Mieheni kuolema

Murheellinen

Mieheni 67 v sairastui viime joulun aikoihin eturauhassyöpään. Kuoli viime sunnuntaina. Syöpä oli levinnyt luustoon ja lopuksi joka paikkaan. Hoitona sai hormoonipistoksia ja vielä loppuvaiheessa lisänä hormooni tapletteja, mutta kun vihdoin päästiin Meilahden syöpätautien osastolle oli jo levinnyt niin ettei hoitoja enään suositeltu vaan sanottiin että on niin huonossa kunnossa että ei kestä hoitoja. Nyt suunnaton suru seurana, toivottiin kuitenkin että paranisi .

2

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viltor

      Vaimoni sairastui v 2014 sappitiehyen syöpään. Hän sai hoitoja puolivuotta. Sitten ilmoitettiin , etteivä hoidot ole tehonneet. Hänet siirrettiin pallatiivisen hoidon piiriin. Hoidin hänet loppuun asti . Hän kuoli 30.09.16 kotona.

    • syöpis

      Ikäviä tilanteita. Vaihtelevia kohtaloita.
      Valtaosalla 60 tuttavistani on hankaluuksia eturauhasen kanssa.
      Eräs menehtyi pari kuukautta vakavampien oireiden ilmaantumisen jälkeen.
      Kolmella tutullani on putkea hoonattu väljemmäksi ja yksi heistä joutui verenvuodon vuoksi sairaalaan. Ajoissa.
      On leikattuja "pussimiehiä".
      On homonihoidossa olevia ja on muutama joilla syöpä oli todettu mutta minulla ei ole havaintoa muutamaan vuoteen.

      Oma eturauhaseni alkoi oikkuilla jo ollessani alle 60v. Popsin sekä rentouttavaa, että supistavaa lääkettä.
      Peräsuolen syövän leikkausvalmisteluissa syöpääni sädetettiin 5 kertaa. Kasvain oli niin lähellä loppupäätä, että eturauhaseni sai samalla oman annoksensa ja oireet heikkenivät likimain olemattomiin. Tuuria?
      Mieskuntoon se ei vaikuta mutta siemensyöksystä ei voi puhua. Muuten ovat tuntemukset aikaisempaa voimakkaampia.
      Viimeeksi eilen kävin sekä syövän CEA, että eturauhasen PSA kokeessa.

      Vaimoni verisyövän eliniän maksimiennuste oli 12 vuotta. Nainen elää ja toimii oireettomana, jos pientä hiustenlähtöä ei lasketa, 18:sta vuotta.
      Labrat ja sytostaatin säätö tarvittaessa kerran kuukaudessa.

      Erään kaverini toisen munuaisen syöpä leikattiin ja kaikki piti olla kunnossa. 2kk myöhemmin henki pois.

      Tapauksia on siis laidasta toiseen.
      Mihin ei itse voi vaikuttaa niin on yritettävä keskittyä niihin asioihin joille voi tehdä jotain. Me yritämme elää täysillä. Nautimme yhteisistä päivistä niin pitkälle kuin niitä riittää.
      Lapsenlapsemme ovat eräs ilomme lähde.
      Matkustelemme, kuntoilemme, harrastamme mutta emme enää suunnittele tekemisiämme vuodenkaan tähtäyksellä ja valmistelujemmekin aikajänne on puolisen vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe