Oonko vaan niin yksinäinen?

Olentyhjä

Oon koko ajan tosi surullinen enkä tiedä miks, mua kiusattiin ja syrjittiin alakoulussa ei siis hakattu tai mitään semmosta ne vaan nimitteli ja ohitteli ruokajonossa. Kun menin seiskalle ihan eri kouluun kun kaikki mun alakoulunluokkalaiset olin tosi toiveikas, saan alottaa alusta kun kukaan ei tunne toisiaan. Mutta kävi ilmi että puolet luokasta oli käynyt saman alakoulun. Ajattelin vieläkin toiveikkaasti, mutta kuukauden päästä koulun alkamisesta huomasin etteivät he välittäneet minusta. En ole varma mikä lasketaan syrjimiseksi, jos parien muodustuksessa jään viimeiseksi, kukaan ei kysy mitä kuuluu, kukaan ei usko jos vastaukseni matikan tehtävään jota kukaan muu ei osaa on oikein, alakoulussa saatoin olla syrjitty mutta kaikki tiesivät että olen todella hyvä matikassa eikä kukaan epäillyt sitä. Kasilla lopetin joukkoon naamiotumisen ja joka välitunti istun vessassa puhelimella pelaten tai yritän itkeä mutta kyyneleitä ei tule. Kukaan ei mieti missä olen. Lopetan syömisen koulussa täysin ja valehtelen äidilleni syöväni, tuntuu vain niin läskiltä kun on nälkä jos en ole syönyt mitään neljään mennessä ja syön lautasellisen makarooni laatikkoa. Yritin ystävystyä myös rinnakkalaisluokkalaisten kanssa mutta ei siitä tullut mitään, ei heitä kiinnostanut mitä minulle kuuluu. Olen heille enää yksi tuttu jota moikataan käytävällä nähdessä. Mietin vain miksi oloni on niin tyhjä ja miten saisin sen korjattua puhumatta kenellekkään, koska en osaa puhua tunteistani tai kavereistani tai mistään semmoisesta kun tulee vain jännittyneempi olo, pelkään koko ajan sanovani jotain väärin joten myöntyilen vain "oikeaan" "terveeseen" vaihtoehtoon.

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olentyhjä

      Aloin viillellä syksyn alussa ja se auttoi mutta lopetin hetkeksi ettei terveydenhoitaja saa tietää. Jatkan viikon päästä taas.

    • Mävaan1

      Hei. Se ei ole sinun syysi että jäät ulkopuolelle. On kurjaa että sinua syrjitään. Se ei ole oikein. Onko sinulla valinnaisainetta jossa olisi joku mukavan oloinen ihminen jonka kanssa voisi jutella? Yleensä valinnaisaine ryhmissä tutustuu uusiin.

      Myös sinun tilasi huolestuttaa ainakin minua. Tiedän että viiltely poistaa huonoa oloa mutta koeta löytää ihminen jolle puhua. Oletko koettanut puhua vanhemmillesi? Oletko ollut alakuloinen pitkäänkin? Sinuna hakisin apua vaikka koulu terveydenhoitajan kautta. Sinun pitää puhua jollekkin olostasi. Tiedän että on vaikea puhua huonosta olosta ja "kaunistelee" asioita liikaa. Mutta kukaan ei osaa auttaa sua ellet puhu. Jos puhuminen ei onnistu kirjoita kaikki vaikka paperille.

      Sinun pitäisi myös alkaa syömään ihan kunnolla ja uskon että tiedät sen. Lopuksi vielä haluan kysyä oletko laihtunut viime aikoina ja paljon?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      83
      1601
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1531
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      266
      1252
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      857
    6. 65
      834
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      827
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      811
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      797
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      771
    Aihe