Tämä on pikkuisen tympiinnys-aloitus.
-
Jos on hyvä raaka-aine.
Sanotaan nyt punainen, valkoinen liha, kala possu, lehmä, elukka.
-
Moniko teistä uittaa raaka-aineen jossain litkussa.
Jossa on kaikkia muita makuja, kuin missä raaka-aine on elämänsä elänyt?
-
Tähän ei sitten demeterinkään ajatuksia hanpaattomasta puolisosta ilman patjaa tms.
Vaikka aloitus onkin ruoka-ohjelma.
H.
Marinaadi-aaria
25
124
Vastaukset
Pilkku puuttui...
H.- Tavuviiva
Lihan pitää maistua lihalle, jos piffeinä paistaa. Keitto tai karjalanpaisti on poikkeus. En ikinä osta valmiiksi marinoitua.
Ranskalaisen keittiön salaisuuksissa on sitten aikaavievä ohje, jonka tekeminen vaatii spesialistia ja nerveä.
En uita.
Mutta uskallatko ostaa brassilihaa, jos ne iyikat on parvena pistänyt ja paistaa mediumina?
P.S. Omilla puren - Tavuviiva
Ai niin olihan tuossa muitakin elukoita.
Broileia ostan zimpaleina, paistan oliiviöljyssä molemminpuolin tietenkin, ihan tilkka vattä kansi päälle, että paistuvat läpikotaisin, curryä tai ei mauksi. Osan saatan laittaa pakastimeen, jolloin kiireisenä päivänä saa nopean salaatin. Ehto: lihan pitää maistua.
Kalaksi kotimaista kirjolohta ja kaikkein paras kala on mielestäni kuha. Paisto voissa, ehkä vähän leikattua tilliä tai smetanaa, jossa tilliä ja sitruunapippuria.
Siis en taiteile kauheasti. Simppeliä. Kalan oma maku pitää tulla esiin.
Soivatko pasuunat?
- mimmimum-..mi
Ai ruokako meitä puhuttaa....mikä ettei ..sehän se jokapäiväinen tarve on.....
Itse en osta näitä jo marinaadissa uivia tuotteita juurikaan koskaan... Huvittaa kun yksi tuttu ostaa broilerin koipia ja reisiä marinaadissa..kun ne on edullisia ja sitten liottaa niitä vedessä pitkään jotta maku lähtee pois....
Onko tuo Hovisavun tuotteita....kinkkuva. MINÄ EN kirjoittanut valmiiksi marinoiduista.
Minä kirjoitin ruoan-laitosta.
En ystäväni korppiksen typeryyksistä.
En riisi-tautisten pedeistäkään olkiensa korsilla.
H.En osaa laulella marinaadi-aarioita,
ei ole tullut harjoiteltua ja tuskin enää kehtaan edes opetellakaan.
Toisaalta nykyään kaupan hyllyt pursuaa erilaisia valmiita sekoituksia
joilla voi elukan omaa makua häivyttää tai rikastuttaa miten milloinkin haluaa.
Muutaman kerran olen kokeillut kun rosvopaistia tein
ja mönkään meni mielestäni.
Tosin joskus joissakin elukoissa, esim lammas,
on niin voimakas oma maku, että tekee mieli jotain sopostusta siihen sekaan sotkea.
Aito oma maku on aina paras.Missä viipyvät kulinaristit?
Henrjii?
Aloitus on teille jotka ette tee ruoasta ulko-näkö-pala-peliä.
Vaan annatte raaka-aineen puhua puolestaan.
-
Vai...olenko minä jotenkin boikotissa?
Ollaanko sitä kateita siellä? :)
Koska mieshän se on, jota kokiksi kutsutaan.
Nainen on se lipunmyyjä. :)
-
Onneksi on tullut sentään pari osaajaa.
Jotka tietävät mitä tarkoittaa kun mies kutsuu valmiiseen ruoka-pöytään.
H.- boiboigotti
Joojooo jotku "osaajat" puris vaik kielesä poikki et sä huomaisit heidät.
Olisipa mahdollisuus olla puhe-etäisyydellä noin fiksun ihmisen kanssa, vahinko, ettei se ole mahdollista.
Oitis kysyisin sinulta kaikella ystävyydellä, mikä mahtoi olla motiivi, tuohon kirjoitukseesi, kun melkeinpä kaikilla kirjoituksilla jonkinlainen motiivi aina löytyy.
Sinunkin kirjoituksillasi, varmasti muihinkin aloituksiin ja nyt tähän, mitä mahdoit ajatella, ketä halusit näpäyttää, vai ihanko lumipyry huuliasi heilutteli.
Oliko se mahdollisesti aloittaja vai joku näistä kommentoijista, oliko se se ehkä aihe, mikä se antoi virikkeen moiseen pieneen mieleen.- löysäähän.nutturaa
rosaliiin kirjoitti:
Olisipa mahdollisuus olla puhe-etäisyydellä noin fiksun ihmisen kanssa, vahinko, ettei se ole mahdollista.
Oitis kysyisin sinulta kaikella ystävyydellä, mikä mahtoi olla motiivi, tuohon kirjoitukseesi, kun melkeinpä kaikilla kirjoituksilla jonkinlainen motiivi aina löytyy.
Sinunkin kirjoituksillasi, varmasti muihinkin aloituksiin ja nyt tähän, mitä mahdoit ajatella, ketä halusit näpäyttää, vai ihanko lumipyry huuliasi heilutteli.
Oliko se mahdollisesti aloittaja vai joku näistä kommentoijista, oliko se se ehkä aihe, mikä se antoi virikkeen moiseen pieneen mieleen.Osuiko?
löysäähän.nutturaa kirjoitti:
Osuiko?
Ei ole nutturaa, Ei osunut. Ei edes uponnut.
Ihan huvikseni kirjoittelin kun olet niin
topakkana asiantuntijana täällä taas.- löysäähän.nutturaa
rosaliiin kirjoitti:
Ei ole nutturaa, Ei osunut. Ei edes uponnut.
Ihan huvikseni kirjoittelin kun olet niin
topakkana asiantuntijana täällä taas.;DDDD 😄 😄 😄
Mikä voikaan olla herkullisenpi näky kuin kuoppa lihassa?
Useanpi kuoppa?
Jesh!
-
Pyytäkää kauppiaaltanne hyvin riippunutta Lehmää, Vasikkaa tai Härkää.
Älkää pyytäkö Sonnia.
Viillelkää eläin kuoliaaksi ottaen siitä tumma osa leikkuu-laudalle.
Peinelkaa lihaan kuoppia.
Jos ei onnistu, jättäkää liha paikoilleen kahdeksi viikoksi.
Silloin se kuoppaantuu.
On vielä tummenpikin.
Pannu kuumaksi, Paljon Voita, Suola ja Pippuri.
Lopuksi lisätkää laatu-Whiskey liemeen ja juokaa liemi.
-
Jättäkää vegaanit kalpeamaan lakanoihinsa.
H.- bessie-
hunksz kirjoitti:
Painaa siis...
H.Vai olisiko parempi pyytää vähän täsmällisemmin, sen sijaan että rupeaa siinä lihatiskillä "kauppiastaan" tenttaamaan ja/tai lihan oston alkeita opettelemaan. Miksi kauppiaan pitäisi useammalla kysymyksellä nyhtää tarvitsemansa tieto sinulta ennen kuin pääsette edes varsinaiseen asiaan?
Miksi neuvot pyytämään lehmää, vasikka tai härkää, mutta ei sonnia? Suomalaista häränlihaa ei mahda juurikaan olla tarjolla? Vasikkaa voi hyvässä lykyssä nykyään saadakin, mutta ei suinkaan joka kaupasta. Nautaa saa joka paikasta. Hyvä olisi myös tietää haluaako paistia (ja millaista paistia), filettä vai t-luupihviä jne.. bessie- kirjoitti:
Vai olisiko parempi pyytää vähän täsmällisemmin, sen sijaan että rupeaa siinä lihatiskillä "kauppiastaan" tenttaamaan ja/tai lihan oston alkeita opettelemaan. Miksi kauppiaan pitäisi useammalla kysymyksellä nyhtää tarvitsemansa tieto sinulta ennen kuin pääsette edes varsinaiseen asiaan?
Miksi neuvot pyytämään lehmää, vasikka tai härkää, mutta ei sonnia? Suomalaista häränlihaa ei mahda juurikaan olla tarjolla? Vasikkaa voi hyvässä lykyssä nykyään saadakin, mutta ei suinkaan joka kaupasta. Nautaa saa joka paikasta. Hyvä olisi myös tietää haluaako paistia (ja millaista paistia), filettä vai t-luupihviä jne.."bessie-"
Sonni on vielä täynnä sitä ihtiään.
Ainakin joiltain osin.
Mikä voikaan olla helponpaa kuin ostaa yksi eläin?
Eikä outoja osia eri paketteihin.
Oma veitsi, paras veitsi.
Pitäkää hengissä tämä aloitukseni.
Viimeistään kuukauden kuluttua korppis haluaa tänne kuolaamaan.
-
Sillä totuushan on, että aikanaan Tofukin alkaa maistua pitkän-matkan-hiihtäjän sukalta.
Viini-Rypäleet näyttämään SF-Omenoilta.
H.
Ei ostella uitettuja lihoja ,suurinta herkkua on voissa paistettu possunkylki ,kevyesti suolalla maustettuna ,syörään sellasena ilman lisukkeita.
"koti-kiusattu"
Jahas, olki-pedillä lepäilevä, laiha riisi-tautinen ripa-kinttu? :)
-
Reseptisi on ensi-kesän pyöräily-kokeen arvoinen.
AJattelin ostaa(pyörän), mutta eipä vielä innostuta.
Ja tota, tästä-lähin en tule uskomaan että sinua kiusataan kotona.
H.
Sitkeä liha pehmenee happamessa marinaadissa. Limettimehua, tuoreita yrttejä, valkosipulia, öljyä ja pippureita. Tarvii vaan putsata valkosipulin paloista ja persiljanlehdistä ennen grillaamista, eli korkea lämpötila polttaa ne kitkeriksi lihan pinnassa. Ja grillipihvit valmistetaan aina korkeassa lämpötilassa ja nopeasti.
Kanaa marinoin samaan tapaan, mutta lisään raastettua inkivääriä ja hitusen soijaa (mieluummin japanilaista).
Marinaadeja on joka lähtöön, mutta teen ne itse, kaupan litkut saavat minut voimaan huonosti. Etenkinse joku punainen sotku jota kauppiaat kauheesti suosivat.
Ostin muuten kerran (vahingossa) siankylkeä chimichurrimarinaadissa. Voi antakaa mun nauraa. Mä osaan tehdä OIKEAN chimichurrikastikkeen joka on vahvasti persiljapohjainen, ei mikään ällöttävä punainen sotku."Paloma.se.co"
"Painelkaa lihaan kuoppia.
Jos ei onnistu, jättäkää liha paikoilleen kahdeksi viikoksi.
Silloin se kuoppaantuu.
On vielä tummenpikin"
Lainaapa läppäriä hetkeksi lutulle.
Olisi kiva kuulla asiaakin :)
Läps! (Lutusen hartioille)
H.
Tympii nuo kaikki marinaadit. Ei meinaa kaupan hyllystä löytää pelkkää hyvää, puhdasta lihaa kun suurin osa lilluu jossain ihmeellisissä maustesekoitusnesteissä ja liha ei maistu lihalle. Itse en tarvi lihaan kuin mustapippuria ja hieman suolaa, punaiseen lihaan lisäksi paprikajauhetta..
"Mikä voisi olla helpompaa kuin ostaa yksi eläin"
Kerran olen ostanut, oikeastaan se oli puolikas, kimpassa ostettiin
suoraan kasvattajalta
tuttavan tuttavan tuttavan kasvattama ja laittama.
kokonainen poro, se oli kylmäsavustettu.
Kaikki oli pakattu vacumiin.
omaa veistä tarvittiin vain isompien lihojen leikkelyyn,
suurinosa oli siivutettu ja somasti laitettu,
kaikki laitoin pakkaseen ja kauan sitä poronpuolikasta pureskeltiin.
Rasvatonta hyvää syötävää.
Siitä on aikaa ainakin kaksikymmentä vuotta,
nyt en enää kehtaisi, ei rahatkaan riittäisi.
Näkyy olevan aikas arvokasta nykyään.- ent.siivoojaparka
Minäpä en paljon kysele onko marinoitua vai ei, kun heitän ruokapurkin mikroon.
Pakastettu noin 7-9 min. riippuen annoksen koosta. Valmiiksi sula noin 3-4 min. - HälleKelpaaVaan
HANPAATON hunksz puhuu laatuelämästään ja kavereistaan:
Sanotaan nyt punainen, valkoinen liha, kala possu, lehmä, elukka - eppu2
Perunoita keitin,
kalan paistoi, heitin,
naamaarini äkkiseltään,
ettei kuulematta jää se keltään.
Vai marinoita lihalle.
menkää nyt jo pihalle,
grilli kuumaksi laittakaa,
siinä sitten paistakaa.
Merisuolaa pinnalle,
mustapippuria toiselle,
kääntäkää ja vääntäkää,
ei kai kukaan ilman jää.
Hyvää oli, huokaiskaa,
marinaadit unohtakaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.146533- 913112
- 893037
- 192909
- 482899
- 462414
- 262398
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei132190Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta
Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää71963Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!
Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j81911
