Jäin maanantaina työttömäksi!

Uusi-Työtön

Voi kun nautin, kun katsoin masentuneita ihmisiä, jotka väsyneenä aamulla pimeässä raahautuivat työhön kärsimään. Minä nautin nyt 500 päivää lomaa hyvällä ansiosidonnaisella :) Olen niin onnellinen!

Olen 49v ja en aio enää ikinä tehdä töitä. Päivät täytyy kalastamalla, kelkkaillen, kolilla lasketellen, metsästäen ja ryypäten :) Voiko parempaa olla? Aamuisin korkkaan kaljan, kun pienituloiset juovat laihan kahvinsa ja raahautuvat säällittäviin pieniin töihinsä.

19

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koff3-24-pack

      Onneksi olkoon!

    • sossupummi

      Siitä se lähtee, tyhmä työtä tekee, viisas pääsee vähemällä.

    • kajahemmo

      Olet tehnyt viisaan ja hyvän ratkaisun, onnea valitsemallasi tiellä! Itse toimin samoin, ja suosittelen kaikille!

      • Sulevi.h

        Työttömänä pärjää aina paremmin, kuin orja työ elämässä. Työttömän elämä on aina yhtä juhlaa.


    • parempiniin

      Parempi olla työttömänä kokonaan , kun osa aika pätkätöissä helvetinmoisen byrokratia koneiston mielivaltaisena narrina pompoteltavana. Se työllistää vain byrokratia koneiston isopalkkaisia broilereita.

    • työmmömänarki

      Miksi nurmes kuihtuu?

      • siksikuihtuu

        Koska kaikki alkaa olla työättömiä, tai hautaa vailla.


    • laiskuuttako

      Onneksi tuollaisia asenteita ei ole monella,muuten todella kuihtuisi.

    • Kokenut-Työtön

      Mukavahan se on olla joutilaana, minulla ei ole mitään työhaluja. Sossu maksaa elämisen hyvin runsaskäsitesti. Tehköön ne töitä jotka haluaa, minäö en halua.

    • Ei maksa kovin pitkään

      • rahaa-on

        Miksi ei maksaisi?


      • Mudoroli

        Pää tulee vetävän käteen.


      • tumputtaja-pro

        Tarkoitatko terskaa? Tai esaria?


      • Mudoroli
        tumputtaja-pro kirjoitti:

        Tarkoitatko terskaa? Tai esaria?

        Tarkoitan kumpaakin , koska ne eivät kestä joutilaan työttömän ainaista...............................


      • katsookauempana

        Huonolla itsetunnolla uhoillaan miten ei viitsi tehdä mitään ja samaan aikaan katkeruus elämässä pärjänneitä kohtaan lisääntyy ..


    • MelaMies1

      Työttömänä on ihan kiva olla, ei moittimista. Juon päivät kaljaa ja katselen netflixiä. Välillä käyn rakastelemassa paikallisia rouvia, kun niiden ukot on töissä ja eivät oikeen pysty tyydyttämään vaimojaan.

    • 1500ekk

      Saatko liitosta 1500€/kk vai kuinka paljon?.

      • katsookaukaa

        Tietenkin jos joku saa sen maagisen 1500 e kuussa liitosta joka on korkeuksilla rahamäärä jolla voi vuokran maksaa ja saa ruokaa, tuntuu olevan jotenkin mainitsemisen arvoinen asia. Tietenkin saatu liiton raha on ansaittu ja saahan sillä hetken elää. Tällä korvauksella on hyvä katsella jo uutta työtä ettei jää luu käteen. Moni unohtaa koska helpompi elää hetkessä sekunnin. Tämän sekunnin jälkeen on taas elämä kurjaa ja vikaa yhteiskunnssa alkaa taas löytyä, ilman että olisi millään tavalla itse viitsinyt vaikuttaa asioita helpolla ajalla itselleen eteenpäin.


    • vaihtoehtoista

      Ansiosidonnaisten päivärahojen määräkin on rajallinen,kyllä ne kun loppuu on tulot aika pienet. Ravintolajuomista joutuu siirtymään keppanaan,jos työnteko ei kiinnosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2752
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2308
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2168
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2055
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1434
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1429
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1142
    8. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1037
    9. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1010
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      114
      975
    Aihe