Viimeisten vuosien aikana tarkoitan. Vielä 10 vuotta sitten useimmilla täysikäisillä oli kiva kesäduuni kun oli merikoulussa ja melko harva jäi täysin tyhjän päälle vaikkei valmistunutkaan.
Miten merimiesten työtilanne on kehittynyt?
11
308
Vastaukset
- Huonostimenee
Merikouluista valmistuville miehistön jäsenille ei ole enää paikkoja tarjolla. Lähes kaikille suomalaisille laivoille on tullut sekamiehitys, suuriosa miehistön jäsenistä on filppareita. Päällystöllä on vielä suhteellisen hyvä työtilanne.
- evp-seilori
Eli mitä merikapteeni- ja konemestariopiskelijat tekee että saa meripäivät täyteen? Ei kai ne joudu olemaan palkattomassa harjoittelussa?
- Altavista
Suurin osa joutuu palkattomaan harjoitteluun, ainakin aluksi. Joillain onnekkailla voi olla joku linkki palkalliseen, mutta suurin osa työharjoitteluista jaetaan myllyn kautta. Ensimmäisen palkattoman harjoittelun jälkeen voi sitten olla jonkinlaiset mahdollisuudet palkalliseen kesätyöhön ja siitä se sitten lähtee. Tämä tietysti koskee vain niitä, jotka pystyvät suoriutumaan asiallisesti tehtävistään.
- lllllllllllllll
Merimies-lehden 4/2016 pääkirjoitus "Suomalaisesta päällystöstä suomalaista halpatyövoimaa" kertoi hyvin mikä on päällystön tilanne jatkossa.
http://netpaper.lonnberg.fi/merimies/ms_2016_04/#/2/- pinssikerho
Se loistava soppari on tässä:
http://www.seacommand.fi/media/SLPL-SV_peramieskadetti.pdf
Töitä saa jos teet samalla palkalla ja ehdoilla kuin venäläiset tai muut ulkomaanelävät;) - merenkulun_tulevaisuus
Tuo sama loistava sopimus tulee todennäköisesti koskemaan kaikkia suomalaisia merimiehiä lähivuosina.
- valkokaulusköyhällistö
Tuskinpa unioni ja mestarit antavat periksi. Kipparikerholle on aina sopinut kaikki mitä Varustamoyhdistys keksii tarjota.
- perämiesköyhälistö
pinssikerho kirjoitti:
Se loistava soppari on tässä:
http://www.seacommand.fi/media/SLPL-SV_peramieskadetti.pdf
Töitä saa jos teet samalla palkalla ja ehdoilla kuin venäläiset tai muut ulkomaanelävät;)Huippusopimuksessa perämiehen kuukausipalkka peräti 1416,50€. Melkein missä tahansa maallisen puolen työssä ansaitsee enemmän.
- mxtri
perämiesköyhälistö kirjoitti:
Huippusopimuksessa perämiehen kuukausipalkka peräti 1416,50€. Melkein missä tahansa maallisen puolen työssä ansaitsee enemmän.
Se on helppo kiristää koska perämies tarvitsee meripäiviä saadakseen kirjat ulos.
Ja lähteäkseen sitten vaikka mukavanlipun alle;)
Kovasti valmistelevat systeemiä, ettei kulussa olevaan kalikkaan panna yhtään ihmistä mukaan. Pasaseerit erikseen.
Siinä tulevaisuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1123552Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141500Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141458Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181356Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2741292Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi181188Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy71831Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä113812Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti6726Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties56717