Linkit ei toimi

Erään sivuston linkit eivät ole koskaan toimineet koneellani, klikatessa niitä alalaitaan tulee vaan teksti "javascript:void(0)" ja mitään ei tapahdu. Muilta koneilta linkit kyllä toimivat, vika lienee siis omassa koneessani.

Mikä avuksi?
41243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joko sulla ei ole selaimessa JavaScript päällä, tai sitten selaimen javascript tuessa on jotain puutteita.

JavaScript on siis scriptikieli, jota käytetään lisäämään webbisivuille erilaisia toimintoja. Esimerkiksi lomakkeiden tietojen esitarkistus ennen palvelimelle lähetystä voidaan tehdä javaScriptillä. Samaten sivull voi lisätä linkkinappuloita jne jne. Javascriptillä tehdyt ohjelmanpätkät ajetaan selaimessa, eikä web-palvelimella. Siksi selaimessa pitää olla aktivoituna tuki javascriptille jos noita haluaa käyttää.

Äänestä
  • Esimerkiksi Firefox selaimella Javascript aktivoidaan valitsemalla valikosta tools->options ja sitten avautuvasta Options-ikkunasta Webfeatures kohta. lopuksi ruksi Enable javascript -kohtaan.

    Äänestä

mutta ohjelmien asetuksissa saattaa olla puutteita:
- salliiko selaimesi Javascriptit? (katso asetuksista)
- salliiko palomuurisi scriptit (katso asetuksista)
- Onko Java Virtual Machine yleensä asennettu konellesi.

Selvitä tässä järjestyksessä, kysy lisäneuvoja tarvittaessa (ja ilmoita samalla käyttöjärjestelmäsi, selaimesi sekä palomuurisi. Saat todennäköisesti tarkkoja tietoja jos kysymyksesi on tarkasti ja asiallisesti esitetty)

Äänestä
  • "- Onko Java Virtual Machine yleensä asennettu konellesi."

    Tällä ei ole merkitystä, koska Java ja JavaScript eivät ole sama asia, Kyseessä ei ole saman kielen eri muodot. JavaScript ohjelmat ei siis pyöri Java Virtuaalikoneella, vaan selaimen sisään rakennetulla JavaScript tulkilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vera kirjoitti:

Erään sivuston linkit eivät ole koskaan toimineet koneellani, klikatessa niitä alalaitaan tulee vaan teksti "javascript:void(0)" ja mitään ei tapahdu. Muilta koneilta linkit kyllä toimivat, vika lienee siis omassa koneessani.

Mikä avuksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu