Isien vanhemmuuteen liittyväPro Gradu-tutkimus

Progradututkimus2016

Hei!
Opiskelen Itä-Suomen yliopistossa yhteiskuntatieteitä ja tällä hetkellä teen Pro gradu-tutkimusta. Olen erityisen kiinnostunut isyydestä ja isien vanhemmuudesta, sekä siihen liittyvistä ilmiöistä. Haluan tutkimuksellani selvittää isien kokemuksia vanhemmuudesta, vanhemmuuden mahdollisista huolista ja siihen liittyvistä tuen tarpeista. Toivoisin erityisesti alle kouluikäisten lasten isiltä kirjoituksia Teidän kokemuksistanne vanhemmuudesta sekä Teidän itse kokemistanne tuen tarpeista, liittyen vanhemmuuteen ja isänä olemiseen. Lisäksi haluaisin kuulla Teidän pienten lasten isien kokemuksia käytännössä saadusta tuesta ja avusta, jota olette vanhemmuuteenne saaneet esimerkiksi neuvolasta tai jostain muusta palvelusta tai omilta sukulaisilta/kavereilta. Usein vanhemmuuden yhteydessä puhutaan pääasiassa vain äitien roolista ja heidän tukemisestaan, mutta omassa tutkimuksessani on tarkoituksena antaa ääni myös isille ja Teidän kokemuksillenne aiheeseen liittyen. Kirjoituksia kerään näin internetin kautta.

Mikäli olet kiinnostunut osallistumaan tutkimukseeni, alla olevasta linkistä pääset kirjoittamaan omista kokemuksistasi vapaasti. Siellä löytyy lomake, jossa on kolme aiheeseen liittyvää kysymystä, joiden alle ja avulla voit kirjoittaa kokemuksistasi hyvin vapaamuotoisesti. Lomake toimii kirjoituspyyntönä ja kirjoitusten keräämisen välineenä.

https://elomake.uef.fi/lomakkeet/14111/lomake.html

Lomakkeeseen vastataan nimettömänä ja vastauksista tallentuvat ainoastaan vastauskenttiin tallennetut vastaukset. Vastaukset päätyvät minun käyttööni ja sellaisenaan vain minun nähtäväkseni. Vastaukset toivat aineistona tutkimuksessani, yleisemmällä tasolla sekä mahdollisesti esimerkiksi aineistositaattien muodossa. Vastaukset käsittelen tutkimuksessani vastaajien yksityisyyttä kunnioittaen siten, että vastaajaa ei tunnisteta julkaisussa. Tarvittaessa voin muokata esimerkiksi yksityiskohtia vastaajan yksityisyyden suojelemiseksi. Tutkimuksen tehtyäni hävitän vastaukset asianmukaisesti.

Tutkimukseni julkaistaan sähköisenä versiona Itä-Suomen yliopiston ylläpitämän sähköisen tietokannan kautta ja se tulee olemaan avoimesti kaikkien luettavissa. Julkaisuyhteys on siis tuo tietokanta; UEF Electronic Publications http://epublications.uef.fi/. Muistutan vielä, että vastaajien yksityisyyttä kunnioitetaan tutkimuksessani.

Jos tutkimuksesta on jotain kysyttävää minuun voi olla yhteydessä sähköpostitse: [email protected], Anni Vikla.

1

210

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tukeajaapua

      ei ole kuulunut; Raision kaupungin perätön lausuma lapsen olosuhteista ja lapsen tarkoitushakuinen "viranomais" vieraannuttaminen, manipulaatio omasta isästä, isovanhemmista, suvusta jatkunut jo yli 9 vuoden ajan.
      Avin päätöksiä ei noudateta ja asiasta ei suostuta keskustelemaan, asiallisesti menettelemään sairaassa Raision kaupungin perhepalveluissa. Klikkaa nappia- apua ja vastausta jo seuraavana arkipäivänä, lainaa perhevalmentaja ei edelleenkään Raision kaupungissa toimi eikä apua, tukea saa lastensuojelupalkinnoista huolimatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1348
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      717
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      630
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      77
      588
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      568
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      190
      541
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      46
      535
    Aihe