihin, investointeihin.
Heinolassa ei ole työtä tarjolla eikä siten tulevaisuutta nuorille ja työikäisille. Heinolaan voi muuttaa eläkepäiviä viettämään, jonka todistaa ikärakenteemme.